Przeciwnicy gazu łupkowego będą w sobotę pikietowali na placu Litewskim w Lublinie. Sobotnia akcja ma wesprzeć mieszkańców Żurawlowa, którzy od ponad miesiąca protestują w swojej miejscowości. Blokują w ten sposób działania koncernu Chevron.
Protestujący domagają się, by Ministerstwo Środowiska poparło delegalizację koncesji firmy Chevron, na poszukiwanie gazu łupkowego na Lubelszczyźnie. Akcja w Żurawlowie polega na blokadzie dostępu do pola, na którym chce działać amerykańska firma. Obie strony rozłożyły na miejscu swoje obozowiska. Pat trwa od początku czerwca.
Dla przeciwników koncernu, poszukiwania gazu łupkowego niosą ze sobą same zagrożenia. Chodzi o stosowaną technologię, która zdaniem protestujących prowadzi do zużycia dużych ilości wody, produkcji toksycznych ścieków i zanieczyszczenia powietrza.
A Nowy Uścimów gotowy
Wcześniejsze odwierty wykonano w miejscowości Berejów, w gminie Niedźwiada.
– Niektóre parametry wiercenia okazują się być rekordowe w skali kraju – mówi Wiesław Prugar, prezes spółki Orlen Upstream. – Uzyskiwane wyniki są wprost proporcjonalne do jakości projektu otworu i pierwotnie wykonanych analiz.
Orlen Upstream to spółka PKN Orlen, utworzona do poszukiwań i wydobycia gazu ziemnego oraz ropy naftowej. Wiercenia w Uścimowie firma rozpoczęła pod koniec maja. Zapowiadano wówczas, że prace potrwają około 45 dni, a głębokość otworu wyniesie 3520 m.
Pod koniec czerwca Orlen rozpoczął wiercenie kolejnego, ósmego już odwiertu poszukiwawczego gazu łupkowego w miejscowości Dobryniów, w gm. Łopiennik Górny. Firma informuje, że głębokość odwiertu przekroczyła już 1,5 km. Jednocześnie badane są kolejne lokalizacje pod przyszłe wiercenia. Planowana głębokość otworu w Dobryniowie to ok. 4020 m.
Prace mają tam potrwać w sumie 60 dni. Płocki koncern ma 10 koncesji poszukiwawczych gazu łupkowego w całym kraju. Kolejny odwiert, poziomy odcinek w otworze Berejów planowany jest jeszcze w tym roku. PKN Orlen zapowiada, że do 2017 roku zamierza przeznaczyć 5,1 mld zł na projekty wydobywcze. Większość tej kwoty pochłoną poszukiwania gazu łupkowego.