Polska Unia Onkologii zaapelowała do marszałka woj. lubelskiego Sławomira Sosnowskiego o rozpatrzenie decyzji o odwołaniu prof. Elżbiety Starosławskiej z funkcji Dyrektora Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej. Instytucja prosi też, by nie łączyć COZL z innym szpitalem
- Protestujemy przeciwko destrukcji spójnego, strategicznego i kompleksowego systemu walki z rakiem opartego m.in. o COZL jako integralnej części sieci regionalnych centrów onkologii tworzącej razem optymalny model szeroko pojętej opieki onkologicznej w Polsce - napisał w oświadczeniu dr n. med. Janusz Meder, prezes Polskiej Unii Onkologii.
Dr Meder podkreśla też zasługi Elżbiety Starosławskiej dla COZL, które według niego są nie do przecenienia i zawsze były wysoko oceniane były przez całe środowisko polskich onkologów.
Oświadczenie zostało też przesłane do premier Beaty Szydło i ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła.
Decyzję o pozbawieniu prof. Elżbiety Starosławskiej dyrektorskiego fotela w Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej we wtorek podjęli jednogłośnie członkowie zarządu województwa.
W oświadczeniu zarządu województwa przesłanym w czwartek rano do mediów czytamy, że decyzję podjęto z powodu "naruszenia przez p. Elżbietę Starosławską dobrze rozumianego interesu kierowanej przez nią jednostki poprzez narażenie jej na straty finansowe oraz rozpowszechniania publicznie nieprawdziwych pogłosek na temat działań, zaniechań i intencji samorządu województwa lubelskiego".
Cała treść oświadczenia Polskiej Unii Onkologii:
Szanowny Panie Marszałku,
Zarząd i Rada Naukowa Polskiej Unii Onkologii apeluje do Pana Marszałka o ponowne rozpatrzenie decyzji o odwołaniu Pani Prof. Elżbiety Starosławskiej z funkcji Dyrektora Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej oraz o wstrzymanie działań zmierzających do zmiany statusu Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej m.in. połączenie tej placówki z innym szpitalem.
Protestujemy przeciwko destrukcji spójnego, strategicznego i kompleksowego systemu walki z rakiem opartego m.in. o COZL jako integralnej części sieci regionalnych centrów onkologii tworzącej razem optymalny model szeroko pojętej opieki onkologicznej w Polsce.
System ten mozolnie i z determinacją wypracowywany i rozbudowywany w okresie ostatnich 70 lat z inicjatywy wybitnego polskiego onkologa - Profesora Tadeusza Koszarowskiego i jego współpracowników - stanowił wzorzec wyprzedzający o 7 lat zalecenia WHO. Wiele lat później skorzystała z niego większość krajów UE.
Rolą Urzędu Marszałkowskiego jako organu założycielskiego COZL powinno być przede wszystkim działanie konsolidujące i nadzorujące prawidłowość funkcjonowania tej zasłużonej placówki naukowej, dydaktycznej, klinicznej i usługowej a nie prowadzenie działań, które mogą doprowadzić do jej destrukcji i upadku na szkodę setek tysięcy ludzi chorujących na raka w Państwa regionie.
Zasługi Pani Profesor Elżbiety Starosławskiej w wieloletnim tworzeniu i kierowaniu COZL są nie do przecenienia i wszechstronna, aktywna działalność organizatorsko-naukowo-lecznicza Pani Dyrektor wraz z wykreowanym przez siebie Zespołem - zawsze wysoko oceniane były przez Zarząd i Radę Naukową PUO oraz przez całe środowisko polskich onkologów.
Pozostajemy z nadzieją wnikliwego przeanalizowanie przez Pana Marszałka powstałego problemu przed podjęciem ostatecznych decyzji.
Z poważaniem
Dr n. med. Janusz Meder
Prezes Polskiej Unii Onkologii