Zaczął się nowy nabór dla zainteresowanych wpisaniem na oficjalną listę polecanych przez miasto przewodników turystycznych. Nie trzeba wcale być przewodnikiem, wystarczy świeże spojrzenie na Lublin, pomysł na oprowadzanie gości i talent do opowiadania. Chętni mogą się zgłaszać do 8 marca.
– Chcemy poszerzyć naszą listę polecanych przewodników – wyjaśnia Agata Patoleta, która w Urzędzie Miasta kieruje referatem turystyki. Lista powstała w zeszłym roku, by uchronić turystów przed kiepskimi oprowadzaczami. Od pewnego czasu zawód przewodnika nie podlega prawnym regulacjom i oprowadzać może nawet ktoś, kto niewiele wie o mieście.
To dlatego władze Lublina postanowiły wskazać osoby godne polecenia i zamieścić ich oferty na stronie internetowej przewodnik.lublin.eu oraz jej anglojęzycznej wersji guide.lublin.eu.
– To rzeczywiście pomaga przewodnikom – mówi Ewelina Burek proponująca turystom spacer szlakiem obiektów, których już nie ma, np. cerkwi na pl. Litewskim, wieży ciśnień, czy hotelu Centralnego. Jej drugą propozycją jest zwiedzanie kościoła przy Bernardyńskiej. – To kompletnie niedoceniane miejsce, omijany zabytek, nawet wielu mieszkańców nigdy nie było w środku.
Teraz rozpoczął się nowy nabór „Przewodników Inspiracji”. Zainteresowani powinni do 8 marca złożyć formularz zgłoszeniowy (szczegóły poniżej), opisując swój pomysł na wycieczkę po Lublinie. Drugim etapem będzie test z wiedzy o mieście (osoby po kursie przewodnickim będą z niego zwolnione). Osoby, które przejdą test, będą musiały wziąć na spacer komisję, która oceni atrakcyjność wycieczki i talent samego kandydata.
– Zasady są takie same, jak w zeszłym roku – mówi Patoleta. Przypomnijmy: do ubiegłorocznego naboru zgłosiło się 40 chętnych, a pomyślnie przebrnęły go 23 osoby. – Oferują blisko 40 spacerów tematycznych. Dużym zainteresowaniem cieszą się wszystkie nietypowe spacery, dla rodzin z dziećmi, związane z przebraniami i stylizacjami, a także knajpiany Lublin. W zeszłym sezonie odnotowaliśmy także duże zainteresowanie spacerami dotyczącymi masonerii lubelskiej oraz związanymi z dziedzictwem żydowskim.
Ratusz liczy na to, że do nowego naboru zgłoszą się osoby mające pomysły na inne, nieszablonowe wycieczki po Lublinie. Urząd Miasta spodziewa się, że rekrutacja „Przewodników Inspiracji” zakończy się do połowy kwietnia. W nowym sezonie turystycznym urzędnicy planują przy pomocy tzw. tajemniczego klienta skontrolować jakość usług świadczonych przez osoby wpisane na listę rekomendowanych przewodników.
Jak się zgłosić
Formularz można pobrać ze strony przewodnik.lublin.eu. Wypełniony druk należy zanieść do Wydziału Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Lublin lub wysłać go tam pocztą (ul. Filaretów 44, 20-609 Lublin). Dokumenty będą przyjmowane w siedzibie wydziału do 8 marca (do godz. 15.30), zaś w przypadku zgłoszeń listownych nie będzie decydować data stempla pocztowego, ale data rzeczywistego wpływu przesyłki do wydziału.