Miłośnicy astronomii mają przed sobą co najmniej dwie bezsenne noce. Od czwartku do soboty na niebie rządzić będą Perseidy
Noce od 11 do 13 sierpnia warto spędzić na obserwacji nieba. Właśnie wtedy będzie najlepiej widoczne niezwykłe zjawisko astronomiczne – rój Perseidów, potocznie zwanych spadającymi gwiazdami. Tegoroczne obserwacje mają szczególne znaczenie dla miłośników astronomii, ponieważ Perseidów będzie nawet dwa razy więcej niż w ubiegłych latach.
– Właściwie to rój już widać na niebie, ale najwięcej Perseidów zobaczymy podczas nocy z czwartku na piątek i z piątku na sobotę – mówi Wiesław Krajewski, prezes lubelskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. Perseidy pojawią się w północno-wschodniej części nieba. Do ich obserwacji nie potrzeba żadnych urządzeń optycznych. – Najlepiej uzbroić się w koc, leżak i kawę oraz wybrać jak najciemniejsze miejsce na górce, z dala od miasta – dodaje Krajowski.
Wielki spektakl na niebie powtarza się co roku na przełomie lipca i sierpnia. Ale w tym roku nocne niebo między 11 a 13 sierpnia rozświetli nawet 150 spadających gwiazd na godzinę, czyli nawet dwukrotnie więcej niż można dostrzec zazwyczaj. Ostatni raz tak intensywne zjawisko miało miejsce 7 lat temu.
Oczywiście to, jak wiele uda się ich zobaczyć, zależy w dużej mierze od bezchmurnej pogody oraz od miejsca obserwacji – im mniej świateł miasta będzie naokoło, tym większa szansa na naliczenie dużej liczby spadających gwiazd.
Już po kilkunastu minutach patrzenia w niebo nawet niedoświadczone oko dostrzeże pierwsze meteory. – Perseidy będą najlepiej widoczne w drugiej połowie nocy, kiedy księżyc będzie stać tuż nad horyzontem. Trzeba jednak zaklinać pogodę, aby na niebie nie było chmur – dodaje W. Krajewski. Według prognoz, w noc z czwartku na piątek zachmurzenie będzie umiarkowane, z realną temperaturą ok. 8 stop. Natomiast z piątku na sobotę należy spodziewać się więcej chmur.
– Mieszkańcy Lublina, Zamościa czy Kraśnika, najwięcej gwiazd zobaczą wyjeżdżając na obrzeża miast, gdzie nie będą przeszkadzać miejskie światła – radzi portal Nocleg.pl. Miłośnicy astronomii mogą wybrać się również na wycieczkę w Pagóry Chełmskie czy na wał Roztocza, gdzie znajduje się najwyższe wzniesienie województwa – Wapielnia (387 m. n.p.m.), z której rozpościera się piękny widok na okolicę.
Perseidy 2016 - kosmiczne drobiny
Spadające Perseidy (nazwa pochodzi od gwiazdozbioru Perseusza) to kosmiczny pył, powstały w wyniku rozpadu komety Swift-Tuttle. Orbita tych drobin przecina się każdego roku z ziemską w dniach 17 lipca–24 sierpnia. Wtedy rój ulega spaleniu na skutek zetknięcia się z atmosferą. Efekt rozbłysku pozostawia na niebie ślad nawet na długości kilkudziesięciu kilometrów.