Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

1 grudnia 2021 r.
16:19

Protest antyłowiecki w Lublinie. Niemal równo rok temu myśliwy zastrzelił 16-latka

Autor: Zdjęcie autora sko

„Wariaci z gnatami biegają lasami” albo „Pomyliłem z dzikiem”. Z takimi hasłami na transparentach ulicami Lublina przeszedł antyłowiecki marsz. Na tydzień przed kolejną rozprawą byłego już myśliwego, który zastrzelił nastolatka.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Było to kilkanaście osób, nie tylko z Lublina, ale także ze Śląska i Warszawy. Mieli ze sobą transparenty, które nieśli, idąc z placu Łokietka pod siedzibę Polskiego Związku Łowieckiego przy ul. Wieniawskiej. Na transparentach napisano np. „Wariaci z gnatami biegają lasami” czy „Św. Hubert przestał polować. A Wy?”. Właśnie kwestii polowań był poświęcony środowy protest.

Olga Kisielewicz z lubelskiego Ruchu Antyłowieckiego wyjaśnia: – Dzisiejsze wydarzenia ma tytuł „Myśliwi zagrożeniem dla społeczeństwa. Ku pamięci ofiar” – i dodawała, że myśliwi to olbrzymia grupa osób, która może chodzić z bronią i używać jej w przestrzeni publicznej. – W rękach 130 tys. osób znajduje się niemal 70 procent broni palnej zarejestrowanej broni palnej – wylicza aktywistka.

Kluczkowice

Termin protestu nie jest przypadkowy. To miesiąc po pierwszej rocznicy tragedii w Kluczkowicach koło Opola Lubelskiego i tydzień przed kolejną rozprawą sądową w tej sprawie.

1 listopada 2020 roku myśliwy, emerytowany policjant. Dariusz Ch. wybrał się na polowanie. Był z nim miejscowy strażak i kościelny Marcin B. Polowanie nie zostało zgłoszone, co oznaczało, że mężczyźni byli kłusownikami. I nikt by się może o tym nie dowiedział, gdyby nie straszna tragedia.

Przez okno w miejscowym internacie wraz z kolegami wyszedł 16-letni Imali z Kazachstanu. Był w Polsce od niedawna, w ramach wymiany międzynarodowej. Jak relacjonowali koledzy chłopaka, po pewnym czasie usłyszeli nadjeżdżający samochód. Przestraszyli się i skulili za drzewami. Wtedy ktoś z samochodu strzelił w ich kierunku. Trafił 16-latka. Gdy jego rówieśnicy zaczęli krzyczeć, samochód odjechał. Ranny chłopak nie miał szans na przeżycie. Kula trafiła go w nerkę, a następnie przeszła m.in. przez wątrobę i płuca. Nastolatek zmarł pomimo reanimacji.

Strzelał Dariusz Ch. Staje przed sądem jako oskarżony o to, że działając z naruszeniem warunków dopuszczalności polowania i bez dokładnego osobistego rozpoznania zwierzyny, oddał strzał z posiadanej przez siebie broni myśliwskiej w kierunku małoletniego. Zdaniem śledczych w chwili oddania strzału przewidywał i godził się na to, że obrany przez niego cel może być człowiekiem. Były policjant broni się, twierdząc, że jak sądził strzela do dzika. Nie przyznał się do winy.

Kościelny z kolei do wszystkiego się przyznał. Jest oskarżony o to, że utrudniał postępowanie, pomagając sprawcy zabójstwa uniknąć odpowiedzialności karnej.

„Biedni, ale honorowi”

 – W ciągu 18 lat ginie 28 osób w 59 wypadkach. W pojedynczych przypadkach była to kara bezwzględnego więzienia, w pozostałych kara w zawieszeniu lub grzywny od 10 do 40 tys. zł. Takie wyroki przeważają w naszym kraju za spowodowanie śmierci człowieka przez myśliwego – mówiono podczas środowego protestu.

Dariusz Ch. po wyjściu sprawy na jaw został od razu wyrzucony z grona myśliwych. Związek łowiecki zapowiedział też, że pomoże finansowo rodzinie.

Marek Pietrzak, rzecznik lubelskiego okręgu Polskiego Związku Łowieckiego zapewnia, że organizacja kontaktowała się z bliskimi zabitego chłopca. – Chociaż ten człowiek nie był myśliwym, był w tym czasie kłusownikiem – zastrzega. – Chłopcem opiekowały się jego babcia i ciocia. Poprzez ambasadę skontaktowałem się z nimi. Rozmawialiśmy kilkanaście razy przy pomocy tłumacza. Zaproponowaliśmy pomoc finansową, ale została odrzucona. To ubodzy ludzie, ale bardzo honorowi. Mówiły, że nie chcą pieniędzy za śmierć chłopca - relacjonuje Pietrzak.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS
ZDJĘCIA
galeria

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS

Cukiernik, optyk, ratownik medyczny, czy klasa psychologiczno-medyczna. Przed nami egzamin ósmoklasisty, a potem wybór szkoły średniej. Zespół Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego zaprosił swoich potencjalnych, przyszłych uczniów.

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji
ZDJĘCIA
galeria

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji

Magia i Fantazja – takie było hasło tegorocznej, XIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fryzjerskiego „Najlepszy uczeń w zawodzie fryzjer”. Uczestnicy konkursu puścili wodzę fantazji i swoje wyobrażenia przełożyli na włosy modelek.

Łukowskie PEC

Brakuje milionów i nie mogą ruszyć z budową elektrociepłowni. Będzie wniosek

Łukowskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej nie może ruszyć z budową nowej elektrociepłowni, bo oferty firm są droższe niż założony kosztorys. Miasto szuka nowych możliwości w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie

Po 25 latach milczenia Igor Jaszczuk wraca na scenę – bez presji wytwórni, za to z wielką autentycznością. Jego najnowszy singiel „Baobab” to nostalgiczna podróż do czasów młodości, spotkań pod drzewem, które stało się symbolem twórczych początków. Artysta, znany jako autor hitów dla innych, zaśpiewa własnym głosem.

Aleksandra Tomczyk

Aleksandra Tomczyk zostaje w Lublinie

Chociaż od dłuższego czasu nie ma jej w składzie MKS FunFloor, to Paweł Tetelewski nie wahał się przedłużyć umowy z Aleksandrą Tomczyk. 30-letnia rozgrywająca podpisała nowy kontrakt, chociaż na razie musi skupić się na leczeniu kontuzji.

Jedną z atrakcji Dnia otwartego na Politechnice Lubelskiej był tunel aerodynamiczny
galeria

Politechnika Lubelska: Informatyka, innowacje i rekrutacja

Był tunel aerodynamiczny i programowanie robotów. Były długopisy 3D i e-oko w inżynierii. A przede wszystkim: była możliwość lepszego poznania uczelni. Jak wyglądał Dzień Otwarty na Politechnice Lubelskiej?

Inspektor Andrzej Mioduna
KADRY

Komendant Wojewódzki Policji w Lublinie ma nowego zastępcę

Inspektor Andrzej Mioduna był komendantem w Janowie Lubelskim i w Zamościu. Teraz objął stanowisko p.o. Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie.

Cztery dni egzaminów i droga do zostania radcą prawnym otwarta
ZDJĘCIA
galeria

Cztery dni egzaminów i droga do zostania radcą prawnym otwarta

Blisko 100 osób, cztery dni egzaminów, trudne zadania, a na końcu upragniony tytuł. W Lublinie rozpoczął się egzamin radcowski. Po jego zdaniu aplikanci będą mogli nazywać się radcami prawnymi.

Wielki Marsz Patriotów: Trzaskowski i Tusk zmieniają termin

Wielki Marsz Patriotów: Trzaskowski i Tusk zmieniają termin

Rafał Trzaskowski poinformował, że wraz z premierem Donaldem Tuskiem postanowili zmienić datę zapowiadanego wcześniej „marszu patriotów”. – Bo to ma być marsz, który będzie łączył wszystkie siły demokratyczne – tłumaczy Trzaskowski.

Nowy Starbucks znajduje się przy Krakowskim Przedmieściu 12

Pierwszy Starbucks na Lubelszczyźnie: Otwarcie i niespodzianki dla pierwszych klientów

Starbucks, jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek na świecie, otwiera swoją pierwszą kawiarnię w Lublinie. Już od 2 kwietnia będzie można cieszyć się kultowymi napojami w nowoczesnym wnętrzu przy ul. Krakowskie Przedmieście. Na pierwszych gości czeka niespodzianka.

Dwa mandaty na 10 000 złotych. I utrata prawa jazdy. Wszystko w jedną dobę

Dwa mandaty na 10 000 złotych. I utrata prawa jazdy. Wszystko w jedną dobę

W niedzielę jechał BMW w obszarze zabudowanym 123 km/h. W poniedziałek był jeszcze szybszy i przez Adamów pędził z prędkością 126 km/h. Jak się tłumaczył?

Atak przed lubelskim klubem przy ul. Narutowicza. Obraz z kamer monitoringu

Bili i kopali przypadkowe osoby. Sprawcy usłyszeli zarzuty

Po słownej utarczce dwaj 19-latkowie i jeden 21-latek rzucili się przed lubelskim klubem na dwóch spotkanych tam przypadkowo mężczyzn. Byli brutalni, bili i kopali swoje ofiary po całym ciele.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty