(Jacek Świerczyński)
Mogą tu przyjść na gorącą zupę, ale też po pomoc lekarza i psychologa. Od piątku przy ul. 1 Maja w Lublinie działa nowy ośrodek dla bezdomnych. Data otwarcia nie jest przypadkowa.
W wieczerzach wigilijnych, które organizował arcybiskup Życiński, często zasiadali bezdomni. – Teraz patrzy na nas z nieba i pewnie cieszy się, że takie miejsce powstało – dodaje ks. Mieczysław Puzewicz, rzecznik lubelskiej kurii, pomysłodawca uruchomienia ośrodka.
Instytucja dla bezdomnych przy ul. 1 Maja 20 działa w ramach programu "Gorący Patrol”. Jest on realizowany w Lublinie od 2002 r. Zimą wolontariusze pomagają bezdomnym w noclegowniach i schroniskach. Przed dworcem PKP wydają ciepły posiłek.
– Tutaj działamy już od listopada, ale uroczyście otwieramy ośrodek teraz. Codziennie stołuje się u nas kilkadziesiąt osób – mówi ks. Puzewicz. – Następnym krokiem, który chcemy podjąć, będzie różnego rodzaju pomoc dla bezdomnych. Np. lekarska czy przy wyrabianiu dokumentów.
Potrzebujący skorzystają z wsparcia psychologa i prawnika. – W pomoc bezdomnych zaangażowanych jest ok. 40 wolontariuszy – podaje Marek Duda, koordynator projektu "Gorący patrol”. – Ośrodek będzie działał do końca zimy, codziennie między godz. 19 a 21 a w wtorki i czwartki od godz. 10.30 do 12.30.
– To bardzo cenna inicjatywa – podkreślał pan Krzysztof, który przyszedł w piątek do ośrodka. – Mam 69 lat i jestem bezdomny od trzech lat. Śpię gdzie się da. U kolegów, na klatkach schodowych w blokach i w noclegowniach.
Wynajmowany lokal przy ul. 1 maja wyremontowali wspólnie wolontariusze i bezdomni. Pomogli też darczyńcy.
– W minioną niedzielę, kiedy byliśmy przed dworcem PKP, podszedł do nas mieszkaniec Lublina i przekazał ofiarę – opowiadała w piątek Renata Dobrzyńska z Centrum Wolontariatu. – Przekazał tysiąc złotych, które na pewno spożytkujemy.
W rocznicę śmierci arcybiskupa
W archikatedrze lubelskiej została oprawiona wczoraj msza św., podczas której poświęcono pamiątkową tablicę z portretem arcybiskupa. Była też konferencja naukowa na KUL. Do końca roku ma powstać też film dokumentalny poświęcony abp. Życińskiemu. Twórcą dokumentu jest Grzegorz Linkowski.