Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

25 listopada 2008 r.
20:20
Edytuj ten wpis

Plac Litewski według zagranicznych architektów (wideo)

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga

Litwini sugerują nam podziemny parking. Krakusi - podziemną salę koncertową i sadzawkę ciągnącą się przez cały plac. Włosi chcą stawiać szklane świecące stożki. Niemcy radzą, by plac wysypać piaskiem. A Duńczycy jeszcze myślą.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Propozycja z Wilna

Część placu może być biała, część czerwona - jak polska flaga. Przy pomniku Unii Lubelskiej mogą dołączyć barwy Litwy: żółta i zielona. Fontanna zostaje tu, gdzie jest, ale raczej mniejsza i najlepiej kwadratowa. Zamiast wody może być w niej płyn, który zimą nie zamarza. Wodotrysk może też przybrać kształt rzeźby.

Co z pomnikami? - W tej sprawie się nie wypowiem, bo to indywidualne decyzje narodu - mówi Gintaras Caikauskas. Ale pomnik Unii Lubelskiej radzi podnieść na wyższy kopiec. Baobab zostaje, a los wielu innych drzew zależy od ich zdrowia.

Litwin sugeruje nam podziemny parking pod pomnikiem Unii Lubelskiej i obecną stacją meteo. Doradza też likwidację uliczki wzdłuż hotelu Europa lub jej zamknięcie od Krakowskiego Przedmieścia. Szalet trafia do parkingu podziemnego, albo gdzieś w drzewa tak, jak stacja meteo. Nie zmienia się układ alejek, w rogu zostaje plac zabaw, ale jego główną atrakcją staje się.. miniatura litewskiego zamku.

Propozycja z Krakowa

Fontanna znika ze środka placu. Zamiast niego jest trójkątna, płynąca sadzawka ciągnąca się przez cały pl. Litewski: najwęższa w okolicach pomnika Unii Lubelskiej i obecnego postoju taksówek, a najszersza w rejonie obecnego szaletu.

I właśnie tu ma być dwupoziomowy obiekt podziemny (ponizej przekrój wnętrz). A w nim salę wystaw oświetli słońce sączące się przez wodę i szklany dach. Obok jest kawiarnia, której naturalnym tarasem jest sam pl. Litewski. Na samym dole: sala koncertowa.

Miejsca nie zmienia tylko pomnik Unii Lubelskiej. Trzy pozostałe trafiają na brzeg placu, między budynki UMCS. Od Baobabu można do nich dojść zygzakowatym chodnikiem przy którym są pamiątkowe tablice.

- Nasza koncepcja zmierza do tego, żeby w tym szczególnym miejscu zakodować historię naszego kraju - mówi Romuald Loegler. Przez sadzawkę można przejść kilkoma kładkami.

Propozycja z Mediolanu

Na placu Litewskim stają stożki ze szkła lub innego, podobnego tworzywa, sięgające ponad poziom drzew. Nocą mają świecić różnymi kolorami. - Mogą też być ogrzewane tak, żeby można było się przy nich gromadzić, gdyby było zimno - mówi Angelica Tortora. Stożki mogą być też... pokojami. Mogą być również wypełnione wodą.

A gdyby woda wyciekała z nich górą i je omywała, mogłyby również pełnić rolę fontanny. Gdy na wodę będzie za zimno mogą służyć jako obiekty do wspinaczki. Włosi zastanawiają się też nad połączeniem stożków kładkami, dzięki którym można by pl. Litewski oglądać z góry.

Podsuwają też pomysł, by podobne świecące słupy stawiać też na innych publicznych placach Lublina. Przy Radziwiłłowskiej za budynkami UMCS ma stanąć świecący mur. - Zastanawiamy się, ile czasu przetrwają rosnące tu drzewa i być może warto by w przyszłości posadzić drzewa z różnych stron świata - radzi Tortora.

Propozycja z Berlina

Niemcy ostro krytykują plac: nie ma po co się tu zatrzymać, kwietniki przy fontannie zajmują miejsce na rozrywkę, na placu zabaw jest za dużo cienia, a za mało dzieci. Ostrzegają: żadnych kafejek i żadnej komercji. I dzielą plac na pół: - Przednia część staje się "tarasem politycznym”, tylna ma być tą intymną - mówi Andreas Reidemeister.

"Taras polityczny” obejmuje wszystkie pomniki (zostające na swych miejscach), służy rocznicowym obchodom i jest odgrodzony od Krakowskiego Przedmieścia szpalerem podświetlanych drzewek. Pomniki mają być też wyraźnie oddzielone od zieleni. Baobab zostaje.

Z reszty placu znika dużo asfaltu i sporo roślinności, która zepchnięta jest niemal w same narożniki. Zamiast asfaltu jest piach lub ziemia. Plac zabaw zostaje na starym miejscu, ale lepiej wyposażony. Zamiast fontanny jest miejsce koncertów dla tysięcy słuchaczy.

Kopenhaga myśli

- Nasza koncepcja jest w naszych głowach - mówi Jan Gehl, duński architekt. Jego zespół ma ocenić pomysły kolegów i zasugerować im, co powinni zmienić. - Nasza grupa pracowała inaczej nie wszystkie. Nie zastanawiamy się tak bardzo nad formą, ile nad treścią. Chcemy, żeby był to plac XXI wieku. Położony między uniwersytetem i miastem powinien być miejscem gdzie łączy się stare i nowe, przyszłość, przeszłość i teraźniejszość.

Pozostałe informacje

Dwa ciała znalezione w garażu. Policja bada szczegóły

Dwa ciała znalezione w garażu. Policja bada szczegóły

Włodawscy policjanci pod nadzorem prokuratury wyjaśniają okoliczności śmierci dwóch młodych mężczyzn. Ciała 27 i 29 latka zostały znalezione dzisiejszej nocy w garażu, w samochodzie z włączonym silnikiem.

Falkon 2025. WieloŚwiaty
ZDJĘCIA I PROGRAM
galeria

Falkon 2025: Fantastyczna impreza w Lublinie. Plan na sobotę

Kosmiczna kantyna rodem z Gwiezdnych Wojen z holoszachami, gry, pokazy, cosplay i poszukiwania odpowiedzi na bardzo ważne pytania. W Lublinie trwa Falkon 2025. WieloŚwiaty. Co jeszcze przed nami?

Z młotkiem na kompana od kieliszka

Z młotkiem na kompana od kieliszka

O tym, że nie tylko alkohol może uderzyć do głowy, na własnej skórze przekonał się we wtorek 17-latek z gminy Dorohusk. Podczas wspólnego biesiadowania, jeden z kolegów wyciągnął młotek.

Czołowe zderzenie peugeota z ciężarówką. 59-latka trafiła do szpitala
galeria

Czołowe zderzenie peugeota z ciężarówką. 59-latka trafiła do szpitala

W miejscowości Łopiennik Nadrzeczny na drodze krajowej nr 17 doszło do poważnego wypadku. 59-letnia kierująca peugeotem zderzyła się czołowo z ciężarówką marki DAF. Kobieta została przetransportowana śmigłowcem do szpitala w Lublinie.

Śmiertelny wypadek w Uściążu. Pieszy potrącony przez samochód

Śmiertelny wypadek w Uściążu. Pieszy potrącony przez samochód

Na drodze wojewódzkiej nr 824 w miejscowości Uściąż (gm. Karczmiska) doszło do tragicznego wypadku. 61-letni kierowca volvo potrącił pieszego, który zginął na miejscu. Policja ustala szczegóły zdarzenia.

Walentynkowy weekendzik. Tak się bawiliście w Klubie 30.
foto
galeria

Walentynkowy weekendzik. Tak się bawiliście w Klubie 30.

Walentynki to święto zakochanych, które coraz częściej przenosi się do klubów, w których odbywają się walentynkowe imprezy. Tak samo było w popularnym lubelskim Klubie 30, który zorganizował - Walentynkowy piąteczek. Impreza - jak zwykle - przyciągnęła pary oraz singli. Jeśli jesteście ciekawi, jak się bawiliście, to zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Dziękuję zawodnikom za zaangażowanie i poświęcenie

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Dziękuję zawodnikom za zaangażowanie i poświęcenie

W piątek na otwarcie 21. kolejki Górnik Łęczna prowadził w Warszawie z tamtejszą Polonią, ale potem gospodarze zadali dwa ciosy w krótkim odstępie czasu i wygrali to spotkanie. Jak mecz podsumowują szkoleniowcy obu ekip?

42-latek zatrzymany za jazdę mimo dożywotniego zakazu. Miał 3 promile alkoholu

42-latek zatrzymany za jazdę mimo dożywotniego zakazu. Miał 3 promile alkoholu

Policjanci z Hrubieszowa zatrzymali 42-letniego kierowcę, który nie tylko złamał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów, ale także miał blisko 3 promile alkoholu w organizmie. Jak się okazało, mężczyzna nigdy nie posiadał prawa jazdy i był już wielokrotnie karany za jazdę po alkoholu.

Lubisz roboty i technologię? Dziś w Lublinie turniej dla pasjonatów

Lubisz roboty i technologię? Dziś w Lublinie turniej dla pasjonatów

Jeśli fascynuje cię robotyka i nowoczesne technologie, masz dziś okazję zobaczyć je w akcji. Na Politechnice Lubelskiej trwa prestiżowy turniej FIRST Tech Challenge, w którym najlepsi młodzi inżynierowie z Polski i zagranicy rywalizują o awans do światowych finałów w Houston.

Lubelscy naukowcy nagrodzeni za przełomowe badania. Wyróżnienie dla zespołu UP i UM w Lublinie

Lubelscy naukowcy nagrodzeni za przełomowe badania. Wyróżnienie dla zespołu UP i UM w Lublinie

Zespół naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego oraz Uniwersytetu Medycznego w Lublinie został wyróżniony prestiżową nagrodą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Doceniono ich badania nad funkcjonalnym produktem spożywczym, który może wspomagać profilaktykę choroby Alzheimera.

Kierowco z Lublina, szykuj portfel! Tankowanie w mieście jednym z najdroższych w Polsce

Kierowco z Lublina, szykuj portfel! Tankowanie w mieście jednym z najdroższych w Polsce

Rosnące ceny paliw to problem, który dotyka kierowców w całej Polsce, ale dane z najnowszego raportu pokazują, że w Lublinie tankowanie jest wyjątkowo kosztowne. Według analizy Yanosik i PanParagon nasze miasto znalazło się wśród najdroższych w kraju.

Daria Szynkaruk jest kapitanem MKS FunFloor Lublin

MKS FunFloor Lublin po zaciętym spotkaniu pokonał Energę Start Elbląg

Paweł Tetelewski może być zadowolony z postawy swoich podopiecznych. MKS FunFloor wygrał w Elblągu z tamtejszą Energą Startem 28:26. Spotkanie było jednak bardzo zacięte.

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Nieudany wyjazd Górnika Łęczna do stolicy. W piątek na otwarcie 21. kolejki Betlic I Ligi podopieczni trenera Pavola Stano przegrali z Polonią Warszawa 1:2

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?
QUIZ

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?

Lubelszczyzna to region, który zachwyca swoim dziedzictwem kulturowym, bogatą historią i niepowtarzalnym klimatem. Znajdziemy tu zarówno majestatyczne zamki i pałace, jak i urokliwe stare miasta, zabytkowe świątynie oraz miejsca owiane tajemnicą. Jeśli jesteś miłośnikiem historii i architektury, nasz quiz to doskonała okazja, aby sprawdzić swoją wiedzę i odkryć nieznane zakątki tej niezwykłej części Polski!

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Mieszkanka Woli Burzeckiej w powiecie łukowskim zadzwoniła do naszej redakcji narzekając na zmniejszenie liczby zajęć dla seniorów w miejscowej świetlicy. To skutek zakończenia projektu w ramach Senior+. Zapytaliśmy w gminie o szansę na poszerzenie oferty.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty