Ponad 700 badaczy z 85 jednostek naukowych z Polski i zagranicy weźmie udział w rozpoczynającym się we wtorek w Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej IV Ogólnopolskim Kongresie Politologii. Współorganizatorem wydarzenia będzie Wydział Politologii największej lubelskiej uczelni.
- To dla nas duże wyzwanie, ale też docenienie naszego potencjału wśród ośrodków w Polsce i Europie oraz badań naukowych i rozwoju w ostatnich latach - podkreśla prof. dr hab. Iwona Hofman, dziekan Wydziału Politologii UMCS, który w tym roku obchodzi 25-lecie istnienia.
Z tej okazji drugiego dnia kongresu odbędzie się uroczyste posiedzenie Rady Wydziału, podczas którego współpracownikom i przyjaciołom jednostki zostaną wręczone Medale Amicis Universitatis Mariae Curie-Skłodowska, Medale 25-lecia Wydziału oraz tytuły Zasłużonego Profesora.
Temat kongresu - "Państwo w czasach zmiany" - jest w zamyśle próbą koncentracji na podstawowych, "tradycyjnych" kategoriach politologicznych jakimi są państwo i władza, ale z uwzględnieniem dynamiki oraz zmienności, nowych jakościowo cech otoczenia społecznego. Chodzi o zmiany na poziomie wnętrza państwa, ale i systemu międzynarodowego. W ramach wydarzenia przewidziano ponad sto paneli dyskusyjnych, pogrupowanych w cztery filary tematyczne.
Udział w rozpoczęciu trzydniowej konferencji zapowiedział minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Wykład inaugurujący wygłosi prof. Stefano Guzzini, wybitny politolog niemiecko-francuskiego pochodzenia, specjalizujący się w teorii stosunków międzynarodowych.
Podczas otwarcia wystąpi także prof. Ilter Turan, prezydent International Political Science Association w latach 2016-2018. Jednym z istotnych elementów wydarzenia będzie zaplanowana na 20 września sesja "Polityka zagraniczna Polski - racja stanu, cele, strategia".
Udział w niej wezmą m.in. minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz i szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski.