Dziesięciu policjantów z Krasnegostawu stanie przed sądem. Odpowiedzą za łapownictwo. Z akt sprawy wynika, że brali od kierowców nie tylko pieniądze, ale również piwo, owoce, a nawet... masę budyniową
Wszyscy policjanci odpowiedzą za łapownictwo. Z ustaleń śledczych wynika, że proceder ten trwał od 2011 do 2013 roku.
- Brali wszystko. To była powszechna praktyka - mówi Romuald Sitarz, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Zamościu. - Policjanci zatrzymywali samochody do kontroli i w zamian za odstąpienie od czynności brali od kierowców od 20 do 200 zł. Zdarzały się też kwoty 10-20 euro.
Według śledczych, mundurowi zadowalali się nie tylko gotówką. - Były też inne korzyści, np. zgrzewka piwa, dwa wiadra masy budyniowej, czy 5 kg malin - wylicza Sitarz.
Policjantom postawiono ponad 50 zarzutów. Najwięcej, aż 21, usłyszał Marcin M. (został już wyrzucony ze służby). Odpowie on nie tylko za łapownictwo. Według prokuratury, kradł paliwo z radiowozów.
- Przez trzy miesiące wypompował z baków 55 litrów - dodaje Sitarz.
Na ławie oskarżonych, oprócz 10 policjantów, zasiądzie również 5 kierowców. Wśród nich są Polacy i Ukraińcy. Odpowiedzą za korumpowanie mundurowych.
- Takich osób było więcej, ale nie udało się ich ustalić. Policjanci nie zgłaszali bowiem przeprowadzanych kontroli - wyjaśnia Sitarz.
Policjantom grozi do 10 lat więzienia. Dwóch oskarżonych przyznało się do winy. Chcą dobrowolnie poddać się karze. Proszą o wyroki w zawieszeniu.
Sprawa łapownictwa w krasnostawskiej drogówce wyszła na jaw dzięki akcji policyjnego Biura Spraw Wewnętrznych. Prokuratorskie śledztwo dotyczące mundurowych trwało od maja 2013 roku. Do pierwszych zatrzymań doszło pięć miesięcy później. Wpadł wówczas m.in. główny podejrzany, a dziś oskarżony Marcin M.