Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

31 grudnia 2021 r.
12:48

Sztuka znów trafi na ulice Lublina i jeszcze pojedzie w świat

Na staromiejskiej ul. Olejnej można już oglądać neon z kanapką spadającą masłem na dół
Na staromiejskiej ul. Olejnej można już oglądać neon z kanapką spadającą masłem na dół (fot. Maciej Kaczanowski)

Instalacje artystyczne, które przez 12 lat pojawiały się w Lublinie tylko na czas festiwalu Open City, powoli opuszczają magazyn. Znów mają trafić na ulice. Część z nich może też wyruszyć w podróż po kilku polskich miastach.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Bulwarowa to mała ulica prostopadła do Zamojskiej. Przebiega równolegle do pobliskiej Bystrzycy, ale nie należy do popularnych tras spacerowych. Jest tu zaledwie kilka kamienic, niektóre z tabliczkami ostrzegającymi przed zawaleniem. Jest też komis, warsztat samochodowy oraz kilka hal magazynowych.

Jedną z hal wynajmuje Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych „Rozdroża”. To miejska instytucja kultury, która organizuje kilka dużych cyklicznych wydarzeń. Wśród nich jest Festiwal Sztuki w Przestrzeni Publicznej Open City/Otwarte Miasto.

Powstało kilkadziesiąt prac

Co roku w różnych miejscach miasta, głównie w centrum, pojawiają się prace polskich i nie tylko polskich artystów. Ich rzeźby i inne instalacje przestrzenne ustawiane są na ulicach i placach.

W ciągu 12 lat festiwalu powstało kilkadziesiąt rzeźb, instalacji i murali. A wśród twórców zapraszanych do Lublina było wiele osób znanych w kraju i za granicą.

Mimo to w przestrzeni publicznej zostało na stałe zaledwie kilka prac. To mural „Nie ma uliczki” Mariusza Tarkawiana przy ul. Jasnej, mural „NAWERA” przy ul. Szkolnej. Wciąż można obejrzeć ornamentykę balkonu na ul. Rybnej (praca „Znikając” Eli Jabłońskiej) oraz instalacje Katarzyny Przezwańskiej na Błoniach koło Zamku oraz instalacje Joanny Rajkowskiej przed Galerią Labirynt.

Przecież to można pokazać

Zazwyczaj jest tak, że festiwalowe prace pokazywane są publicznie przez miesiąc, a potem lądują w magazynie przy Bulwarowej.

– A mogły być kolejną atrakcją turystyczną – stwierdza Piotr Franaszek, który od czerwca zeszłego roku jest dyrektorem „Rozdroży”. Nie ukrywa inspiracji warszawskim Parkiem Rzeźby na Bródnie, powstałym z inicjatywy artysty Pawła Althamera.

Pomysł, by prace jednak gdzieś wyeksponować, nie jest nowy. Już poprzedni dyrektor „Rozdroży” Mirosław Haponiuk ustawiał największe festiwalowe instalacje przy jednej z alejek w Ogrodzie Saskim. Nowy dyrektor chce pójść o krok dalej.

– Inicjatywą równoległą do festiwalu jest projekt Stop Galeria – mówi Piotr Franaszek.

Na placu przy ul. Bulwarowej jest dziesięć instalacji z różnych edycji Festiwal Sztuki w Przestrzeni Publicznej Open City / Otwarte Miasto (fot. OMIT „Rozdroża”)

Kanapka znowu spada

Gdzie mogą trafić prace z magazynu? Pracownikom „Rozdroży” nie brakuje pomysłów: od Ogrodu Saskiego po park Ludowy, inne tereny zielone, a nawet osiedlowe uliczki. Dyrektor instytucji przyznaje też, że to okazja do dyskusji o tym, czy lepiej zgrupować prace w jednym miejscu, jak w warszawskim Parku Rzeźby na Bródnie, czy też poustawiać w całym mieście.

Dotychczas udało się ustawić na stałe w Ogrodzie Saskim dwie instalacje: Piotra Skiby i Wojciecha Bąkowskiego.  Przypominający klasyczny współczesny grób „Pomnik godziny czwartej” Bąkowskiego pokazywano wcześniej w zielonym zagajniku niedaleko Centrum Spotkania Kultur.

Od niedawna na staromiejskiej ul. Olejnej można oglądać jeden z festiwalowych neonów. To spadająca masłem na dół kanapka, czyli „Przypadek? Nie sądzę!” Michała Frydrycha. Ten neon wisiał wcześniej na budynku dawnej Galerii Centrum.

– Plan na rok 2022? Uzgodnić stałe miejsce dla kolejnych prac – mówi dyrektor Franaszek. – I pokazać poza Lublinem co najmniej kilkanaście. W początek w Warszawie i Trójmieście. Rozmowy na ten temat trwają. To będzie znakomita promocja Lublina.

W magazynie też ciekawie

Dziś dziesięć prac z Open City można oglądać na placu przy ul. Bulwarowej. Stąd rzeźby i instalacje mają wyruszyć w miasto. Plac okazuje się dobrym miejscem na… lekcje o sztuce w mieście.

– Było już III LO, byli studenci Wydziału Humanistyki UMCS. Ciągle zapraszamy kolejne szkoły – wylicza dyrektor Rozdroży. Zapewnia, że osoby prywatne też są mile widziane. Wystarczy zadzwonić wcześniej do „Rozdroży”, bo brama jest zamykana na kłódkę.

Jest jeszcze jeden powód, dla którego wielka drewniana „Katapulta” Nikity Shalenny i metalowy parawan ze słów („Cela” Dawida Marszewskiego), nie leżą w magazynach, a stoją na placu.

– Teraz możemy zapraszać dyrektorów z Urzędu Miasta, by te prace zobaczyli na żywo i wskazali miejsca, gdzie docelowo mogłyby one stanąć – przyznaje Franaszek.  

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Społeczna akcja sprzątania grobów Żołnierzy Wyklętych już dziś

Społeczna akcja sprzątania grobów Żołnierzy Wyklętych już dziś

Już dzisiaj na cmentarzach w Lublinie odbędzie się akcja porządkowania grobów Żołnierzy Wyklętych. Organizatorzy zapraszają do udziału wszystkich chętnych.

Ogrodzony parking przy ulicy Wąskiej

Parking przy babskim rynku powstał, ale nie dla wszystkich

W miejscu wyburzonej kamienicy przy ulicy Wąskiej miał powstać parking. I rzeczywiście powstał, tyle, że plac został ogrodzony. A na bramie widnieje tabliczka „zakaz wjazdu bez zezwolenia”.

Ukradł batony i piwo, odepchnął ekspedientkę. Grozi mu dłuższa odsiadka

Ukradł batony i piwo, odepchnął ekspedientkę. Grozi mu dłuższa odsiadka

40-letni mieszkaniec Hrubieszowa został zatrzymany przez policję po tym, jak nietrzeźwy ukradł ze sklepu słodycze i piwo, a następnie użył siły wobec ekspedientki, która próbowała go zatrzymać. Sąd zastosował wobec niego dozór policyjny.

ChKS Chełm przegrał w sobotę pierwszy raz w lidze

Koniec zwycięskiej passy ChKS Chełm

Każda passa kiedyś się kończy. W sobotni wieczór przekonali się o tym siatkarze ChKS Chełm. Po 21 wygranych meczach z rzędu niespodziewanie lidera tabeli i to na jego parkiecie ograł Mickiewicz Kluczbork (3:0).

Lubelskie doceniło zasłużone firmy, osoby i instytucje. Wśród wyróżnionych złota medalistka
galeria

Lubelskie doceniło zasłużone firmy, osoby i instytucje. Wśród wyróżnionych złota medalistka

Sobotnia gala w Centrum Spotkania Kultur była okazją do przyznania tytułów Ambasadora Województwa Lubelskiego oraz Marki Lubelskie. Docenione zostały osoby, które promują nasz region w Polsce i za granicą.

Horror w Kaliszu. Azoty Puławy wygrywają po rzutach karnych

Horror w Kaliszu. Azoty Puławy wygrywają po rzutach karnych

Wielkie emocje w Kaliszu. Azoty Puławy wygrywały minimalnie z tamtejszą Energą MKS, ale później musiały gonić wynik i w samej końcówce rzutem na taśmę doprowadziły do rzutów karnych. A w nich lepiej trzymali nerwy na wodzy i wrócili do Puław z cennym zwycięstwem

Papież Franciszek w krytycznym stanie. Zagrożenie nie minęło

Papież Franciszek w krytycznym stanie. Zagrożenie nie minęło

Stan papieża Franciszka, przebywającego w rzymskiej Poliklinice Gemelli, jest nadal krytyczny i dlatego zagrożenie nie minęło - poinformował w sobotę Watykan w wieczornym biuletynie medycznym. Papież przeszedł hemotransfuzję i podano mu tlen.

Laura Miskiniene była w Gorzowie nie do zatrzymania

Kapitalny mecz Litwinki, Polski Cukier AZS UMCS wygrał w Gorzowie

Polski Cukier AZS UMCS po zaciętym meczu wygrał w sobotni wieczór, w Gorzowie 93:84. Lublinianki do sukcesu poprowadziła przede wszystkim Laura Miskiniene, która zapisała na swoim koncie: 25 punktów, 21 zbiórek i 6 asyst.

Politechnika Lubelska z nową nazwą wydziału  – „to więcej niż kosmetyczna zmiana”

Politechnika Lubelska z nową nazwą wydziału – „to więcej niż kosmetyczna zmiana”

Chodzi o Wydział Inżynierii Środowiska, którego już więcej nie spotkamy pod tą nazwą. Ma to być odpowiedź na zmiany klimatu i transformację energetyczną.

Podlasie z optymizmem może wyczekiwać starty rundy wiosennej

Dwa ostatnie sparingi i dziewięć goli Podlasia tuż przed ligą

Z optymizmem na rundę wiosenną mogą czekać piłkarze Podlasia. Zespół z Białej Podlaskiej rozegrał na koniec przygotowań dwa mecze kontrolne. Najpierw rozbił Lewart Lubartów 6:1, a później pokonał Huragan Międzyrzec Podlaski 3:1.

Meteoryt spadł na Lubelszczyznę. Znaleziono już trzy odłamki

Meteoryt spadł na Lubelszczyznę. Znaleziono już trzy odłamki

Poszukiwacze i pasjonaci kosmosu mają pełne ręce roboty. Kosmiczne kamienie wylądowały w naszym regionie. Zdaniem ekspertów to historyczna chwila.

Jeśli chodzi o pisanie, to wszystko jest dziełem wspólnym. Żaden fragment, nawet żaden akapit, nie jest twórczo-ścią tylko jednej osoby: nad wszystkim pracujemy razem – opowiadają Katarzyna Janoska i Szymon Brennestuhl
MAGAZYN

„To, co najlepsze, dopiero przed nami”- młodzi pisarze z Lublina założyli własne wydawnictwo

Elfy i ZUS. Magia i własna działalność gospodarcza. O pisaniu, fantasy i książkowym biznesie rozmawiamy z Katarzyną Janoską i Szymonem Brennestuhl, autorami sagi Vasharoth.

Walentynki w Nowym Komitecie. Tak się bawiliście.
foto
galeria

Walentynki w Nowym Komitecie. Tak się bawiliście.

Walentynki to gorący czas dla klubów, które podczas imprez walentynkowych przeżywają prawdziwe oblężenie. Zobaczmy, jak się bawiliście w Nowym Komitecie. Tak się bawi Lublin!

Do pożaru nowym sprzętem – inwestycja za ponad 13 mln zł

Do pożaru nowym sprzętem – inwestycja za ponad 13 mln zł

6 pojazdów ratowniczo-gaśniczych, 2 kwatermistrzowskie, cysterna, kontener logistyczno-transportowy a także zestaw oświetleniowy - przekazano nowy sprzęt jednostkom straży pożarnej z regionu.

Avia w ostatnim sparingu przed ligą przegrała aż 1:6

Avia Świdnik rozgromiona przez lidera Betclic II ligi

Nie tak ostatni sparing przed wznowieniem rozgrywek wyobrażali sobie kibice i piłkarze Avii Świdnik. Drużyna Wojciecha Szaconia wybrała się na bardzo trudny teren – do Grodziska Mazowieckiego, gdzie zmierzyła się z liderem II ligi. Niestety, rywale okazali się znacznie lepsi i rozbili żółto-niebieskich aż 6:1.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty