Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

21 czerwca 2022 r.
18:34

Piesza pielgrzymka z Lublina na Jasną Górę. Pątnicy mają spać gdzie indziej

Autor: Zdjęcie autora aa
29 1 A A
(fot. Archiwum / zdjęcie ilustracyjne)

Ekstremalna Droga Krzyżowa, którą także organizuję w Lublinie miała po pandemii niesamowity napływ chętnych. Ufam, że pielgrzymka tak samo będzie elementem ponownego powrotu na szlak – mówi ks. Mirosław Ładniak, przewodnik Lubelskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę. Zapisy już się rozpoczęły.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Po 2 latach pandemii koronawirusa i pielgrzymowania w formie sztafetowej w tym roku pątnicy wracają do tradycyjnej formy pielgrzymowania. Na tegoroczną 44. Pieszą Pielgrzymkę z Lublina na Jasną Górę można zapisywać się już od niedzieli do 25 lipca w parafiach. Później (od 26 lipca, zapisy będą prowadzone w sekretariacie przed lubelską Archikatedrą, codziennie do wyjścia pielgrzymki w godz. 10 - 17).

Wpisowe wynosi 85 zł (opłata uwzględnia m.in. transport bagaży, kupno lekarstw i materiałów opatrunkowych, tzw. gadżety pielgrzymkowe, informatory oraz ubezpieczenie NW).

– Gdyby się okazało, że ktoś nie może pójść na pielgrzymkę z powodów finansowych to od wielu lat funkcjonuje Fundusz Idę z Tobą. Skupia on ludzi, którzy z różnych powodów nie mogą wyruszyć na szlak, a bardzo by chcieli, ale albo zdrowie albo praca czy też zaplanowane urlopy im na to nie pozwalają – mówi ks. Ładniak. – Osoby te często wpłacają pieniądze i zostawiają swoją intencję, którą my zabieramy na Jasną Górę.

Dzięki wpłatom organizatorzy pielgrzymki mają możliwość pokrycia kosztów za tych, których na opłatę nie stać. – Decyzję o tym kogo wspieramy podejmuje w parafii ksiądz proboszcz – dodaje ks. Mirosław Ładniak.

W tym roku pielgrzymi będą spać głównie w namiotach. – Choć wysłaliśmy też informację do wszystkich szkół, które znajdą się na naszej trasie, w miejscowościach, w których będziemy mieć noclegi. I jestem bardzo pozytywnie zaskoczony – przyznaje ks. Mirosław Ładniak. – Większość szkół już odpisała, że gorąco nas zapraszają i możemy w tych szkołach nocować.

Dlatego też na pątniczy szlak trzeba będzie zabrać m.in. śpiwory i karimaty.

Lubelska Piesza Pielgrzymka. Trasa

Trasa będzie dokładnie taka sama jak w poprzednich latach. Choć oddanie do użytku drogi ekspresowej S19 Lublin-Kraśnik nieco zmieni organizację pielgrzymki.

– Do tej pory pielgrzymka szła w trzech kolumnach – wyjaśnia ks. Ładniak. – Pierwsza kolumna kierowała się na Niedrzwicę Dużą, druga na Chodel, trzecia na Opole Lubelskie. W tym roku rezygnujemy z trasy na Niedrzwicę. Dlatego jedyny taki najtrudniejszy moment to będzie nocleg w Bełżycach, bo tam będzie cała pielgrzymka. Stąd też nasz apel do mieszkańców – otwórzcie swoje serca, mieszkania, domy i szkoły, bo rzeczywiście będziemy tam całą pielgrzymką pierwszy raz w historii wszyscy nocować w tym miejscu.

– Jeśli będzie taka potrzeba aby gmina udostępniła obiekty by pomóc w organizacji noclegów dla pielgrzymów to oczywiście pomożemy. Na razie nie otrzymaliśmy jednak żadnej oficjalnej informacji w tej sprawie – mówi Ireneusz Łucka, burmistrz Bełżyc.

W tym roku lubelscy pielgrzymi będą się modlić przede wszystkim o pokój na świecie. – Szczególnie w Ukrainie – podkreśla ks. Ładniak, który opowiadał o reakcjach osób, które uciekły przed wojną. – Historie uchodźców z Ukrainy są straszne. I to jak reagowali na pewne rzeczy, jak dzieci słysząc szkolny dzwonek chowały się pod ławki, bo bały się nalotów – opisuje ks. Ładniak. – Dlatego też musimy im pomagać, zarówno fizycznie – co już zrobiliśmy jak też duchowo, co czynimy jako Kościół.

Pielgrzymka będzie się też wiązać z trwającym III Synodem Archidiecezji Lubelskiej. Chodzi o zdiagnozowanie potrzeb duchowych wiernych.

– Jak ludzie czują się w świecie w którym żyją, oczywiście poza pielgrzymką. Jeśli ktoś wybiera się na rekolekcje, na słuchanie słowa bożego, na modlitwę to zawsze wybiera się w kontekście swojego własnego życia a ono nam się trochę pozmieniało – mówi biskup pomocniczy ks. Adam Bab. – Przeszliśmy przez pandemię. Mamy obok siebie wojnę. W świecie jest też dużo niepewności, rozedrgania i trudnej do prognozowania przyszłości. I w tym kontekście wyznajemy wiarę, szukamy gruntu pod nogami. Myślę, że czas pielgrzymkowy jest doskonałą okazją aby na te tematy porozmawiać i pomodlić się.

Pątnicy wyrusza na szlak z Lublina 3 sierpnia (godz. 8.30). Do pokonania będą mieć ok. 320 km.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Ogromny pożar pustostanu w Lublinie. W środku byli bezdomni

Ogromny pożar pustostanu w Lublinie. W środku byli bezdomni

W nocy spłonął pustostan przy ulicy Nadbystrzyckiej w Lublinie. Trzy osoby bezdomne, który były w środku, nie przeżyły.

Pół dnia bez wody. PGK remontuje sieć

Pół dnia bez wody. PGK remontuje sieć

Od godz. 7.30 do 14 nie będzie dzisiaj wody w części Zamościa. Przerwa w jej dostawie jest spowodowana modernizacją.

Już w piątek siatkarze Bogdanki LUK Lublin zagrają w Częstochowie

Rywal, którego nie można lekceważyć. Bogdanka LUK Lublin gra w Częstochowie

Przed Bogdanką LUK Lublin piątkowy mecz w Częstochowie ze Steam Hemarpol Norwidem. Pierwszy gwizdek o godzinie 17.30

Lubelskie. Powstaje nowa placówka Straży Granicznej

Lubelskie. Powstaje nowa placówka Straży Granicznej

Mówiło się o tym od 20 lat, aż w końcu czas na realizację. W Ulhówku rusza budowa placówki Straży Granicznej.

Informacja prezydenta miasta Lublin

Informacja prezydenta miasta Lublin

Nieodpłatna pomoc prawna, poradnictwo obywatelskie oraz edukacja prawna

Wybierz się w magiczną podróż do laboratorium światła
DUŻO ZDJĘĆ
galeria

Wybierz się w magiczną podróż do laboratorium światła

Gdy zachodzi słońce, w Ogrodzie Botanicznym UMCS dzieje się prawdziwa magia. A raczej nauka. To za sprawą Lumina Park, w którym w tym roku góruje patronka uczelni Maria Skłodowska-Curie.

Rafał Trzaskowski w Lublinie. Wysoka frekwencja na spotkaniu z prezydentem Warszawy
galeria

Rafał Trzaskowski w Lublinie. Wysoka frekwencja na spotkaniu z prezydentem Warszawy

Choć tabliczki z napisami „Rafał do boju!”, czy „Rafał = pozytywna energia Polaków” zdają się sugerować co innego, to jak twierdzą wszyscy związani z Koalicją Obywatelską politycy, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski pojawił się w Lublinie w ramach dyskusji samorządowych, a nie kampanii wyborczej. Na spotkaniu z politykiem pojawiło się wielu mieszkańców i duża część lubelskich samorządowców. Głównym tematem było jednak bezpieczeństwo i sytuacja międzynarodowa.

Rak szlachetny powrócił do domu

Rak szlachetny powrócił do domu

Wprowadzenie raków mające na celu odbudowę populacji gatunku w ekosystemach wodnych Lubelszczyzny. Do trzech rzek w województwie lubelskim trafiło tysiąc osobników.

Zaprojektuj mural i wygraj 12 tys. zł

Zaprojektuj mural i wygraj 12 tys. zł

Do końca roku można zgłaszać projekty na mural, który ma obrazować jubileusz 20-lecia Polski w Unii Europejskiej. Można wygrać 12 tys. zł.

Zrobi się zimno na Starym Mieście. LPEC przerwie dostawę ciepła

Zrobi się zimno na Starym Mieście. LPEC przerwie dostawę ciepła

W centrum Lublina nie będzie ciepłej wody i ogrzewania. Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej zapowiada prace na sieci ciepłowniczej.

Autobusy wodorowe już u właściciela. Dziś była pierwsza przejażdżka.
galeria

Świdnik wrzuca drugi bieg, aby poprawić komunikację

Miasto stawia na innowacje w transporcie publicznym – nowe autobusy wodorowe, mają poprawić komfort mieszkańców i wesprzeć ochronę środowiska. To krok w kierunku nowoczesnej, ekologicznej komunikacji, który jednocześnie umacnia współpracę Świdnika z regionem.

Lotnisko podsumowało wakacje. Liczby robią wrażenie

Lotnisko podsumowało wakacje. Liczby robią wrażenie

Tegoroczny sezon na lubelskim lotnisku trwał wyjątkowo długo, co przekłada się na wyniki. Jest lepiej niż w zeszłym roku.

Krzysztof Komorski Wojewoda Lubelski
Wojewoda Lubelski

Komentarz po wyborze Donalda Trumpa na 47. prezydenta USA

Po pierwsze: fundamentalne, szacunek dla wyboru Amerykanów, prezydent Donald Trump dostał bardzo silny mandat zaufania, należy uznać ten wybór i przystosować się do współpracy z jego administracją.

Prezes MPWiK Artur Szymczyk i mer miasta Równe

Przebudują kanalizacje i wodociągi. Lublin i Ukraina inaugurują projekt

Goździkowa, Kosynierów, Ziemiańska i Jaskółcza oraz ukraińskie miasto Równe - w tych miejscach powstanie nowa infrastruktura kanalizacyjna. To dzięki współpracy ukraińsko-polskiej w ramach projektu Interreg NEXT.

Start Lublin w sobotę zagra na wyjeździe ze Śląskiem Wrocław

Start Lublin w sobotę zagra na wyjeździe ze Śląskiem Wrocław

Start Lublin ma w ostatnim czasie szczęście do drużyn przeżywających kryzys

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

189,00 zł

Różne -> Sprzedam

silnik elektryczny

lublin

0,00 zł

Różne -> Sprzedam

wóz platforma drewniana

lublin

0,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

99,00 zł

Komunikaty