Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

16 sierpnia 2002 r.
22:59
Edytuj ten wpis

PAPIEŻ JEST ZNOWU W DOMU

 (PAP)
(PAP)

Wczoraj dokładnie o 18.19 samolot specjalny z papieżem Janem Pawłem II na pokładzie wylądował na krakowskim lotnisku Balice. Rozpoczęła się dziewiąta pielgrzymka do Polski i 98. od początku pontyfikatu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Jan Paweł II był wczoraj w doskonałej formie. Żartował i pozdrawiał zgromadzonych. W pewnym momencie przerwał przemówienie i przeprosił, że siedzi podczas gdy inni stoją. Wyjaśnił, że barierka nie pozwala mu wstać.
Głównym motywem pielgrzymki ma być nauczanie o miłosierdziu, bez którego sprawiedliwość jest bezduszna. To swoisty testament, który Ojciec Święty chce zostawić w swojej ojczyźnie - podkreślają watykańscy dostojnicy.
Na lotnisku powitały papieża tysiące pielgrzymów. Przygrywała kapela z Zakopanego. Rzesze wiernych śpiewały "Polska wita Cię”, "Kochamy Cię”.
Jan Paweł II był w wyjątkowo dobrej kondycji. Nie skorzystał z platformy, która miała mu pomóc w wyjściu z samolotu. Po jego opuszczeniu ucałował ziemię spod krakowskich Racławic, która została mu podana w wiklinowym koszu. Od krakowskich dzieci otrzymał bukiet polnych kwiatów.
Ojca Świętego oficjalnie przywitał m.in. prezydent Aleksander Kwaśniewski i kardynał Franciszek Macharski.
- Ta wizyta jest dla nas, Polaków, prawdziwym świętem i wielkim duchowym przeżyciem - mówił prezydent. - Polacy potrzebują wsparcia, potrzebują siły i nadziei, którymi Wasza Świątobliwość z tak wielką konsekwencją i szczodrością od dziesiątek lat nas obdarza - powiedział Kwaśniewski.
Witając papieża, metropolita krakowski ksiądz kardynał Franciszek Macharski powiedział, że to co było prawie niewyobrażalne dokonało się - Ojciec Święty znowu jest z nami i u nas.
"Witam ponownie Polskę i wszystkich moich rodaków” - mówił Jan Paweł II, rozpoczynając swoje przemówienie powitalne. Zaznaczył, że czyni to zawsze ze wzruszeniem i radością, gdy przybywa do Polski.
Już pierwsze słowa Jana Pawła II wywołały entuzjazm wśród zgromadzonych na lotnisku; brawami i okrzykami kwitowano prawie każde zdanie.
- Witam ponownie Polskę i wszystkich moich rodaków. Czynię to z tym samym odczuciem wzruszenia i radości, jakiego doznaję za każdym razem, gdy przybywam do Ojczyzny - powiedział. - Sprawy polskie są zawsze bliskie mojemu sercu - podkreślił Jan Paweł II. Zapewnił, że dzieli duchowo ciężary tych polskich rodzin, które ponoszą niemałe koszty przemian społeczno-gospodarczych.
Około godz. 20 papież przejechał ulicami Krakowa do pałacu arcybiskupów krakowskich. Pozdrawiały go tysiące wiernych.
Ojciec Święty wszystkie cztery dni pielgrzymki spędzi w swym ukochanym Krakowie. Będzie mieszkał, jak zwykle, w Kurii Arcybiskupiej, która przez 14 lat, przed wyjazdem do Rzymu, była jego domem. I jak zwykle przed kurią tysiące młodych ludzi będą czekały, kiedy w oknie stanie ich papież - i znów będzie z nimi rozmawiał.
Miliony przybędą na krakowskie Błonia, gdzie w niedzielę Ojciec Święty odprawi mszę świętą.

Przestańcie się lękać!

"Nie można budować szczęśliwej przyszłości społeczeństwa na ludzkiej biedzie, krzywdzie człowieka na cierpieniu brata” - tymi słowami Jan Paweł II powitał Polskę. "Polacy potrzebują wsparcia, potrzebują siły i nadziei, którymi Wasza Świątobliwość z tak wielką konsekwencją i szczodrością od dziesiątek lat nas obdarza” - mówił prezydent Aleksander Kwaśniewski witając Ojca Świętego na płycie lotniska
w podkrakowskich Balicach.
Podczas swojego powitalnego przemówienia Jan Paweł II powiedział, że duchowo dzieli ciężary losu wielu polskich rodzin, które ponoszą koszty przemian społeczno-gospodarczych. "Pragnę im powiedzieć, że dzielę duchowo ich ciężary i los. Dzielę ich radość i cierpienie, plany i wysiłki zmierzające do zbudowania lepszej przyszłości. Co dnia wspieram ich w dobrych zamiarach gorącą modlitwą” - zapewnił papież. Podkreślił, że im i wszystkim pozostałym rodakom przynosi przesłanie nadziei płynące z Dobrej Nowiny, że Bóg bogaty w miłosierdzie objawia każdego dnia swoją miłość. "To on, zmartwychwstały Chrystus - powiedział papież - mówi dziś do każdego i każdej z was: "Przestań się lękać”.
"Sprawy polskie leżą mi bardzo na sercu. Wiem, jak zmieniła się nasza Ojczyzna od czasu mojej pierwszej wizyty w roku 1979. To jest kolejna pielgrzymka, podczas której mogę obserwować, jak Polacy zagospodarowują odzyskaną wolność. Jestem przekonany, że kraj nasz zmierza odważnie ku nowym horyzontom rozwoju w pokoju i pomyślności” - powiedział Ojciec Święty. Papież przypomniał niezmienne stanowisko Kościoła, że nie można budować szczęśliwej przyszłości społeczeństwa na ludzkiej biedzie i krzywdzie. Dodał, że ludziom kierującym się duchem nauki społecznej Kościoła nie może być obojętny los bezrobotnych i biednych, żyjących bez perspektywy poprawy sytuacji. "Cieszę się, że tak wielu moich rodaków w duchu nauczania społecznego Kościoła włącza się w budowanie wspólnego ojczystego domu na fundamencie sprawiedliwości, miłości i pokoju. Wiem, że wielu krytycznie postrzega i ocenia system, który usiłuje kierować współczesnym światem, system owładnięty materialistyczną wizją człowieka. Kościół zawsze przypomina, że nie można budować szczęśliwej przyszłości społeczeństwa na ludzkiej biedzie, na krzywdzie człowieka, na cierpieniu brata. Ludziom kierującym się duchem nauki społecznej Kościoła, nie może być obojętny los tych, którzy pozostają bez pracy, żyją w coraz większym ubóstwie, bez perspektyw poprawy swojego losu i losu swoich dzieci.”
W końcowej fazie swojego przemówienia na lotnisku w Balicach papież wtrącił w słowa powitania przeprosiny za to, że przemawia na siedząco. "Jeszcze pragnę przeprosić. Prezydent stoi, kardynał stoi, a ja siedzę. Bardzo za to przepraszam, ale muszę przyznać, że stworzono tu pewną barierę, która nie pozwala mi wstać” - powiedział Jan Paweł II. I wskazał na pulpit, który stanowi część fotela, na którym siedział.
Prezydent Aleksander Kwaśniewski powiedział, że do pielgrzymki dochodzi, kiedy Polakom potrzeba odrodzenia wiary i ducha, który pomoże im pokonać piętrzące się trudności i poprowadzi do następnych osiągnięć. Kwaśniewski powiedział, że pielgrzymka jest wielkim świętem dla wszystkich mieszkańców Polski. Podkreślił także, że Jan Paweł II jest autorytetem moralnym zarówno dla wierzących jak i dla niewierzących. "W Polsce padają trudne pytania o sens transformacji ustrojowej, o to czy warte były poświęcenia. Dlatego - jak powiedział prezydent - Polacy potrzebują wsparcia, siły i nadziei, którymi papież ze szczodrością ich obdarza”.
Prezydent nawiązał także do kwestii integracji europejskiej, mówiąc, że Polska nigdy nie miała takiej jak obecnie szansy, by stanąć za europejskim sterem. "Polska chce takiej Europy, jakiej pragnie papież: sprawiedliwej, opartej na trwałym fundamencie tysięcy lat chrześcijańskich wartości” - podkreślił Aleksander Kwaśniewski.
Papież o godz. 20.30 przybył do rezydencji arcybiskupów krakowskich, w której spędzi noc. Jana Pawła II przywitało kilka tys. ludzi, z chorągiewkami, krzyczących "Witaj w domu!”.
"Bardzo dziękuję panu prezydentowi za słowa powitania. Dziękuję też mojemu następcy krakowskiemu za jego słowa wypowiedziane w imieniu, jakże mi bliskiej metropolii krakowskiej. Przybywam tym razem do Krakowa, ale swoim sercem obejmuję całą Polskę” - mówił Jan Paweł II. (tw, pap)

Oczekiwania i nadzieje

Premier Leszek Miller spodziewa się w homiliach Jana Pawła II, wygłaszanych w czasie pielgrzymki do Polski, nawiązania do procesu jednoczenia Europy. "Myślę, że tym razem papież coś powie na temat jednoczącej się Europy i Unii Europejskiej, jako że miesiące, które przed nami, to finał negocjacji europejskich i przed nami ostateczna decyzja o rozszerzaniu Unii Europejskiej” - powiedział premier.
Biskup Tadeusz Pieronek uważa, że papież Jan Paweł II przyjedzie do Polaków, by zwrócić ich ku Bogu oraz dodać trochę otuchy i nadziei - uważa. "Może wreszcie Polacy zrozumieją, że Ojciec Święty przyjeżdża dla nich, żeby ich ku Bogu zwrócić oraz dodać im trochę otuchy i nadziei, by ludzie nie narzekali, że jest coraz to gorzej, bo wcale tak źle nie jest” - powiedział biskup.
Krzysztof Janik, minister spraw wewnętrznych i administracji powiedział, że nie oczekuje po papieskiej pielgrzymce "doraźnych pożytków politycznych, ale żebyśmy stali się trochę lepsi. To wystarczy” - zapewniał minister.
Tomasz Nałęcz (UP) oczekuje po wizycie w Polsce Ojca Świętego "uniesienia serc”. "Jest bowiem dzisiaj w Polsce wiele zwątpienia, przekonania o beznadziejności. Myślę, że nauczanie papieskie na pewno będzie dostarczało jakichś drogowskazów, które mogą się łączyć z nadzieją.
Marszałek Senatu Longin Pastusiak liczy, że przesłaniem wizyty papieża w Polsce będzie tolerancja, dzięki czemu poprawi się jakość naszej kultury politycznej. Byłoby też pożądane, by papież odniósł się do integracji
z UE - uważa.
Andrzej Lepper ma nadzieję, że Jan Paweł II podczas swojej pielgrzymki w Polsce powie "prawdę” na temat globalizacji
i sytuacji w Polsce. Według Leppera, prawda ta polega na tym, że "tylko jednostki się bogacą”.
Wiceszef klubu LPR Roman Giertych cieszy się, że prezydent wziął udział w papieskiej mszy na krakowskich Błoniach i liczy na to, że Aleksander Kwaśniewski "się nawróci” i zawetuje ewentualną ustawę dopuszczającą aborcję.

Pozostałe informacje

Nocą mróz, w dzień słońce. Prognoza pogody na weekend
POGODA
film

Nocą mróz, w dzień słońce. Prognoza pogody na weekend

Prognoza pogody na weekend.

Dlaczego stiuk wenecki zdobył miano najlepszego tynku dekoracyjnego w aranżacji wnętrz?
film

Dlaczego stiuk wenecki zdobył miano najlepszego tynku dekoracyjnego w aranżacji wnętrz?

W dzisiejszych czasach aranżacja wnętrz nabiera nowego wymiaru, a klienci poszukują rozwiązań, które nie tylko upiększą ich przestrzeń, ale również nadadzą jej unikalny charakter. Jednym z najczęściej wybieranych sposobów wykończenia jest właśnie stiuk wenecki, rodzaj tynku dekoracyjnego, który cieszy się ogromnym uznaniem zarówno wśród profesjonalistów, jak i miłośników oryginalnego designu. W Polsce to rozwiązanie notuje ponad 8 tys. wyszukiwań miesięcznie, co świadczy o jego popularności i stale rosnącym zainteresowaniu. Ale co sprawia, że stiuk wenecki jest tak wyjątkowy?

Polski Cukier AZS UMCS Lublin w sobotę zagra w Gorzowie. Rewanż za puchar?

Polski Cukier AZS UMCS Lublin w sobotę zagra w Gorzowie. Rewanż za puchar?

W sobotę w Gorzowie Wielkopolskim dojdzie do rewanżu za finał Pekao S.A. Puchar Polski. Polski Cukier AZS UMCS będzie chciał odpłacić się rywalkom za niedawną porażkę. Początek zawodów o godz. 18.

Przeprowadzki w Krakowie: Top 10 porad, które oszczędzą Ci czas i nerwy

Przeprowadzki w Krakowie: Top 10 porad, które oszczędzą Ci czas i nerwy

Zmiana adresu w Krakowie tzw. przeprowadzka, to nie tylko nowy rozdział w życiu, ale też logistyczne wyzwanie. Jak zorganizować ją sprawnie, bez zbędnego stresu? Oto przewodnik, który pomoże ci przejść przez ten proces z klasą – od pakowania po wybór odpowiedniej firmy przeprowadzkowej w Krakowie.

Sprawdzenie VIN - najlepszy sposób oceny pojazdu przed zakupem

Sprawdzenie VIN - najlepszy sposób oceny pojazdu przed zakupem

Zakup samochodu używanego wymaga szczególnie dokładnej analizy pojazdu, aby skuteczniej wykryć ewentualne mankamenty. Dokładna weryfikacja stanu technicznego oraz historii auta jest niezbędna do tego, aby podjąć właściwą decyzję zakupową. Obecnie kupujący do swojej dyspozycji mają narzędzia pozwalające sprawdzić historię po numerze VIN. Wystarczy spisać numer zapisany w dowodzie rejestracyjnym, aby uzyskać wiele cennych informacji o samochodzie i tym samym w pełni świadomie podjąć decyzję zakupową.

Szedł chodnikiem w piżamie i kapciach. Poszukiwał go ośrodek rehabilitacji

Szedł chodnikiem w piżamie i kapciach. Poszukiwał go ośrodek rehabilitacji

37-latek z powiatu hrubieszowskiego miał molestować swoją czteroletnią córkę. Prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia.

Przed nami zabawa do białego rana
21 lutego 2025, 20:00

Przed nami zabawa do białego rana

Brak planów na piątek, a nie chcesz siedzieć w domu? W takim razie wybierz się na wystrzałową imprezę.

Po porażce z Orlen Wisłą Płock Azoty Puławy wypadły z pierwszej ósemki

Azoty Puławy chcą wrócić do ósemki, w sobotę mecz z Energą MKS Kalisz

Wyjazdowym rywalem Azotów Puławy będzie w sobotę Energa MKS Kalisz. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 18.30.

Najlepsze podstawówki są także w Lubelskiem. Najnowszy ranking

Najlepsze podstawówki są także w Lubelskiem. Najnowszy ranking

Portal edukacyjny Wasza Edukacja opublikował ranking najlepszych szkół podstawowych w Polsce. Na wysokich miejscach uplasowały się placówki z Lubelszczyzny.

Imprezy klubowe w weekend (21-22 lutego)
impreza
21 lutego 2025, 19:00

Imprezy klubowe w weekend (21-22 lutego)

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Czy czas dobry, czy czas zły, imprezuje przez cały czas. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki informator o tym, gdzie są najlepsze imprezy w Lublinie.

Matura rozszerzona z chemii? Zacznij naukę od podstaw i osiągnij świetny wynik!

Matura rozszerzona z chemii? Zacznij naukę od podstaw i osiągnij świetny wynik!

Osiągnięcie wysokiego wyniku na maturze rozszerzonej z chemii wymaga nie tylko systematycznej nauki, ale także odpowiedniego podejścia do tematu. Podstawy chemii stanowią fundament, na którym opierają się bardziej zaawansowane zagadnienia. Jeśli chcesz dobrze przygotować się do egzaminu, warto zacząć od uporządkowania wiedzy i konsekwentnego budowania umiejętności.

Znaki na lotnisku ustawione bezprawnie. A mandaty się sypały
ALARM 24

Znaki na lotnisku ustawione bezprawnie. A mandaty się sypały

Od 2011 roku policja bezprawnie karała kierowców, którzy łamali znaki B-2 „zakaz wjazdu” ustawione przy drogach dojazdowych pod terminale Portu Lotniczego Lublin. Sprawę wykrył nasz czytelnik, którego zmagania z policją i lotniskiem opisaliśmy kilkanaście dni temu. W środę po raz kolejny stanął przed sądem w Świdniku, który w 6 przewodach rozpatruje ponad 30 mandatów wlepionych mu po donosach od sygnalisty, właśnie na terenie lotniska.

Waloryzacja rent i emerytur 2025 – co musisz wiedzieć?
Dzień Wschodzi
film

Waloryzacja rent i emerytur 2025 – co musisz wiedzieć?

Dziś w naszym cyklu rozmów wideo „Dzień wschodzi” rozmawiamy z Beatą Stefaniuk, zastępczynią dyrektora oddziału ZUS w Lublinie ds. świadczeń. Przybliżymy szczegóły marcowej waloryzacji rent i emerytur, porozmawiamy o 13. i 14. świadczeniu oraz powiemy o kapitale początkowym.

Bogdanka LUK Lublin zmierzy się z zespołem z Częstochowy po raz drugi w ciągu czterech dni

Bogdanka LUK Lublin znowu zmierzy się z Norwidem, tym razem w ramach PlusLigi

Bogdanka LUK Lublin zmierzy się w hali Globus z Steam Hemarpol Norwidem Częstochowa. Niedzielny mecz rozpocznie się o godzinie 20.30.

zdj. ilustracyjne

Piekło czteroletniej dziewczynki. Molestował ją ojciec?

37-latek z powiatu hrubieszowskiego miał molestować swoją czteroletnią córkę. Prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

34,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Różne -> Sprzedam

redukc

ZAMOŚĆ

52,00 zł

Różne -> Sprzedam

zlacz

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

zawór

ZAMOŚĆ

80,00 zł

Komunikaty