- Wypowiedzenie umowy o pracę dyrektorowi ośrodka tylko dlatego, że rozbudowywał ten ośrodek i bronił jego samodzielności wydaje się być jaskrawym przykładem zamachu na ten Ośrodek - czytamy w oświadczeniu Elżbiety Starosławskiej, która została zwolniona ze stanowiska dyrektora Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej.
Decyzję o pozbawieniu prof. Elżbiety Starosławskiej dyrektorskiego fotela w Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej we wtorek podjęli jednogłośnie członkowie zarządu województwa.
W oświadczeniu zarządu województwa przesłanym w czwartek rano do mediów czytamy, że decyzję podjęto z powodu "naruszenia przez p. Elżbietę Starosławską dobrze rozumianego interesu kierowanej przez nią jednostki poprzez narażenie jej na straty finansowe oraz rozpowszechniania publicznie nieprawdziwych pogłosek na temat działań, zaniechań i intencji samorządu województwa lubelskiego".
Więcej o zwolnieniu Starosławskiej: Elżbieta Starosławska nie będzie już dyrektorem COZL
W czwartek swoje oświadczenie wydała też prof. Starosławska. Czytamy w nim m.in. "Wypowiedzenie umowy o pracę dyrektorowi ośrodka tylko dlatego, ze rozbudowywał ten ośrodek i bronił jego samodzielności wydaje sie być jaskrawym przykładem zamachu na ten Ośrodek."
Pełna treść oświadczenia Elżbiety Starosławskiej
Witam Państwa,
Ubolewam, że nie jest mi dane osobiście powiedzieć Państwu o naszym 63-letnim Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. Św. Jana z Dukli, na rozwój którego pracowały 3 pokolenia celem osiągnięcia tak wysokiego poziomu merytorycznego w dziedzinie onkologii.
Stoicie Państwo przed szpitalem w rozbudowie jako kompleksowym czyli komprehensywnym Centrum Onkologii. W Polsce istnieje 17 pełnoprofilowych, samodzielnych ośrodków onkologicznych, które spełniają swoją rolę najskuteczniejszego, pełnoprofilowego leczenia chorób nowotworowych, do których obecnie się zaliczamy i w tej roli chcemy pozostać. Takie Centra są podstawą systemu leczenia onkologicznego w USA, Kanadzie, Francji czy Wielkiej Brytanii. W takich ośrodkach osiąga się najwyższe wyniki leczenia chorób nowotworowych, a różnica w uzyskiwanych wynikach sięga 30-paru procent na korzyść takich szpitali jak nasze Centrum w porównaniu z rozproszonym leczeniem.
Jest to dzieło Boże i ludzi. Służy najciężej chorym na chorobę cywilizacyjną, jaką jest nowotwór. Szkolenie onkologiczne studentów uniwersytetów medycznych w wysoko rozwiniętych krajach odbywa się w centrach akademickich, które są uzupełniającym elementem systemu onkologicznego. A ośrodki, takie jak nasze, komprehensywne, zajmują się profilaktyką, diagnostyką i pełnoprofilową opieką nad chorym onkologicznym.
Od lat 70-tych w naszym Centrum funkcjonuje Katedra i Zakład Onkologii Klinicznej Uniwersytetu Medycznego i na podstawie umowy kształcimy studentów polsko- i obco-języcznych tej uczelni. Niektórzy nasi lekarze są pracownikami Uniwersytetu Medycznego, katedry istniejącej na bazie naszego Centrum. Dysponujemy wysoko-wykwalifikowaną kadrą medyczną, administracyjną i techniczną wyspecjalizowaną do pracy w takim kompleksowym centrum.
Plany utworzenia spółki prawa handlowego na pewno nie są w interesie Pacjenta onkologicznego i całego społeczeństwa.
Wypowiedzenie umowy o pracę dyrektorowi ośrodka tylko dlatego, ze rozbudowywał ten ośrodek i bronił jego samodzielności wydaje sie być jaskrawym przykładem zamachu na ten Ośrodek.
Apeluję więc do wszystkich Państwa o mądrość i obronę tej onkologii, która służy całej społeczności. Nie dajcie sobie Państwo odebrać szpitala, który został zaplanowany na miarę potrzeb naszego Województwa. Jednocześnie dziękuję wszystkim Państwu, którzy przyczynili się swoimi decyzjami i modlitwą do tworzenia tego dzieła Bożego i ludzkiego.
My pracownicy i pacjenci tego Centrum wierzymy, że św. Jan z Dukli i mądrzy ludzie na każdym szczeblu obronią naszą onkologię. Pozdrawiam Państwa i mam nadzieję, że po obecnym zwolnieniu lekarskim Bóg i Państwo pozwolicie mi razem z pracownikami kontynuować rozpoczęte dzieło.
Prof. dr hab. n. med.
Elżbieta Starosławska
Zastępca Dyrektora ds. finanosowo-organizacyjnych i Rozbudowy
Dariusz Ciwiński