Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

17 września 2017 r.
12:45

Pożegnanie Beaty Nowak. Społeczność "Unii" wspomina charyzmatyczną polonistkę

Autor: Zdjęcie autora (aa)
0 2 A A
(fot. Maciej Kaczanowski)

Na dworze deszcz, w kościele modlitwa, łzy smutku i rozpaczy. W sobotę społeczność III Liceum Ogólnokształcącego w Lublinie, rodzina i przyjaciele żegnali zmarłą po długiej i ciężkiej chorobie polonistkę Beatę Nowak. Wspominano nauczycielkę przy dźwiękach utworu „Niepokonani” zespołu Perfect, którym kończyły się organizowane przez nią Młodzieżowe Warsztaty Dziennikarskie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Kiedyś, już bardzo chora, w jednej z internetowych rozmów napisała mi: „Pamiętasz jak zawsze ubolewałam nad samotnością? Dziś wszyscy przychodzą do mnie... cud”. To nie był cud – to była po prostu Sorka – wspominała podczas wczorajszej mszy pożegnalnej w kościele pw. Nawrócenia Św. Pawła w Lublinie Monika Chrzanowska, była uczennica Beaty Nowak. – Potrafiła tak patrzeć, jak patrzy ukochany człowiek. I ona nas wszystkich kochała.

Beata Nowak przez 20 lat uczyła języka polskiego w III LO w Lublinie. Charyzmatyczna nauczycielka, wielokrotnie nagradzana. Założyła w „Unii” pismo „Sensor”. Była pomysłodawczynią i organizatorką popularnych warsztatów dziennikarskich dla młodzieży. Wśród wychowanków polonistki jest wielu olimpijczyków a także dziennikarzy także ogólnopolskich mediów.

Uwielbianą i podziwianą przez młodzież polonistę żegnali w sobotę jej szkolni przyjaciele. Podczas mszy pożegnalnej padło wiele ciepłych i wzruszających słów. Osoby wspominające polonistkę podkreślały jej wyjątkowość i dar dzielenia się miłością.

– Beata nie tylko nauczała o miłości i godności człowieka. Ona tą miłością żyła. Żyła wartościami – mówił ks. Paweł Szymański.

Beata Nowak zmagała się z ciężką chorobą – mielofibrozą. To rzadki nowotwór krwi – związany z nieprawidłowym funkcjonowaniem szpiku. Konieczny był przeszczep. Ponieważ trzeba było znaleźć dawcę niespokrewnionego na pomoc polonistce ruszyli jej uczniowie. W ubiegłym roku wspólnie z fundacją DKMS, która pomaga osobom z podobnymi schorzeniami została zorganizowana akcja rejestracji potencjalnych dawców komórek macierzystych krwi i szpiku. W ciągu trzech dni zarejestrowało się ponad 1100 osób. Dawcę dla nauczycielki udało się znaleźć. Doszło do przeszczepu. Organizm jednak szpik odrzucił.

Beata Nowak zmarła w miniony czwartek wieczorem. – Nie odeszłaś nagle, nawet o tym Beatko pomyślałaś, żeby nie odejść za szybko, żeby każdy miał szansę na Twoje odejście się przygotować – mówił Grzegorz Lech, dyrektor III LO w Lublinie. – Byśmy mogli dziś powiedzieć za Wisławą Szymborską „Umiera się nie po to, by przestać żyć, lecz po to by żyć inaczej”. Beata odchodzi i zaczyna inne życie.

Zachęcał do wspominania tej wyjątkowej dla społeczności szkolnej nauczycielki. – Opowiadajcie o Beacie, aby dalej mogła robić to co najbardziej kochała – uczyć – apelował dyrektor III LO w Lublinie. – Uczyć jak być dobrym człowiekiem. I coś jeszcze trudniejszego – uczyć jak być dobrym człowiekiem dla drugiego człowieka. Opowiadajcie o Beacie, by dalej mogła uczyć tych, których już uczyć nie mogła.

Jednym z życzeń nauczycielki było to aby zamiast kwiatów wesprzeć fundację DKMS. Zgodnie z wolą polonistki taka zbiórka się odbyła.

Dzisiaj o godz. 14 w kościele pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Nowym Żmigrodzie na Podkarpaciu odbędzie się pogrzeb Beaty Nowak.

Pozostałe informacje

Indywidualne Mistrzostwa Polski: Żużlowcy Orlen Oil Motoru Lublin bez awansu

Indywidualne Mistrzostwa Polski: Żużlowcy Orlen Oil Motoru Lublin bez awansu

W czwartek rozgrywane były eliminacje Indywidualnych Mistrzostw Polski. Zawody odbyły się w: Krośnie, Gnieźnie i Krakowie. Nie doszła za to do skutku impreza w Gdańsku, gdzie mimo dobrej pogody były problemy z torem. Niestety, żaden z zawodników Orlen Oil Motoru nie wywalczył awansu do IMP Challenge, które odbędą się 30 maja w Pile.

Górnik Łęczna ma nowego prezesa

Górnik Łęczna ma nowego prezesa

Jest nowa osoba na stanowisku Prezesa Zarządu Spółki Górnik Łęczna

Powstała Unia Kultury Obszaru Metropolitalnego

Powstała Unia Kultury Obszaru Metropolitalnego

9 maja miasta, gminy i powiaty Lubelskiego Obszaru Metropolitalnego podpisały deklarację współpracy kulturalnej. Jej efektem jest powstanie regionalnej sieci, której głównym celem działań jest rozwój i promocja kultury Lubelszczyzny.

Matematyka i muzyka
Wideo
film

Matematyka i muzyka

Jutro startują Juwenalia Politechniki Lubelskiej. Na scenie będzie można zobaczyć takich wykonawców jak Kwiat Jabłoni, Szpaku, Lady Pank czy MSE Błąd Średniokwadratowy. O zespole z matematyczną nazwą rozmawiamy z Arkadiuszem Gałką, gitarzystą i... prodziekanem Wydziału Zarządzania PL Bartoszem Przysuchą, wokalistą z grupy.

Kandydatki do PE z okazji Dnia Europy zaprosiły mieszkańców na tort
Zdjęcia
galeria

Kandydatki do PE z okazji Dnia Europy zaprosiły mieszkańców na tort

Bożena Lisowska i Beata Krzewińska, kandydatki Koalicji Obywatelskiej w wyborach do Parlamentu Europejskiego przypadający na dzisiaj Dzień Europy postanowiły wykorzystać w kampanii. Na schodach przed lubelskim Zamkiem mówiły o wartościach, jakie Robert Schuman zawarł w deklaracji, która stała się początkiem tworzenia Unii Europejskiej. Poczęstowały też mieszkańców Lublina unijnym tortem.

Miasto wspiera dzieci i młodzież. W Lublinie działa telefon zaufania

Miasto wspiera dzieci i młodzież. W Lublinie działa telefon zaufania

Centrum Interwencji Kryzysowej w Lublinie uruchamia pomoc dla młodych mieszkańców Lublina. To część programu „POMOC kontra przemoc” dofinansowanego ze środków europejskich.

Marleyki 2024 w lubelskim Centrum Kultury
11 maja 2024, 21:00

Marleyki 2024 w lubelskim Centrum Kultury

Marleyki to coroczne święto muzyki reggae na cześć Roberta Nesty Marleya (znanego jako Boba Marleya). W sobotę (11 maja) muzyczny hołd – dla jednej z największych legend kultury i muzyki reggae – złożą członkowie Love Sen-c Music Sound System.

Platforma Obywatelska zdziwiona i zniesmaczona rezygnacją Janickiej

Platforma Obywatelska zdziwiona i zniesmaczona rezygnacją Janickiej

Z ogromnym zdziwieniem przyjęliśmy oświadczenie, jakie w mediach społecznościowych opublikowała radna Katarzyna Janicka. Tuż przed inauguracyjną sesją nowej - IX kadencji Rady Miasta Chełm ogłosiła otóż, że nie przystąpi do Klubu Radnych Koalicji Obywatelskiej – Małgorzata Sokół, przewodnicząca Rady Powiatu PO RP w Chełmie oraz Marek Sikora, przewodniczący Klubu KO w Radzie Miasta komentują decyzję byłej już radnej PO.

Spotkanie podróżnicze z Dominikiem Maińskim
NASZ PATRONAT

Spotkanie podróżnicze z Dominikiem Maińskim

Lubelski podróżnik tym razem wybrał się na miesięczną wyprawę, w czasie której odwiedził Amazonię i wyspy Morza Karaibskiego. Efektami tej wycieczki pochwali się w najbliższy piątek.

Politechnika polepsza komfort jazdy windą

Politechnika polepsza komfort jazdy windą

Naukowcy z Politechniki Lubelskiej opatentowali urządzenie, które ma posłużyć producentom i użytkownikom wind. Dzięki niemu, jazda ma być bezpieczna i komfortowa.

Jak zostać samodzielnym pilotem paralotni?

Jak zostać samodzielnym pilotem paralotni?

Historia paralotniarstwa jako sportu jest stosunkowo młoda, ale paralotnia szybko zyskała na popularności wśród entuzjastów lotów na całym świecie. W tym artykule znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć, aby rozpocząć swoją przygodę z lataniem na paralotni.

Zmienił się dyrektor lubelskiego oddziału TVP3

Zmienił się dyrektor lubelskiego oddziału TVP3

Nowym dyrektorem i redaktorem naczelnym lubelskiego oddziału Telewizji Polskiej został Piotr Adamczuk.

Nowe ogrodzenie parku pułapką na sarny
Nałęczów

Nowe ogrodzenie parku pułapką na sarny

Trzeciego maja złapała się pierwsza, a szóstego maja druga. Sarny próbowały przejść pomiędzy stalowymi prętami nowego ogrodzenia Parku Zdrojowego. Dzikie zwierzęta zginęły. Problem zaskoczył urzędników. Samorządowcy szukają rozwiązania.

Zmarł Waldemar Kowalski

Zmarł Waldemar Kowalski

W wieku 84 lat odszedł „bombardier ze Świdnika”. Waldemar Kowalski był bokserem, z którym Avia Świdnik odnosiła największe sukcesy.

Ulica Stary Gaj zyska nawierzchnię asfaltową. Koniec utrudnień jeszcze dzisiaj
LUBLIN

Ulica Stary Gaj zyska nawierzchnię asfaltową. Koniec utrudnień jeszcze dzisiaj

Trwają pracę nad położeniem nawierzchni asfaltowej na ulicy Stary Gaj w Lublinie. W związku z tym występują tam utrudnienia w ruchu. Ulica zamknięta jest dla kierowców na remontowanym odcinku.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Nieruchomości -> Stancje -> Wynajmę

bezpłatna stancja

powiat radzyński

0,00 zł

Nauka -> Inne

bezpłatne kursy

lublin

0,00 zł

Budownictwo -> Inne -> Sprzedam

dom z bala

lublin

65 000,00 zł

Motoryzacja -> Sprzedam -> Osobowe

Nissan

lublin

0,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

Zamość

399,00 zł

Komunikaty