Około godziny 15 rozpoczęły się w Lublinie blokady trzech ulic organizowane w ramach protestu kobiet przeciw decyzji Trybunału Konstytucyjnego w sprawie tzw. ustawy antyaborcyjnej.
Godz. 17:31
Część legitymowanych osób odmawia podania swoich personaliów.
Godz. 17:24
Tłum rozchodzi się, policja legitymuje niektóre osoby. Część osób uciekła biegiem w stronę ul. Akademickiej. Legitymowani są informowani, że w ocenie policji popełnili wykroczenie.
Godz. 17:23
Uczestnicy umówili się na środę, na godz. 17 przed Ratuszem, gdzie protestować mają uczniowie.
Godz. 17:21
Protestujący stanęli pod pomnikiem Skłodowskiej. Obok z radiowozu wciąż płynie wezwanie do zachowania odstępów i niegrupowanie się. Tłum odpowiada okrzykami "To jest wojna!" i "Trzeba było nas nie wkurwiać".
Godz. 17:18
Tłum doszedł do pl. Skłodowskiej-Curie. Z ul. Radziszewskiego ruszyła czekająca tam kolumna radiowozów policji.
Godz. 17:15
Za kolumną manifestantów podąża policja. Z radiowozu odtwarzany jest komunikat przypominający o tym, że w związku z epidemią na terenie Polski w zgromadzeniu nie może uczestniczyć więcej niż pięć osób. Policja wzywa do zachowania zgodnego z prawem, zachowanie odległości 1,5 metra między osobami oraz o zasłonięcie ust i nosa.
Policja ostrzega, że niezastosowanie się do wezwania "będzie skutkować konsekwencjami prawnymi". Wezwanie nie działa, kolumna protestujących dochodzi już do pl. Skłodowskiej-Curie.
Godz. 17:07
Protest na al. Racławickich i ul. Głębokiej
Godz. 17:03
Blokady zostały zakończone. Al. Racławickie i ul. Sowińskiego są już przejezdne. Rozładowanie zatorów potrwa jeszcze długo.
Godz. 16:59
Zbliża się godzina 17, o której ma się zakończyć protest. Uczestniczy krzyczą "Wszyscy pod KUL" i idą przed Collegium Norwidianum.
Godz. 16:59
Mocno przerzedza się grono protestujących przy skrzyżowaniu z al. Długosza, koło ul. Łopacińskiego wciąż jest duży tłum. Protestujący w tym miejscu przestali już przechodzić przez przejście, stoją na środku jezdni i skandują "Kto nie skacze, ten za PiS-em", "Kaja Gode, chodź na solo" "Krzysztof Bosak, zamknij mordę", "Nie spać, krzyczeć, protestować".
Godz. 16:25
Protest w okolicach przejścia przez ul. Królewską.
Godz. 16:13
Blokady na Al. Racławickich wznowione. Policja zatrzymała mężczyznę, który miał znieważyć funkcjonariusza.
Godz. 16:09
Na Al. Racławickich policja wstrzymuje blokujących przejście, żeby przepuścić pojazdy.
Godz. 16:01
Blokada na Sowińskiego została wznowiona po krótkiej przerwie. Niektórzy kierowcy próbowali przemknąć się między protestującymi. Jeden z samochodów, którego kierowcy udało się przemknąć, został kopnięty przez jednego z uczestników protestu.
Godz. 15:52
Protestujący zablokowali całe skrzyżowanie ul. Sowińskiego z ul. Radziszewskiego. Chodzą w kółko przez cztery przejścia.
Godz. 15:49
Godz. 15:48
Trwa protest na przejściu przez ul. Królewską. Miejsce protestu można obserwować na miejskim monitoringu.
Godz. 15:42
Protest ma trwać do godz. 17 - podtrzymują uczestnicy blokad.
Godz. 15:29
– Na proteście na Głębokiej zachowanie policji jest wzorowe – mówi nam Miłosz Zieliński, jeden z protestujących. – Naprawdę dobra współpraca.
Godz. 15:26
– Z powodu prowadzonych m.in. na Al. Racławickich oraz ul. Królewskiej protestów polegających na blokowaniu ruchu występują znaczne opóźnienia w kursowaniu komunikacji miejskiej – informuje Zarząd Transportu Miejskiego.
Godz. 15:26
Kolejna blokada trwa w rejonie ulicy Królewskiej.
Protest na Al. Racławickich w Lublinie. Zapis transmisji
Protest na Al. Racławickich w Lublinie
Godz. 15:25
Wznowione są już wszystkie trzy blokady w Alejach. "Trzeba było nas nie wkurwiać" – krzyczą protestujący.
Godz. 15:21
Ponownie zablokowane zostało przejście koło budynków KUL. Na miejscu jest również mikroskopijne, jednoosobowa kontrmanifestacja wymierzona w Rzecznika Praw Obywatelskich.
Godz. 15:16
Blokady na Al. Racławickich zostały przerwane na pięć minut.
Godz. 15:15
Protest na ul. Głębokiej w Lublinie
Godz. 15:13
Zablokowane zostało trzecie przejście, tym razem przez al. Długosza. Kierowca, który utknął przed przejściem i nie może wyjechać z al. Długosza trąbi na protestujących.
Godz. 15:11
Protestujący na ul. Głębokiej współpracują z policjantami i przepuszczają od czasu do czasu auta. Przed rozpoczęciem protestu w tym miejscu, ktoś kto wyglądał na organizatora pouczał, że jak będzie policja chciała dawać mandaty, to nie przyjmować, bo mają prawnika i fundusz na ten cel.
Godz. 15:10
Protestujący na przejściu przy skrzyżowaniu z al. Długosza wznoszą okrzyki "Polska jest kobietą", "Moja pusia, nie Jarusia".
Godz. 15:09
Na Alejach zablokowane zostało drugie przejście, przy skrzyżowaniu z al. Długosza.
Godz. 15:05
Na ul. Głębokiej protestujący wyszli już na przejście. Ul. Raabego momentalnie się zakorkowała. Policja co jakiś czas puszcza ruch.
Godz. 15:04
Protestujący chodzą w kółko przez przejście dla pieszych, na Alejach Racławickich tworzą się korki, policja nie interweniuje.
Godz. 14:57
Zaczęło się. Uczestnicy protestu wyszli na jezdnię Al. Racławickich.
Godz. 14:56
Przy ul. Głębokiej jest już około 20 osób.
Protest przy ul. Głębokiej w Lublinie
Godz. 14:52
Policyjne radiowozy stoją też w odwodzie na ul. Radziszewskiego.
Godz. 14:50
Osoby, które zebrały się w miejscu zapowiadanej blokady na ul. Sowińskiego przechodzą przed KUL.
Godz. 14:48
Niewiele osób jest jeszcze w okolicach przejścia przez ul. Głęboką. Tutaj uczestnicy protestu powoli się zbierają.
Godz. 14:45
Blokada koło KUL ma się rozpocząć o godzinie 15 i ma trwać dwie godziny. Co pewien czas przepuszczane mają być autobusy i trolejbusy komunikacji miejskiej.
Godz. 14:44
W okolicach Al. Racławickich zbiera się coraz więcej osób.
Godz. 14:40
Blokad może być więcej. Część osób poszła przed Bramę Krakowską, blokad można się też spodziewać w rejonie ul. Narutowicza.
Godz. 14:38
Na miejsce protestu przy Al. Racławickich przychodzą kolejne osoby.
***
Osoby biorące udział w proteście mają chodzić nieustannie przez trzy przejścia dla pieszych: na Al. Racławickich niedaleko Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, na Głębokiej koło obiektów Uniwersytetu Przyrodniczego oraz na ul. Sowińskiego niedaleko kładki przy rektoracie Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej.
W pobliżu pierwszego z tych miejsc gromadzą się na razie nieliczni uczestnicy protestu, obecna jest też policja.
Przypomnijmy, że protesty kobiet są reakcją na zeszłotygodniowe orzeczenie, które uniemożliwia przerwanie ciąży nawet w takich sytuacjach, gdy zdeformowany bądź niewykształcony płód nie ma najmniejszych szans na przeżycie po urodzeniu.