Blisko 100 dokumentów związanych z życiem lublinianki Heleny Pawluk trafiło do zbiorów Państwowego Muzeum na Majdanku. Część z nich niebawem zobaczymy na muzealnych ekspozycjach
W przekazanej muzeum kolekcji znajdują się fotografie, dokumenty i przedmioty osobiste kobiety, która za udzielenie pomocy żydowskiemu więźniowi sama trafiła do obozu na Majdanku, a następnie do więzienia na Zamku.
- Otrzymaliśmy je od wnuka pani Heleny. Po tym, jak w telewizji zobaczył, że otrzymaliśmy rysunek wykonany przez jedną z więźniarek obozu. Wraz z żoną uznali, że nasza placówka będzie najwłaściwszym miejscem dla pamiątek po babci – mówi Agnieszka Kowalczyk-Nowak, rzecznik prasowy Państwowego Muzeum na Majdanku.
Najcenniejszym nabytkiem jest akt oskarżenia Heleny Pawluk za udzielenie pomocy w ucieczce z Majdanka więźniowi żydowskiemu sporządzony przez niemiecką prokuraturę. Najstarszy dokument to legitymacja szkolna wystawiona 2 października 1916 roku przez Helenę Czarniecką, przełożoną Żeńskiego Gimnazjum Filologicznego w Lublinie. Wśród materiałów są również grypsy wysyłane z obozu na Majdanku czy przedmioty osobiste należące do Heleny Pawluk - sukienna saszetka z okresu uwięzienia na Zamku, w której kobieta przechowywała papier listowy, ołówek, koperty i znaczki pocztowe.
Helena Pawluk z d. Błeszyńska urodziła się w 1899 roku w Chmielu. Dzieciństwo i młodość spędziła w Lublinie. W czasie niemieckiej okupacji była zaangażowana w działalność konspiracyjną. 23 października 1943 roku została aresztowana za pomoc w ucieczce z Majdanka żydowskiemu więźniowi, dr. Naumowi Pryłuckiemu, którego następnie przez pięć dni ukrywała. Z karą śmierci osadzono ją w obozie na Majdanku, a 7 stycznia 1944 roku przeniesiono do więzienia na Zamku. Szczęśliwie przetrwała czas niewoli i opuściła więzienne mury 22 lipca 1944 roku. Zmarła w 1994 roku w Warszawie.
Za swoją działalność oraz zasługi otrzymała odznaczenia rangi państwowej, m.in. Krzyż Oświęcimski, Medal Zwycięstwa i Wolności oraz Odznakę Grunwaldzką.