Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

13 stycznia 2022 r.
18:10

Pegasus zamiast SB-ka. Senator z Lublina w komisji, która ma wyjaśnić aferę

37 9 A A
Jacek Bury
Jacek Bury (fot. Maciej Kaczanowski)

Dziś nie trzeba już nigdzie wysyłać agentów - wystarczy wejść w czyjś telefon. Czasy się zmieniły, metody się zmieniły, ale cele pozostają te same – mówi senator Polski 2050 Jacek Bury, który został członkiem komisji mającej wyjaśnić sprawę inwigilowania osób nieprzychylnych obecnej władzy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Senat powołał nadzwyczajną komisję do wyjaśnienia afery Pegasusa. The Citizen Lab z Uniwersytetu Toronto ustalił, że za pomocą izraelskiego systemu szpiegowskiego byli inwigilowani; Roman Giertych, prokurator Ewa Wrzosek i senator KO Krzysztof Brejza. Pegasusa używa polskie CBA, choć długo rząd nie chciał tego przyznać. W końcu potwierdził to wicepremier i prezes PiS Jarosław Kaczyński.

W Senacie za powstaniem komisji zagłosowało 52 senatorów, 45 było przeciwko. Komisję tworzą: Marcin Bosacki (KO), Jacek Bury (klub KO, należy do Polski 2050), Gabriela Morawska-Stanecka (PPS), Michał Kamiński (PSL), Magdalena Kochan (KO), Sławomir Rybicki (KO), Wadim Tyszkiewicz (niezrzeszony). PiS swoich kandydatów nie zgłosił.

Czy powołanie komisji senackiej oznacza, że opozycja nie wierzy w powstanie sejmowej komisji śledczej do sprawy wyjaśnienia afery Pegasusa?

– Są niewielkie szanse na komisję sejmową, a nawet jeżeli zostanie powołana, to będzie zarządzana przez PiS. Politycy tej partii mogą ustalić, że mają zajmować się nie kwestią inwigilacji Pegasusem, ale znacznie rozszerzą jej działanie i wskażą ramy czasowe np. od roku 2007. Sprawi to, że komisja będzie badała kolejne lata i być może na koniec obecnej kadencji parlamentu dobrnie do 2014 roku. Wtedy zakończy prace i niczego nie wyjaśni. Nie dotknie nawet afery Pegasusa.

Komisja senacka chce się zająć wyłącznie tą kwestią?

– Tak, zajmiemy się Pegasusem, a także sprawdzimy działanie służb specjalnych oraz to czy ostatnie wybory parlamentarne zostały przeprowadzone zgodnie z prawem. Czy Pegasus nie był używany w kampanii wyborczej do inwigilowania przeciwników politycznych. Nie ukrywajmy, że każdej władzy zależy na wiedzy o planach swoich przeciwników politycznych.

Czy w ogóle Polska powinna mieć takie narzędzie jak Pegasus?

– Służby specjalne muszą być wyposażane w odpowiednie narzędzia, ale nie mogą ich używać przeciwko swoim obywatelom. Izraelski system powstał do walki z terroryzmem. Tymczasem w Polsce był – jak wiele na to wskazuje – używany w zupełnie innym celu. Pegasus to nic innego jak wysłanie rzeszy SB-ków do kościołów, kin i restauracji, żeby podsłuchiwali rozmowy. Tak robili komuniści. Dziś nie trzeba już nigdzie wysyłać agentów - wystarczy wejść w czyjś telefon. Czasy się zmieniły, metody się zmieniły, ale cele pozostają te same.

Myśli pan, że komisja cokolwiek wyjaśni, skoro osoby przed nią wezwane nie muszą się stawić?

– Nie muszą, bo komisja senacka ma znacznie mniejsze uprawnienia od śledczej komisji sejmowej. Jeżeli jednak ktoś odmówi stawienia się przed naszą komisją, to będzie to znamienne. Kiedy zaczynała działać „komisja Rywina” (2003-2004) w celu wyjaśnienia afery związanej z tworzeniem ustawy o radiofonii i telewizji, Jarosław Kaczyński mówił, że jeżeli ktoś nie chce komisji, to znaczy, że ma coś do ukrycia.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Wielkie ściganie na PGE Narodowym, pięciu żużlowców Orlen Oil Motoru Lublin wystartuje w Grand Prix

Wielkie ściganie na PGE Narodowym, pięciu żużlowców Orlen Oil Motoru Lublin wystartuje w Grand Prix

W najbliższy weekend nie odbędą się mecze w PGE Ekstralidze. Jednak kibice speedwaya nie będą mieli prawa narzekać, bo na PGE Stadionie Narodowym zostanie rozegrany kolejny ORLEN FIM Speedway Grand Prix of Poland.

Jedna osoba zginęła, dwie zostały przetransportowane do szpitala

Jedna osoba zginęła, dwie zostały przetransportowane do szpitala

W piątek rano doszło do wypadku w powiecie łukowskim. Zderzyły się dwa samochody osobowe.

„Na początku był Twaróg…” – czyli święto serowarstwa już w ten weekend w Lublinie
NASZ PATRONAT

„Na początku był Twaróg…” – czyli święto serowarstwa już w ten weekend w Lublinie

O tym jak powstaje ser i produkty mleczarskie, będzie można dowiedzieć się w najbliższą niedzielę.

Zagrają by pomagać. W sobotę III Charytatywny Turniej w Piłce Nożnej Fundacji Grupy Aliplast

Zagrają by pomagać. W sobotę III Charytatywny Turniej w Piłce Nożnej Fundacji Grupy Aliplast

11 maja na boisku piłkarskim przy ul. Wacława Moritza odbędzie III Charytatywny Turniej w Piłce Nożnej organizowany przez Fundację Grupy Aliplast. Celem tegorocznej edycji będzie zebranie funduszy na wsparcie dzieci  z niepełnosprawnościami ruchowymi

Lekarze muszą się szkolić, ale kosztuje to „majątek”
Dzień Wschodzi
film

Lekarze muszą się szkolić, ale kosztuje to „majątek”

Uniwersytet Medyczny w Lublinie zorganizował dla młodych specjalistów i lekarzy w trakcie specjalizacji z ortopedii „Trauma Days”. To pierwszy z tego typu dni, ale z pewnością nie ostatni.

Motor gra dzisiaj ze Zniczem Pruszków. Pora w końcu wygrać u siebie

Motor gra dzisiaj ze Zniczem Pruszków. Pora w końcu wygrać u siebie

Trzy mecze do końca i obecnie tylko punkt straty do miejsca w strefie barażowej. Motor Lublin podobnie, jak przed rokiem nadal liczy się w walce o awans. Już w piątek podopieczni Mateusza Stolarskiego zagrają u siebie ze Zniczem Pruszków. Spotkanie rozpocznie się o godz. 18.

Matury 2024. Poziom podstawowy już z głowy

Matury 2024. Poziom podstawowy już z głowy

Uczniowie przystępują do egzaminów dojrzałości. W dniach 7-9 maja zmierzyli się już z rozprawkami, testami historycznymi, wzorami i działaniami matematycznymi, a także z testem z języka obcego. Następnym etapem są wybrane rozszerzenia oraz matury ustne z języka angielskiego i polskiego.

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 10-12 maja

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 10-12 maja

Już w piątek kolejny mecz o punkty zagra Motor Lublin. Tym razem Piotr Ceglarz i spółka zmierzą się u siebie ze Zniczem Pruszków (godz. 18).

20- lecie Polski w UE. Szpital zaprasza na darmowe badania
Lublin

20- lecie Polski w UE. Szpital zaprasza na darmowe badania

Dziś jubileuszowa edycja Dni Otwartych Funduszy Europejskich. Specjaliści z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 4 oferują dziś darmowe badania i porady.

Klubowy weekend w Lublinie - 10-11 maja
10 maja 2024, 19:00

Klubowy weekend w Lublinie - 10-11 maja

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Imprezuje przez cały czas. Przed nami weekend. W gotowości są już wszystkie lubelskie kluby. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki przewodnik po najlepszych imprezach w mieście. Oto nasze propozycje.

Indywidualne Mistrzostwa Polski: Żużlowcy Orlen Oil Motoru Lublin bez awansu

Indywidualne Mistrzostwa Polski: Żużlowcy Orlen Oil Motoru Lublin bez awansu

W czwartek rozgrywane były eliminacje Indywidualnych Mistrzostw Polski. Zawody odbyły się w: Krośnie, Gnieźnie i Krakowie. Nie doszła za to do skutku impreza w Gdańsku, gdzie mimo dobrej pogody były problemy z torem. Niestety, żaden z zawodników Orlen Oil Motoru nie wywalczył awansu do IMP Challenge, które odbędą się 30 maja w Pile.

Górnik Łęczna ma nowego prezesa

Górnik Łęczna ma nowego prezesa

Jest nowa osoba na stanowisku Prezesa Zarządu Spółki Górnik Łęczna

Powstała Unia Kultury Obszaru Metropolitalnego

Powstała Unia Kultury Obszaru Metropolitalnego

9 maja miasta, gminy i powiaty Lubelskiego Obszaru Metropolitalnego podpisały deklarację współpracy kulturalnej. Jej efektem jest powstanie regionalnej sieci, której głównym celem działań jest rozwój i promocja kultury Lubelszczyzny.

Matematyka i muzyka
Wideo
film

Matematyka i muzyka

Jutro startują Juwenalia Politechniki Lubelskiej. Na scenie będzie można zobaczyć takich wykonawców jak Kwiat Jabłoni, Szpaku, Lady Pank czy MSE Błąd Średniokwadratowy. O zespole z matematyczną nazwą rozmawiamy z Arkadiuszem Gałką, gitarzystą i... prodziekanem Wydziału Zarządzania PL Bartoszem Przysuchą, wokalistą z grupy.

Kandydatki do PE z okazji Dnia Europy zaprosiły mieszkańców na tort
Zdjęcia
galeria

Kandydatki do PE z okazji Dnia Europy zaprosiły mieszkańców na tort

Bożena Lisowska i Beata Krzewińska, kandydatki Koalicji Obywatelskiej w wyborach do Parlamentu Europejskiego przypadający na dzisiaj Dzień Europy postanowiły wykorzystać w kampanii. Na schodach przed lubelskim Zamkiem mówiły o wartościach, jakie Robert Schuman zawarł w deklaracji, która stała się początkiem tworzenia Unii Europejskiej. Poczęstowały też mieszkańców Lublina unijnym tortem.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Nieruchomości -> Stancje -> Wynajmę

bezpłatna stancja

powiat radzyński

0,00 zł

Nauka -> Inne

bezpłatne kursy

lublin

0,00 zł

Budownictwo -> Inne -> Sprzedam

dom z bala

lublin

65 000,00 zł

Motoryzacja -> Sprzedam -> Osobowe

Nissan

lublin

0,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

Zamość

399,00 zł

Komunikaty