29. edycja cenionej i popularnej akcji pomocowej. W ubiegłym roku Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę się nie odbyła. Teraz wraca, ale w zmienionej formie.
W 2020 roku ogólnopolska akcja Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę się nie odbyła.
– Spowodowała to pandemia koronawirusa. Co prawda zawiązał się Społeczny Komitet Organizacyjny, ale ostatecznie 10 listopada ubiegłego roku akcja została odwołana – mówi Ewa Dados, pomysłodawczyni i szefowa akcji PDPZ, dziennikarka Polskiego Radia Lublin.
W tym roku akcja będzie organizowana, ale w nieco zmienionej wersji. Ze względu na rosnącą liczbę zakażeń koronawirusem i panujące w kraju obostrzenia epidemiczne będzie skromniejsza.
- Będzie prowadzona stacjonarnie, przede wszystkim w szkołach, przedszkolach i parafiach. Sztaby akcji można zakładać też np. w instytucjach kultury. Ze względu na COVID-19 nie odbędzie się wielka uliczna zbiórka darów. Nie będzie funkcjonował też główny magazyn akcji przy ul. Kunickiego. Dary ze sztabów będą przekazywane bezpośrednio do współorganizatorów akcji, czyli Polskiego Czerwonego Krzyża, Caritas Archidiecezji Lubelskiej a także Bractwa Miłosierdzia im. św. Brata Alberta w Lublinie, którzy mają swoje magazyny – tłumaczy Ewa Dados.
Sztab się przenosi
Zmian w tym roku jest więcej. W Polskim Radiu Lublin jest biuro akcji PDPZ. Natomiast sztab główny, który zawsze był w lubelskiej rozgłośni, mieści się teraz w siedzibie Caritas Archidiecezji Lubelskiej (al. Unii Lubelskiej 15). Dlaczego ?
– Ze względu na trwający remont w radiu mamy ograniczone możliwości lokalowe – wyjaśnia Mariusz Deckert, prezes Polskiego Radia Lublin. – Udostępniliśmy jedno pomieszczenie na biuro, gdzie poza pani redaktor Ewą Dados będą urzędowały też dwie panie związane z akcją. Niestety nie mamy kolejnego miejsca, gdzie mógłby znaleźć się sztab główny akcji.
Pomieszczenia w siedzibie radia (z oddzielnym wejściem), w których jeszcze dwa lata temu można było załatwiać sprawy związane ze zbiórką uliczną PDPZ, organizacją sztabów czy odbierać akcyjne gadżetu jest zajęte.
– Mieści się tam biuro promocji – wyjaśnia prezes lubelskiej rozgłośni, który wyjaśnia też dlaczego w siedzibie radia na przełomie października i listopada tego roku mógł działać sztab kwesty na odnowę zabytków cmentarnych. – Rzeczywiście w studiu muzycznym były liczone pieniądze zebrane podczas kwesty. Różnica jest jednak taka, że akcja Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków w Lublinie trwa trzy dni, natomiast akcja PDPZ nawet pół roku – wyjaśnia Mariusz Deckert.
Dary można przynieść
W tegorocznej, 29. edycji akcji PDPZ można przynosić dary rzeczowe do lubelskiego oddziału Towarzystwa Przyjaciół Dzieci (ul. Narutowicza 54) a także do Bractwa Miłosierdzia im. św. Brata Alberta w Lublinie (ul. Zielona 3).
– Od poniedziałku będą dostępne też magazyny PCK przy ul. Bursaki i ul. Puchacza – zapowiada redaktor Ewa Dados.
Zbierane są wyłącznie dary rzeczowe: żywność, słodycze, środki czystości, maskotki (które można zdezynfekować) i nowe pluszaki a także nowa, nieużywaną odzież (ze względu na COVID-19 i ograniczone możliwości magazynowania darów).
– Najważniejsze jest by dzielić się sercem i czynić to bezpiecznie, pamiętać o drugim człowieku bo są dary, których nie można ani zważyć ani zmierzyć – podkreśla Ewa Dados.
Szczegółowe informacje na terem organizacji tegorocznej akcji można znaleźć na stronie internetowej pdpz.pl i akcyjnym Facebooku. Można je uzyskać także dzwoniąc pod numery telefonów: 81 5364260 i infolinię 800-600-650.