Perła – Browary Lubelskie wstrzymała produkcję w swoim browarze w Lublinie. Powód? U jednego z pracowników potwierdzono zakażenie koronawirusem
O sytuacji, jaka miała mieć miejsce w zakładzie przy ul. Kunickiego, dowiedzieliśmy się nieoficjalnie. Spółka na nasze pytania w tej sprawie odpowiedziała, przesyłając oświadczenie podpisane przez dyrektora generalnego Andrzeja Rutkowskiego. Jego treść potwierdza nasze informacje.
W piśmie czytamy, że dyrekcja browaru o potwierdzeniu zakażenia u jednego z pracowników dowiedziała się w sobotę. – Wobec powyższego zarząd spółki zdecydował o niezwłocznym wstrzymaniu produkcji w Browarze nr 1 przy ul. Kunickiego w Lublinie. Podjęliśmy tę decyzję natychmiast, informując jednocześnie Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Lublinie celem podjęcia działań przewidzianych w takich wypadkach, kierując się przy tym nadrzędnym poczuciem odpowiedzialności za naszych pracowników – pisze Rutkowski.
Po przeprowadzeniu wywiadów telefonicznych ze wszystkimi wskazanymi osobami, które mogły mieć kontakt z chorym, sanepid podjął decyzję o objęciu niektórych pracowników kwarantanną.
Jak mówi Dziennikowi Wschodniemu wojewódzki inspektor sanitarny Maria Korniszuk, do zakażenia u związanej z browarem osoby doszło najprawdopodobniej poza województwem lubelskim, bo od jakiegoś czasu przebywa ona na północy Polski.
– Jest duże prawdopodobieństwo, że zaraziła się w podróży lub w miejscu, w którym teraz przebywa. Mimo to firma podjęła działania i wytypowała 100 osób, które mogły mieć kontakt z tym pracownikiem. Są na obserwacji. Na razie u nikogo nie wystąpiły objawy świadczące o zakażeniu – przyznaje Korniszuk.
Z kolei spółka informuje, że we wtorek rozpoczęto niezbędne czynności technologiczne w części wydziałów browaru, w których przez ostatnie 14 dni nie przebywała zakażona osoba i nie miała kontaktu z ich pracownikami. Pełna produkcja w lubelskim zakładzie ma zostać wznowiona we wtorek, 14 kwietnia.
– Pragniemy jednocześnie podkreślić, że proces produkcji piwa jest w pełni zamknięty i wysoce zautomatyzowany, w związku z czym zaistniała sytuacja epidemiczna nie stanowi żadnego zagrożenia dla bezpieczeństwa produktu finalnego. Nie istnieje bowiem możliwość fizycznego kontaktu pracowników z samym produktem, jakim jest piwo, czy to w trakcie jego warzenia, czy też rozlewu do opakowań – podkreśla dyrektor Rutkowski.
Pełne oświadczenie spółki Perła - Browary Lubelskie S.A. z dnia 7 kwietnia 2020 r.
W związku z pojawiającymi się pytaniami ze strony przedstawicieli mediów dotyczących funkcjonowania naszej Spółki w okresie pandemii koronawirusa informujemy, że podjęliśmy szereg działań mających na celu zapewnienie pracownikom Perła – Browary Lubelskie S.A. możliwie wysokiego poziomu bezpieczeństwa w związku z pracą wykonywaną w trakcie epidemii. Za generowanie i wdrażanie rozwiązań w tym zakresie odpowiada Zespół Zarządzania Kryzysowego złożony z menedżerów wszystkich pionów, powołany w momencie wystąpienia zagrożenia epidemicznego na terenie Polski.
Na podstawie zaleceń Zespołu zostały wprowadzone m.in. następujące rozwiązania:
- umożliwienie w szerokim zakresie pracy zdalnej pracowników, jeśli tylko specyfika ich stanowiska na to pozwala;
- maksymalne ograniczenie kontaktów pracowników z osobami z zewnątrz;
- zakup na potrzeby pracowników maseczek jednorazowych oraz wielorazowych, płynu do dezynfekcji rąk, rękawic ochronnych oraz wprowadzenie obowiązku ich stosowania;
- wprowadzenie obowiązkowego badania temperatury wszystkich wchodzących na teren Spółki (pomiar dokonywany przez pracowników ochrony) na zasadach dopuszczalnych prawnie;
- wdrożenie rotacyjnych przerw w pracy w Pionie Produkcji i Logistyki w celu uniknięcia możliwości gromadzenia się większej liczby pracowników w tym samym czasie w tych samych miejscach;
- szereg działań związanych z podniesieniem poziomu bezpieczeństwa sanitarnego: wdrożenie dezynfekcji elementów często dotykanych przez wiele osób, zwiększenie częstotliwości sprzątania i dezynfekcji pomieszczeń socjalnych, wyposażenie portierni i sanitariatów w środki dezynfekcyjne, rozklejenie plakatów informacyjnych GIS oraz zasad mycia rąk.
Powyższe działania zostały zrealizowane niezależnie od obowiązujących na co dzień w naszej Spółce bardzo wysokich standardów higienicznych, wynikających z wymogów wdrożonego i certyfikowanego systemu ISO 22 000 Zarządzania Bezpieczeństwem Zdrowotnym Żywności.
Pomimo priorytetowego potraktowania prac mających na celu ochronę zatrudnianych przez nas osób przed skutkami epidemii, z oczywistych powodów nie ma obecnie sposobu na zagwarantowanie komukolwiek pełnego bezpieczeństwa. W dniu 4 kwietnia br. otrzymaliśmy informację o potwierdzeniu zakażenia koronawirusem jednego z pracowników naszej firmy. Wobec powyższego Zarząd Spółki zdecydował o niezwłocznym wstrzymaniu produkcji w Browarze nr 1 przy ul. Kunickiego w Lublinie. Podjęliśmy tę decyzję natychmiast informując jednocześnie Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Lublinie celem podjęcia działań przewidzianych w takich wypadkach, kierując się przy tym nadrzędnym poczuciem odpowiedzialności za naszych pracowników. Po informacji z naszej Spółki Sanepid przeprowadził wywiady telefoniczne ze wszystkimi osobami, które mogły mieć bezpośredni, tzw. bliski kontakt z zakażonym pracownikiem i na ich podstawie podjął decyzje o objęciu poszczególnych pracowników kwarantanną lub o braku takiej konieczności.
Od wtorku 7 kwietnia br. na części wydziałów Browaru nr 1 wykonywana jest praca w celu przeprowadzenia niezbędnych operacji technologicznych. Czynności przeprowadzone przez Sanepid, w szczególności wywiady z pracownikami ponownie uruchamianych wydziałów, wykluczyły prawdopodobieństwo bezpośredniego kontaktu z zakażoną osobą, która nie przebywała w przeciągu ostatnich 14 dni na tych wydziałach, jak również nie miała kontaktu z ich pracownikami. Od poświątecznego wtorku, tj. od 14 kwietnia br. planowana jest praca Browaru nr 1 w pełnym zakresie. Działalność Spółki w pozostałych lokalizacjach odbywa się bez zakłóceń.
Pragniemy jednocześnie podkreślić, że proces produkcji piwa jest w pełni zamknięty i wysoce zautomatyzowany, w związku z czym zaistniała sytuacja epidemiczna nie stanowi żadnego zagrożenia dla bezpieczeństwa produktu finalnego. Nie istnieje bowiem możliwość fizycznego kontaktu pracowników z samym produktem, jakim jest piwo, czy to w trakcie jego warzenia, czy też rozlewu do opakowań.
W dniu dzisiejszym specjalne pismo skierowaliśmy także do naszych odbiorców – hurtowni i sieci handlowych. Zapewniliśmy w nim, że obowiązujące w Spółce procedury umożliwiające sprawne przeciwdziałanie wszelkim sytuacjom kryzysowym pozwolą nam w pełni wywiązać się ze zobowiązań wobec naszych kontrahentów i ugruntować wizerunek Perła – Browary Lubelskie S.A. nie tylko jako odpowiedzialnego pracodawcy, ale także solidnego, godnego zaufania partnera biznesowego.
Andrzej Rutkowski
Dyrektor Generalny Perła – Browary Lubelskie S.A.