(Dorota Awiorko)
Zofia Mitaszka z Lubartowa oddała miejscowej parafii złoty pierścionek, który dostała od męża z okazji urodzin syna. Po przetopieniu stał się częścią jednej z trzech złotych koron. Już w sobotę wota ozdobią obraz św. Anny w Lubartowie.
- Nazywany jest obrazem św. Anny Samotrzeć, która patronuje rodzinie - mówi ks. prałat Andrzej Tokarzewski, kustosz sanktuarium św. Anny w Lubartowie. - W ostatnich latach kult św. Anny się nasilił. Do Lubartowa przyjeżdżają pielgrzymi, którzy proszą ją o łaski.
Patronka rodziny
W lubartowskiej parafii jest 400-stronicowa księga, w której od 200 lat wierni dziękują za łaski, jakie otrzymali za wstawiennictwem św. Anny. Wpisy dotyczą m.in. poprawy stanu zdrowia, powodzenia w życiu rodzinnym. Ks. Tokarzewski wspomina też historię uratowania kilku żydowskich rodzin od śmierci z rąk hitlerowców, które schroniły się w lubartowskim kościele. Mówi także o listach od wiernych, którzy poprawę swojego losu wiążą właśnie z modlitwą do św. Anny.
- Koronacja obrazu jest formą oddania czci św. Annie, dowodem naszej wdzięczności za łaski, które dzięki jej pośrednictwu otrzymujemy - dodaje prałat. - To też krok do przyznania lubartowskiej świątyni tytułu bazyliki.
Z perłami i rubinami
- Przekazałam m.in. złotą obrączkę - mówi ze wzruszeniem Genowefa Kowalik z bractwa św. Anny, które działa przy lubartowskiej parafii. - To podziękowanie za udane życie rodzinne.
Wiele członkiń bractwa nadało swoim córkom imię Anny. Podczas jutrzejszej uroczystości bractwo wręczy parafii specjalny relikwiarz. To nie jedyne dary. Lubartowska policja ofiarowała trzy srebrne pierścienie, starostwo - złotą kadzielnicę, poczta - lampę, która zostanie umieszczona przy obrazie w kościele.
Kulminacja po południu
Organizatorzy uroczystości spodziewają się nawet kilkudziesięciu tysięcy wiernych. Przybędzie również ok. 150 księży i kilku biskupów.
Ks. Tokarzewski: - Serdecznie zapraszam wszystkich parafian na uroczystości koronacyjne. Jest to wydarzenie niepowtarzalne i głęboko wpisze się w historię i naszą religijność. Niech nasz udział w tej uroczystości będzie wyrazem troski o ład naszych rodzin, którym patronuje św. Anna.
Program uroczystości
20 - koncert muzyki religijnej
Sobota
11 - przygotowanie do uroczystości na placu koronacyjnym przed Pałacem Sanguszków
11.30 - przejście procesji z obrazem św. Anny z kościoła na plac koronacyjny
12 - msza św. pod przewodnictwem ks. arcybiskupa Józefa Życińskiego, podczas której nastąpi koronacja obrazu.
W sobotę zamknięte dla ruchu będzie centrum Lubartowa, od al. Tysiąclecia do ul. Wierzbowej. Parkingi dla pielgrzymów zlokalizowano przy ul. Parkowej, Lubeskiej (PZMot), Nowodworskiej (dawne targowisko), na placu Gimnazjum nr 1, ul. Batalionów Chłopskich ("Kariery”), 1 Maja.
W dniu koronacji będzie obowiązywał w Lubartowie zakaz sprzedaży alkoholu.