Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

31 grudnia 2021 r.
12:48

Sztuka znów trafi na ulice Lublina i jeszcze pojedzie w świat

1 0 A A
Na staromiejskiej ul. Olejnej można już oglądać neon z kanapką spadającą masłem na dół
Na staromiejskiej ul. Olejnej można już oglądać neon z kanapką spadającą masłem na dół (fot. Maciej Kaczanowski)

Instalacje artystyczne, które przez 12 lat pojawiały się w Lublinie tylko na czas festiwalu Open City, powoli opuszczają magazyn. Znów mają trafić na ulice. Część z nich może też wyruszyć w podróż po kilku polskich miastach.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Bulwarowa to mała ulica prostopadła do Zamojskiej. Przebiega równolegle do pobliskiej Bystrzycy, ale nie należy do popularnych tras spacerowych. Jest tu zaledwie kilka kamienic, niektóre z tabliczkami ostrzegającymi przed zawaleniem. Jest też komis, warsztat samochodowy oraz kilka hal magazynowych.

Jedną z hal wynajmuje Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych „Rozdroża”. To miejska instytucja kultury, która organizuje kilka dużych cyklicznych wydarzeń. Wśród nich jest Festiwal Sztuki w Przestrzeni Publicznej Open City/Otwarte Miasto.

Powstało kilkadziesiąt prac

Co roku w różnych miejscach miasta, głównie w centrum, pojawiają się prace polskich i nie tylko polskich artystów. Ich rzeźby i inne instalacje przestrzenne ustawiane są na ulicach i placach.

W ciągu 12 lat festiwalu powstało kilkadziesiąt rzeźb, instalacji i murali. A wśród twórców zapraszanych do Lublina było wiele osób znanych w kraju i za granicą.

Mimo to w przestrzeni publicznej zostało na stałe zaledwie kilka prac. To mural „Nie ma uliczki” Mariusza Tarkawiana przy ul. Jasnej, mural „NAWERA” przy ul. Szkolnej. Wciąż można obejrzeć ornamentykę balkonu na ul. Rybnej (praca „Znikając” Eli Jabłońskiej) oraz instalacje Katarzyny Przezwańskiej na Błoniach koło Zamku oraz instalacje Joanny Rajkowskiej przed Galerią Labirynt.

Przecież to można pokazać

Zazwyczaj jest tak, że festiwalowe prace pokazywane są publicznie przez miesiąc, a potem lądują w magazynie przy Bulwarowej.

– A mogły być kolejną atrakcją turystyczną – stwierdza Piotr Franaszek, który od czerwca zeszłego roku jest dyrektorem „Rozdroży”. Nie ukrywa inspiracji warszawskim Parkiem Rzeźby na Bródnie, powstałym z inicjatywy artysty Pawła Althamera.

Pomysł, by prace jednak gdzieś wyeksponować, nie jest nowy. Już poprzedni dyrektor „Rozdroży” Mirosław Haponiuk ustawiał największe festiwalowe instalacje przy jednej z alejek w Ogrodzie Saskim. Nowy dyrektor chce pójść o krok dalej.

– Inicjatywą równoległą do festiwalu jest projekt Stop Galeria – mówi Piotr Franaszek.

Na placu przy ul. Bulwarowej jest dziesięć instalacji z różnych edycji Festiwal Sztuki w Przestrzeni Publicznej Open City / Otwarte Miasto (fot. OMIT „Rozdroża”)

Kanapka znowu spada

Gdzie mogą trafić prace z magazynu? Pracownikom „Rozdroży” nie brakuje pomysłów: od Ogrodu Saskiego po park Ludowy, inne tereny zielone, a nawet osiedlowe uliczki. Dyrektor instytucji przyznaje też, że to okazja do dyskusji o tym, czy lepiej zgrupować prace w jednym miejscu, jak w warszawskim Parku Rzeźby na Bródnie, czy też poustawiać w całym mieście.

Dotychczas udało się ustawić na stałe w Ogrodzie Saskim dwie instalacje: Piotra Skiby i Wojciecha Bąkowskiego.  Przypominający klasyczny współczesny grób „Pomnik godziny czwartej” Bąkowskiego pokazywano wcześniej w zielonym zagajniku niedaleko Centrum Spotkania Kultur.

Od niedawna na staromiejskiej ul. Olejnej można oglądać jeden z festiwalowych neonów. To spadająca masłem na dół kanapka, czyli „Przypadek? Nie sądzę!” Michała Frydrycha. Ten neon wisiał wcześniej na budynku dawnej Galerii Centrum.

– Plan na rok 2022? Uzgodnić stałe miejsce dla kolejnych prac – mówi dyrektor Franaszek. – I pokazać poza Lublinem co najmniej kilkanaście. W początek w Warszawie i Trójmieście. Rozmowy na ten temat trwają. To będzie znakomita promocja Lublina.

W magazynie też ciekawie

Dziś dziesięć prac z Open City można oglądać na placu przy ul. Bulwarowej. Stąd rzeźby i instalacje mają wyruszyć w miasto. Plac okazuje się dobrym miejscem na… lekcje o sztuce w mieście.

– Było już III LO, byli studenci Wydziału Humanistyki UMCS. Ciągle zapraszamy kolejne szkoły – wylicza dyrektor Rozdroży. Zapewnia, że osoby prywatne też są mile widziane. Wystarczy zadzwonić wcześniej do „Rozdroży”, bo brama jest zamykana na kłódkę.

Jest jeszcze jeden powód, dla którego wielka drewniana „Katapulta” Nikity Shalenny i metalowy parawan ze słów („Cela” Dawida Marszewskiego), nie leżą w magazynach, a stoją na placu.

– Teraz możemy zapraszać dyrektorów z Urzędu Miasta, by te prace zobaczyli na żywo i wskazali miejsca, gdzie docelowo mogłyby one stanąć – przyznaje Franaszek.  

e-Wydanie

Pozostałe informacje

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Czwartkowe obrady Rady Miasta w Lublinie rozpoczęła gorąca, nieprzewidziana w programie dyskusja o budowie spalarni śmieci przy ulicy Metalurgicznej na terenie po dawnym zakładzie Ursus. Miasto decyzję środowiskową wydało, ale mieszkańcom ten pomysł się nie podoba. Co dalej z planami KOM-EKO?

Olimpia Miączyn i Kryształ Werbkowice nie mogą zaliczyć rundy jesiennej do udanych

Od zera do 149, czyli liczby zamojskiej klasy okręgowej

Rudna jesienna zamojskiej klasy okręgowej za nami. Z tej okazji tradycyjnie podsumowaliśmy rozgrywki "najciekawszej ligi świata" w liczbach

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Lublin właśnie zakupił nowoczesną pętlę indukcyjną, która posłuży osobom z aparatami słuchowymi. Będą one mogły uczestniczyć w różnych wydarzeniach kulturalnych.

Lubelskie. Pierwszy przypadek wścieklizny u krowy

Lubelskie. Pierwszy przypadek wścieklizny u krowy

Wścieklizna wciąż w natarciu w Lubelskiem. 21. przypadek wykryto właśnie u krowy.

Smakosze muszą tu chwilę poczekać na burgera drwala. Restauracja w remoncie

Smakosze muszą tu chwilę poczekać na burgera drwala. Restauracja w remoncie

Jeszcze chwilę smakosze wypasionych burgerów muszą obejść się smakiem. Restauracja McDonald’s w Białej Podlaskiej jest w remoncie.

Daniel Iwanek (z lewej) i Wiktor Bis zaliczyli w Peru bardzo udany start

Sukcesy zawodników KKT Chidori i Akademii Karate Daniela Iwanka w mistrzostwach świata w Peru

Mistrzostwa świata odbywały się w prestiżowym ośrodku sportowym Villa Deportiva Nacional w Limie. W zawodach, organizowanych pod patronatem Prezydent Peru Diny Boluarte i Caritasu, zawodnicy z Lubelszczyzny zdobyli 18 medali.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Maszyny i narzędzia -> Sprzedam

silnik 3 fazowy

Lublin

0,00 zł

Nieruchomości -> Sprzedam -> Mieszkania

mieszkanie sprzedam

Lublin

0,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

115,00 zł

Różne -> Sprzedam

redukc

ZAMOŚĆ

52,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

29,00 zł

Komunikaty