Dawne zwyczaje odpustowe można było zobaczyć we wtorek w Muzeum Wsi Lubelskiej. Okazją było przypadające na 15 sierpnie święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.
W lubelskim Skansenie wydarzenia związane ze świętem Matki Boskiej Zielnej to już tradycja. Tegoroczne uroczystości rozpoczęły się na rynku muzealnego miasteczka od opowieści o dawnych odpustach. Było też otwarcie Pasieki i spotkanie z autorem tej ekspozycji.
Msza odpustowa odbyła się w malowniczym kościółku z Matczyna, a po niej poświęcono bukiety z plonów pól, ogrodów, lasów, sadów i łąk oraz procesja.
- Skansen o tej porze jest piękny. Przychodzimy tu co roku na odpust. Mamy swój ziołowy bukiet. Poświęciliśmy go i zabierzemy do domu. Moja babcia mówiła: „W sierpniu każdy kwiat woła: Zanieś mnie do kościoła”. To tradycja, bukiet ma chronić dom, przynosić szczęście rodzinie, aż do przyszłego roku - mówiła pani Małgorzata.
Na odwiedzających czekały kramy ze współczesnym asortymentem oraz rękodziełami. Nie zabrakło pamiątek i zabawek, które na co dzień zasilają zbiory prywatnego muzeum historycznego „Znaki Czasu”.
Wydarzeniu towarzyszył festyn miodowo-ziołowy: pokazy robienia bukietów zielnych, ziołowych foto ramek, spacer edukacyjny, relaks na leżakach, mini plac zabaw oraz edukacyjna ścianka o leczniczych właściwościach ziół.
Podczas zwiedzania gościom czas umilał grajek, który spacerując między straganami grał znane melodie.
Uroczystości w skansenie zakończył w ratuszu z Głuska koncert patriotyczny „Gdy Ojczyzna wzywa”.