Zapowiada się prawdziwa uczta dla miłośników sztuki. Nie zabraknie klasyki, która zdaniem artystów może stanowić analogię do bieżących wydarzeń. A to wszystko w przededniu wyników konkursu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury.
Organizatorzy 29. edycji festiwalu sięgnęli po spektakle z różnych scen teatralnych całej Polski, które przyciągnęły widzów i zwróciły uwagę krytyków. Motywem przewodnim, na który się zdecydowali, są szeroko rozumiane „Powroty”. Nie zabraknie m.in. powrotów artystycznych, jak również powrotów do dużych form teatralnych. Zobaczymy m.in. realizację „Folwarku zwierzęcego” w reżyserii Jana Klaty dla Teatru Śląskiego z Katowic. W nowej odsłonie powróci również spektakl „Do piachu” w reżyserii Witolda Mazurkiewicza i Janusza Opryńskiego.
– To jeden z najważniejszych tekstów Różewicza. Jesteśmy trzecią realizacją tego. Napisaliśmy do Julii Różewicz, to jest wnuczka poety i zgodziła się na nasz pomysł, co nie każdemu się udało. To straszny tekst przeciwwojnia, który dzisiaj nabiera nowych znaczeń. Tak naprawdę on odmitologizował wojnę, pokazał jej strach i wydaje mi się, że to jest szczególnie ważne w dzisiejszych czasach – mówi Janusz Opryński, twórca spektaklu i dyrektor Konfrontacji Teatralnych.
Na lubelskich scenach w Centrum Kultury, Centrum Spotkania Kultur, czy Akademickim Centrum Kultury i Mediów „Chatka Żaka” zagoszczą przedstawienia zrealizowane w Krakowie, Bydgoszczy, Bielsku-Białej oraz w Warszawie. Oprócz spektakli teatralnych, miłośnicy sztuki mogą wziąć udział w innych wydarzeniach.
– Mamy do zaproponowania produkcję naszej czytelni dramatu. Daniel Adamczyk z zespołem zaprezentują dwa czytania performatywne. Duża wartość tych spotkań polega też na tym, że autorzy, których teksty będą czytane, będą obecni z nami – podkreśla Piotr Pękala z biura Festiwalu.
Jak zapewniają organizatorzy – festiwal powraca do skali, jaką widzowie znają z najciekawszych okresów. To szczególnie istotne, w momencie, gdy Lublin stara się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury.
– Od Konfrontacji zaczęło się promowanie Lublina i kultury lubelskiej. Te wydarzenia składające się prawie na 30 lat, odbijały się echem w całej Polsce. Jesteśmy zainteresowani utrzymaniem tego festiwalu w tej formule. To oferta nie tylko widzów, ale również o charakterze marketingowym, budująca wizerunek – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.
Tegoroczna edycja Konfrontacji Teatralnych potrwa od 6 do 25 października. Pełen program wydarzenia dostępny jest na stronie organizatorów.