Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

6 maja 2016 r.
13:14

Lublin: Protest przeciw budowie nowego bloku elektrociepłowni na Wrotkowie

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga

Jest protest przeciw budowie nowego bloku elektrociepłowni na Wrotkowie, którego paliwem ma być słoma i ścinki drewna. Takiej instalacji nie chce tu Rada Dzielnicy Wrotków, ale nie tylko ona. Zastrzeżenia mają również lokatorzy bloków i spółdzielnia mieszkaniowa

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Nowa część elektrociepłowni miałaby stanąć obok tej, która już działa przy ul. Inżynierskiej. Rozważana była też inna lokalizacja, obok bazy paliwowej w Abramowicach, ale czysto teoretycznie, bo wybór padł na Wrotków. To tu wyrosnąć miałby drugi, 80-metrowy komin. Ten istniejący ma 150 m wysokości. „Z drugiej strony komina” planowana jest instalacja wytwarzająca prąd i ciepło, a jej paliwem ma być słoma dowożona ciężarówkami i transportowane koleją ścinki drewna, tzw. zrębki leśne.

Do takiej inwestycji przymierza się spółka PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, która złożyła w Urzędzie Miasta raport o możliwym oddziaływaniu instalacji na środowisko. Autorzy projektu przyznają, że nowy blok elektrociepłowni może wywierać „nieznaczny negatywny wpływ na okolicznych mieszkańców”, ale zapewniają, że nie będą przekroczone żadne normy.

Zapewnienia nie wszystkim wystarczają. Przeciw inwestycji wprost opowiada się Rada Dzielnicy Wrotków, która obawia się, że zakład będzie uciążliwy dla mieszkańców. Nie tylko ona zgłaszała zastrzeżenia w trakcie konsultacji prowadzonych przez Urząd Miasta. – Uwagi składane były przez mieszkańców, Zarząd Dzielnicy Wrotków, Zarząd Dzielnicy Dziesiąta oraz Spółdzielnię Mieszkaniową „Kolejarz” – wylicza Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta.

Mieszkańcy obawiają się nieprzyjemnego zapachu, zanieczyszczenia powietrza, a przede wszystkim wzmożonego ruchu spowodowanego dowozem paliwa.

Transport słomy miałby się odbywać od godz. 6 do 18 od poniedziałku do piątku, zaś drewno mogłoby przyjeżdżać przez cały tydzień między godz. 6 a 22. Jeśli paliwem będzie sama słoma, to do zakładu może przyjeżdżać nawet pięć ciężarówek na godzinę, jeśli połowę paliwa będą stanowić ścinki drewna, to pociąg miałby dowozić jeraz dziennie, a ciężarówki ze słomą dojeżdżałyby nie częściej niż trzy razy na godzinę.

– Przy takiej ilości pojazdów ciężarowych emisja spalin wzrośnie, co powoduje pośrednio, że inwestycja nie będzie tak ekologiczna – ostrzega w oficjalnym stanowisku Rada Dzielnicy Wrotków. Z kolei inwestor pisze, że uruchomienie kotła na biomasę sprawi, że elektrociepłownia zużyje o 70 proc. mniej węgla, o 30 proc. mniej gazu, a emisja dwutlenku węgla zmaleje o 30 proc. Pozostałości z oczyszczania spalin będą trafiać do silosów, skąd mają je zabierać cysterny.

Ratusz zapewnia, że daleko jest jeszcze do ostatecznych decyzji w sprawie nowej instalacji. Uwagi mają być przesłane do PGE GiEK, a raport będzie musiał zostać uzupełniony. – W przypadku uzupełnienia raportu, ponownie zostaną ogłoszone konsultacje społeczne – zapowiada Krzyżanowska. Urząd Miasta czeka też na opinie sanepidu oraz Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

Rzeczniczka PGE GiEK była dla nas wczoraj nieuchwytna. Spółka zapowiada, że zatrudnienie w nowej części elektrociepłowni ma wynieść 32 etaty: dwa kierownicze, 10 dla „pracowników kwalifikowanych” i 20 dla pracowników technicznych.

Pozostałe informacje

Trwa budowa brakującego fragmentu ścieżki

Przez lata ścieżki miasta i gminy nie mogły się połączyć. W końcu powstaje brakujący odcinek

Dobra wiadomość dla rowerzystów. Trwa budowa wyczekiwanego fragmentu ścieżki rowerowej w Sławacinku Starym, który połączy szlaki miasta i gminy.

Kampus uczelni

UMCS otwiera drzwi dla kandydatów

Stoiska z ofertą edukacyjną, doradztwo zawodowe i spacer po kampusie. Sprawdzamy, co Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej przygotował dla swoich kandydatów.

Nielegalny połów ryb na jeziorze. 48-latek w rękach policji

Nielegalny połów ryb na jeziorze. 48-latek w rękach policji

Można powiedzieć, że we "własne sidła" wpadł 48-letni mieszkaniec gminy Uścimów, który podejrzany jest o nielegalny połów ryb. Grozi mu nawet 2 lata pozbawienia wolności.

Dlaczego warto postawić na używane części samochodowe? Poznaj Global Parts!

Dlaczego warto postawić na używane części samochodowe? Poznaj Global Parts!

Zakup używanych części samochodowych to rozwiązanie, które zyskuje coraz większą popularność. Decydują o tym przede wszystkim względy ekonomiczne, dostępność oryginalnych części oraz troska o środowisko. Szczególnie właściciele starszych modeli samochodów doceniają ten sposób na utrzymanie swoich pojazdów w dobrym stanie technicznym. Jednak używane części to nie tylko oszczędność – to także świetna okazja do tuningu i personalizacji auta.

Jakub Rzeźniczak podpisał w Kraśniku umowę do końca sezonu 24/25, ale z opcją przedłużenia

Były reprezentant Polski zagra w Stali Kraśnik

W ostatnich dniach pojawiały się plotki, że były reprezentant Polski Jakub Rzeźniczak może wznowić karierę w Kraśniku. Ze względu na datę, czyli 1 kwietnia wielu kibiców uznało jednak te doniesienia za primaaprilisowy żart. Tymczasem w piątek czwartoligowiec rzeczywiście poinformował, że 38-letni obrońca podpisał ze Stalą kontrakt do końca sezonu.

"Chcę być Polakiem". Wojewoda przekazał akty obywatelstwa
ZDJĘCIA
galeria

"Chcę być Polakiem". Wojewoda przekazał akty obywatelstwa

Liczba obywateli Rzeczypospolitej Polskiej powiększyła się o 18 osób. Wojewoda lubelski wręczył polskie obywatelstwa, konstytucję oraz flagę RP.

Lublin w weekend będzie gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w pływaniu

Lublin w weekend będzie gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w pływaniu

Już w sobotę startują Akademickie Mistrzostwa Polski w pływaniu. Tym razem w zawodach, które będą rozgrywane na Aqua Lublin weźmie udział ponad tysiąc zawodników i zawodniczek, które reprezentują aż 86 uczelni z całego kraju.

Zdjęcie ilustracyjne

Zderzenie czterech pojazdów - poważne utrudnienia w ruchu

3 osobówki i dostawczak zderzyły się na trasie w kierunku Chełma. Utrudnienia mogą potrwać kilka godzin.

Sejm obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Rząd podzielony, a opozycja przeciw

Sejm obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Rząd podzielony, a opozycja przeciw

W piątek Sejm przyjął długo wyczekiwaną nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zmiana ta oznacza obniżenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców, a skorzysta na niej – według szacunków Ministerstwa Finansów – około 2,5 miliona małych i średnich firm. Reforma, która wejdzie w życie od 1 stycznia 2026 roku, będzie kosztować budżet państwa 4,6 miliarda złotych rocznie.

Food Truck Festivals powraca do Lublina! Kulinarna podróż dookoła świata
4 kwietnia 2025, 15:00

Food Truck Festivals powraca do Lublina! Kulinarna podróż dookoła świata

Lublin znów stanie się stolicą ulicznego jedzenia! Już w drugi weekend kwietnia, na parkingu przed Motor Areną, odbędzie się długo wyczekiwany zlot food trucków – Food Truck Festivals. To nie tylko uczta dla podniebienia, ale również wyjątkowa okazja do spotkań i wspólnego spędzenia czasu.

Imprezy klubowe w weekend (4-5 kwietnia)
imprezy
4 kwietnia 2025, 20:00

Imprezy klubowe w weekend (4-5 kwietnia)

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Czy czas dobry, czy czas zły, imprezuje przez cały czas. Nawet w post. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki informator, gdzie w Lublinie odbędą się najlepsze imprezy.

Pomagają i chronią nie tylko ludzi. Policjanci wykazali się wielkim sercem

Pomagają i chronią nie tylko ludzi. Policjanci wykazali się wielkim sercem

Kolejny raz policjanci udowodnili, że ich motto "Pomagamy i chronimy" nie jest tylko pustym frazesem. Tym razem pomogli maleńkiej wiewiórce.

Poszukiwany za bójki i rozboje odnaleziony w Szwecji

Poszukiwany za bójki i rozboje odnaleziony w Szwecji

36-letni mieszkaniec powiatu chełmskiego poszukiwany listem gończym za rozbój został odnaleziony w Szwecji. Teraz w polskim więzieniu odsiedzi zasądzone 4 lata.

Fotowoltaika w gospodarstwie rolnym – jakie niesie za sobą korzyści?

Fotowoltaika w gospodarstwie rolnym – jakie niesie za sobą korzyści?

Współczesne gospodarstwa rolne charakteryzują się wysokim zapotrzebowaniem na energię elektryczną. Chłodnie, suszarnie, systemy nawadniające oraz maszyny rolnicze generują znaczne koszty eksploatacyjne. W ostatnich latach ceny energii elektrycznej znacząco wzrosły, co stanowi poważne obciążenie finansowe dla rolników. Uzależnienie od konwencjonalnych źródeł energii może prowadzić do niestabilności kosztowej i negatywnie wpływać na rentowność produkcji.

Marcin Wójcik bawi i edukuje – został ambasadorem otoNoclegi.pl!

Marcin Wójcik bawi i edukuje – został ambasadorem otoNoclegi.pl!

Marcin Wójcik ambasadorem nowego serwisu noclegowego

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty