Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

11 grudnia 2023 r.
16:50

Papua-Nowa Gwinea i Lublin we współpracy medycznej

(fot. WD)

Uniwersytet Medyczny odwiedził wyjątkowy gość zza oceanu. Była to okazja, aby podpisać list intencyjny zakładający międzykontynentalną współpracę akademicką.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Dr Jerzy Kuźma jest misjonarzem, duchownym i absolwentem ówczesnej Akademii Medycznej w Lublinie, gdzie ukończył kierunek lekarski. Na co dzień pracuje w szpitalu Madang na oddziale ortopedycznym oraz kształci studentów na Divine Word University (Papua-Nowa Gwinea). W poniedziałek spotkał się z władzami UM w Lublinie i podzielił się swoimi doświadczeniami ze studentami. Doktor Kuźma już trakcie studiów myślał o niesieniu pomocy chorym w biedniejszych krajach. Wstąpił do zgromadzenia misjonarzy werbistów, którzy wysłali go z zagraniczną misją.

- Tam pracuje już 25 lat na różnych stanowiskach, zmieniając rodzaj pracy w zależności od potrzeb. To jest kraj, gdzie służba zdrowia ma mniej zasobów, jest dużo mniej sprawnie zorganizowana i ma dużo braków. Szczególnie dotkliwy jest brak personelu, a przez ostatnie kilkadziesiąt lat rząd nie skupiał się na rozwoju kadry i mamy duży deficyt pielęgniarek, bo brakuje ich około 300 proc. w szpitalach. Mamy deficyt doktorów, jeden z najgorszych wskaźników na świecie. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że mamy 1 doktora na 20 tys. mieszkańców, co też jest mylące, ponieważ 90 proc. lekarzy wykształconych pracuje w miastach, głównie w prowincjonalnych miastach i w oficjalnych szpitalach, a 90 proc. ludności żyje na wsiach. Tak więc większość ludności jest pozbawiona opieki zdrowotnej – mówi dr Jerzy Kuźma.

Doktor dodał również, że średnia wieku ludzi mieszkających na wsi wynosi 55 lat, ponieważ mają zdrowszy tryb życia. Za to ludzie z miast, mimo gorszego trybu życia przeżywają 10 lat dłużej prawdopodobnie właśnie z powodu łatwiejszego dostępu do opieki lekarskiej. Jak wspomniał, dużo mówi się o malarii czy gruźlicy, a prawdziwym zagrożeniem jest epidemia urazów. Urazy mają być głównym czynnikiem śmiertelności u mężczyzn między 20, a 40 rokiem życia. Dzięki zagranicznym funduszom udało mu się stworzyć oddział ortopedyczny, na którym ze względu na brak kadry prowadzona była selekcja. Oprócz samego leczenia, misją doktora jest kształcenie studentów.

- Dostałem zaproszenie, żeby zorganizować szkołę medyczną i kształcić lekarzy. Decyzja była trudna, bo jako chirurg lubiłem rekonstrukcje, krojenie chorych i przywracanie zdrowia, więc wiedziałem, że jeśli się zgodzę to pochłonie to większość mojego czasu i będę mógł tylko w ograniczonym wymiarze mieć kontakt z pacjentami. Trzeba było znowu odpowiedzieć na potrzeby kraju i ludzi, więc podjąłem się tego. W tej chwili mamy trzy generacje absolwentów, którzy już pracują szpitalach. To jest 62 ludzi, czyli ponad 120 rąk, które idą do pracy i służą chorym – wspomina dr Kuźma.

Divine Word University boryka się z wieloma problemami, w tym finansowymi oraz kadrowymi, dlatego lubelski Uniwersytet Medyczny ma w planach udzielić im wsparcia.

- Z jednej strony chcemy zebrać trochę sprzętu dla szpitala związanego z uczelnią. Myślę, o sprzęcie ultrasonograficznym, który będzie przydatny w monitorowaniu podstawowych funkcji życiowych. Myślę o zakupie również sprzętu chirurgicznego – zaznacza prof. dr hab. n. med. Wojciech Załuska, rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie i dodaje, że w planach jest również np. edukacja i wyjazdy lubelskich studentów do Papui- Nowej Gwinei.

Przedstawiciele uczelni podpisali list intencyjny zakładający współpracę i wymienili się pamiątkami jako symbol porozumienia.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Filip Wójcik to kolejny zawodnik, który zostaje w Motorze na następny sezon

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt

W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS
ZDJĘCIA
galeria

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS

Cukiernik, optyk, ratownik medyczny, czy klasa psychologiczno-medyczna. Przed nami egzamin ósmoklasisty, a potem wybór szkoły średniej. Zespół Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego zaprosił swoich potencjalnych, przyszłych uczniów.

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji
ZDJĘCIA
galeria

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji

Magia i Fantazja – takie było hasło tegorocznej, XIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fryzjerskiego „Najlepszy uczeń w zawodzie fryzjer”. Uczestnicy konkursu puścili wodzę fantazji i swoje wyobrażenia przełożyli na włosy modelek.

Łukowskie PEC

Brakuje milionów i nie mogą ruszyć z budową elektrociepłowni. Będzie wniosek

Łukowskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej nie może ruszyć z budową nowej elektrociepłowni, bo oferty firm są droższe niż założony kosztorys. Miasto szuka nowych możliwości w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie

Po 25 latach milczenia Igor Jaszczuk wraca na scenę – bez presji wytwórni, za to z wielką autentycznością. Jego najnowszy singiel „Baobab” to nostalgiczna podróż do czasów młodości, spotkań pod drzewem, które stało się symbolem twórczych początków. Artysta, znany jako autor hitów dla innych, zaśpiewa własnym głosem.

Aleksandra Tomczyk

Aleksandra Tomczyk zostaje w Lublinie

Chociaż od dłuższego czasu nie ma jej w składzie MKS FunFloor, to Paweł Tetelewski nie wahał się przedłużyć umowy z Aleksandrą Tomczyk. 30-letnia rozgrywająca podpisała nowy kontrakt, chociaż na razie musi skupić się na leczeniu kontuzji.

Jedną z atrakcji Dnia otwartego na Politechnice Lubelskiej był tunel aerodynamiczny
galeria

Politechnika Lubelska: Informatyka, innowacje i rekrutacja

Był tunel aerodynamiczny i programowanie robotów. Były długopisy 3D i e-oko w inżynierii. A przede wszystkim: była możliwość lepszego poznania uczelni. Jak wyglądał Dzień Otwarty na Politechnice Lubelskiej?

Inspektor Andrzej Mioduna
KADRY

Komendant Wojewódzki Policji w Lublinie ma nowego zastępcę

Inspektor Andrzej Mioduna był komendantem w Janowie Lubelskim i w Zamościu. Teraz objął stanowisko p.o. Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie.

Cztery dni egzaminów i droga do zostania radcą prawnym otwarta
ZDJĘCIA
galeria

Cztery dni egzaminów i droga do zostania radcą prawnym otwarta

Blisko 100 osób, cztery dni egzaminów, trudne zadania, a na końcu upragniony tytuł. W Lublinie rozpoczął się egzamin radcowski. Po jego zdaniu aplikanci będą mogli nazywać się radcami prawnymi.

Wielki Marsz Patriotów: Trzaskowski i Tusk zmieniają termin

Wielki Marsz Patriotów: Trzaskowski i Tusk zmieniają termin

Rafał Trzaskowski poinformował, że wraz z premierem Donaldem Tuskiem postanowili zmienić datę zapowiadanego wcześniej „marszu patriotów”. – Bo to ma być marsz, który będzie łączył wszystkie siły demokratyczne – tłumaczy Trzaskowski.

Nowy Starbucks znajduje się przy Krakowskim Przedmieściu 12

Pierwszy Starbucks na Lubelszczyźnie: Otwarcie i niespodzianki dla pierwszych klientów

Starbucks, jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek na świecie, otwiera swoją pierwszą kawiarnię w Lublinie. Już od 2 kwietnia będzie można cieszyć się kultowymi napojami w nowoczesnym wnętrzu przy ul. Krakowskie Przedmieście. Na pierwszych gości czeka niespodzianka.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty