Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

7 kwietnia 2020 r.
16:51

Perła wstrzymała produkcję piwa w Lublinie. Jeden z pracowników browaru jest zakażony koronawirusem

(fot. Maciej Kaczanowski)

Perła – Browary Lubelskie wstrzymała produkcję w swoim browarze w Lublinie. Powód? U jednego z pracowników potwierdzono zakażenie koronawirusem

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

O sytuacji, jaka miała mieć miejsce w zakładzie przy ul. Kunickiego, dowiedzieliśmy się nieoficjalnie. Spółka na nasze pytania w tej sprawie odpowiedziała, przesyłając oświadczenie podpisane przez dyrektora generalnego Andrzeja Rutkowskiego. Jego treść potwierdza nasze informacje.

W piśmie czytamy, że dyrekcja browaru o potwierdzeniu zakażenia u jednego z pracowników dowiedziała się w sobotę. – Wobec powyższego zarząd spółki zdecydował o niezwłocznym wstrzymaniu produkcji w Browarze nr 1 przy ul. Kunickiego w Lublinie. Podjęliśmy tę decyzję natychmiast, informując jednocześnie Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Lublinie celem podjęcia działań przewidzianych w takich wypadkach, kierując się przy tym nadrzędnym poczuciem odpowiedzialności za naszych pracowników – pisze Rutkowski.

Po przeprowadzeniu wywiadów telefonicznych ze wszystkimi wskazanymi osobami, które mogły mieć kontakt z chorym, sanepid podjął decyzję o objęciu niektórych pracowników kwarantanną.

Jak mówi Dziennikowi Wschodniemu wojewódzki inspektor sanitarny Maria Korniszuk, do zakażenia u związanej z browarem osoby doszło najprawdopodobniej poza województwem lubelskim, bo od jakiegoś czasu przebywa ona na północy Polski.

– Jest duże prawdopodobieństwo, że zaraziła się w podróży lub w miejscu, w którym teraz przebywa. Mimo to firma podjęła działania i wytypowała 100 osób, które mogły mieć kontakt z tym pracownikiem. Są na obserwacji. Na razie u nikogo nie wystąpiły objawy świadczące o zakażeniu – przyznaje Korniszuk.

Z kolei spółka informuje, że we wtorek rozpoczęto niezbędne czynności technologiczne w części wydziałów browaru, w których przez ostatnie 14 dni nie przebywała zakażona osoba i nie miała kontaktu z ich pracownikami. Pełna produkcja w lubelskim zakładzie ma zostać wznowiona we wtorek, 14 kwietnia.

– Pragniemy jednocześnie podkreślić, że proces produkcji piwa jest w pełni zamknięty i wysoce zautomatyzowany, w związku z czym zaistniała sytuacja epidemiczna nie stanowi żadnego zagrożenia dla bezpieczeństwa produktu finalnego. Nie istnieje bowiem możliwość fizycznego kontaktu pracowników z samym produktem, jakim jest piwo, czy to w trakcie jego warzenia, czy też rozlewu do opakowań – podkreśla dyrektor Rutkowski.

Pełne oświadczenie spółki Perła - Browary Lubelskie S.A. z dnia 7 kwietnia 2020 r.

W związku z pojawiającymi się pytaniami ze strony przedstawicieli mediów dotyczących funkcjonowania naszej Spółki w okresie pandemii koronawirusa informujemy, że podjęliśmy szereg działań mających na celu zapewnienie pracownikom Perła – Browary Lubelskie S.A. możliwie wysokiego poziomu bezpieczeństwa w związku z pracą wykonywaną w trakcie epidemii. Za generowanie i wdrażanie rozwiązań w tym zakresie odpowiada Zespół Zarządzania Kryzysowego złożony z menedżerów wszystkich pionów, powołany w momencie wystąpienia zagrożenia epidemicznego na terenie Polski.

Na podstawie zaleceń Zespołu zostały wprowadzone m.in. następujące rozwiązania:

  • umożliwienie w szerokim zakresie pracy zdalnej pracowników, jeśli tylko specyfika ich stanowiska na to pozwala;
  • maksymalne ograniczenie kontaktów pracowników z osobami z zewnątrz;
  • zakup na potrzeby pracowników maseczek jednorazowych oraz wielorazowych, płynu do dezynfekcji rąk, rękawic ochronnych oraz wprowadzenie obowiązku ich stosowania;
  • wprowadzenie obowiązkowego badania temperatury wszystkich wchodzących na teren Spółki (pomiar dokonywany przez pracowników ochrony) na zasadach dopuszczalnych prawnie;
  • wdrożenie rotacyjnych przerw w pracy w Pionie Produkcji i Logistyki w celu uniknięcia możliwości gromadzenia się większej liczby pracowników w tym samym czasie w tych samych miejscach;
  • szereg działań związanych z podniesieniem poziomu bezpieczeństwa sanitarnego: wdrożenie dezynfekcji elementów często dotykanych przez wiele osób, zwiększenie częstotliwości sprzątania i dezynfekcji pomieszczeń socjalnych, wyposażenie portierni i sanitariatów w środki dezynfekcyjne, rozklejenie plakatów informacyjnych GIS oraz zasad mycia rąk.

Powyższe działania zostały zrealizowane niezależnie od obowiązujących na co dzień w naszej Spółce bardzo wysokich standardów higienicznych, wynikających z wymogów wdrożonego i certyfikowanego systemu ISO 22 000 Zarządzania Bezpieczeństwem Zdrowotnym Żywności.

Pomimo priorytetowego potraktowania prac mających na celu ochronę zatrudnianych przez nas osób przed skutkami epidemii, z oczywistych powodów nie ma obecnie sposobu na zagwarantowanie komukolwiek pełnego bezpieczeństwa. W dniu 4 kwietnia br. otrzymaliśmy informację o potwierdzeniu zakażenia koronawirusem jednego z pracowników naszej firmy. Wobec powyższego Zarząd Spółki zdecydował o niezwłocznym wstrzymaniu produkcji w Browarze nr 1 przy ul. Kunickiego w Lublinie. Podjęliśmy tę decyzję natychmiast informując jednocześnie Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Lublinie celem podjęcia działań przewidzianych w takich wypadkach, kierując się przy tym nadrzędnym poczuciem odpowiedzialności za naszych pracowników. Po informacji z naszej Spółki Sanepid przeprowadził wywiady telefoniczne ze wszystkimi osobami, które mogły mieć bezpośredni, tzw. bliski kontakt z zakażonym pracownikiem i na ich podstawie podjął decyzje o objęciu poszczególnych pracowników  kwarantanną lub o braku takiej konieczności.

Od wtorku 7 kwietnia br. na części wydziałów Browaru nr 1 wykonywana jest praca w celu przeprowadzenia niezbędnych operacji technologicznych. Czynności przeprowadzone przez Sanepid, w szczególności wywiady z pracownikami ponownie uruchamianych wydziałów, wykluczyły prawdopodobieństwo bezpośredniego kontaktu z zakażoną osobą, która nie przebywała  w przeciągu ostatnich 14 dni na tych wydziałach, jak również nie miała kontaktu z ich pracownikami. Od poświątecznego wtorku, tj. od 14 kwietnia br. planowana jest praca Browaru nr 1 w pełnym zakresie. Działalność Spółki w pozostałych lokalizacjach odbywa się bez zakłóceń.

Pragniemy jednocześnie podkreślić, że proces produkcji piwa jest w pełni zamknięty i wysoce zautomatyzowany, w związku z czym zaistniała sytuacja epidemiczna nie stanowi żadnego zagrożenia dla bezpieczeństwa produktu finalnego. Nie istnieje bowiem możliwość fizycznego kontaktu pracowników z samym produktem, jakim jest piwo, czy to w trakcie jego warzenia, czy też rozlewu do opakowań.

W dniu dzisiejszym specjalne pismo skierowaliśmy także do naszych odbiorców – hurtowni i sieci handlowych. Zapewniliśmy w nim, że obowiązujące w Spółce procedury umożliwiające sprawne przeciwdziałanie wszelkim sytuacjom kryzysowym pozwolą nam w pełni wywiązać się ze zobowiązań wobec naszych kontrahentów i ugruntować wizerunek Perła – Browary Lubelskie S.A. nie tylko jako odpowiedzialnego pracodawcy, ale także solidnego, godnego zaufania partnera biznesowego. 

Andrzej Rutkowski

Dyrektor Generalny Perła – Browary Lubelskie S.A.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Sky Jumpers i jej założyciel Krzysztof Barszczewski (nr 23)

Krzysztof Barszczewski: Sky Jumpers to projekt z pasją

Rozmowa z Krzysztofem Barszczewskim, dyrektorem marketingu TKKF Cukropol i twórcą projektu Sky Jumpers

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

Tauron PucharuPolski: ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

34,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Różne -> Sprzedam

redukc

ZAMOŚĆ

52,00 zł

Różne -> Sprzedam

zlacz

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

zawór

ZAMOŚĆ

80,00 zł

Komunikaty