Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

29 grudnia 2017 r.
6:36

Przeprowadzka w środku nocy. Półtora tysiąca mieszkańców Lublina zmieniło adres

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 65 A A
– Rodzina trafi, bo wie, gdzie mieszkam – mówi Leokadia Jusiak, która przez sen „przeprowadziła się” dzisiaj z ul. Kruczkowskiego na ul. Herberta
– Rodzina trafi, bo wie, gdzie mieszkam – mówi Leokadia Jusiak, która przez sen „przeprowadziła się” dzisiaj z ul. Kruczkowskiego na ul. Herberta (fot. Maciej Kaczanowski)

Półtora tysiąca mieszkańców Lublina obudziło się dzisiaj pod nowym adresem. O północy weszło w życie zarządzenie wojewody „dekomunizujące” nazwy trzech lubelskich ulic i jednego skweru.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Nie mam nic przeciwko temu – mówi Leokadia Jusiak, mieszkająca tu od 42 lat. O zmianie dowiedziała się od nas. – Jak trzeba, to trzeba. Rodzina trafi, bo wie, gdzie mieszkam. A nowy adres mi nie przeszkadza. Komuna niech już się skończy, za długo ona jest. Potąd jej mam – starsza pani kreśli linię nad głową.

Wczoraj pani Leokadia położyła się spać przy Kruczkowskiego. Dziś obudziła się przy Herberta. Tego samego doświadcza ponad tysiąc jej sąsiadów, nie licząc pacjentów sporego szpitala. Stały meldunek przy tej ulicy ma 1359 osób.

W znacznie mniejszej skali „nocna przeprowadzka” rozegrała się przy ul. I Armii Wojska Polskiego (104 meldunki), która jest od dziś ul. Żołnierzy Niepodległej. A także przy Hempla (72 meldunki), gdzie adres zmienił także nocny klub i od tej pory będzie się kręcić biodrami przy ul. Zesłańców Sybiru.

Najmniej zauważalna zmiana zaszła na skwerze Seidlera, dużym trawniku naprzeciw Chatki Żaka, który od dzisiaj będzie skwerem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Nie ma tu żadnych adresów i wystarczy wymienić tabliczkę z nazwą. Musi to zrobić uniwersytet, bo plac należy do UMCS. Gdzie indziej tabliczki wymieni miasto.

– To będzie sześć tabliczek za około 9 tys. złotych. Zostaną zamontowane na przełomie stycznia i lutego – zapowiada Karol Kieliszek z Urzędu Miasta.

Wymieniać nie trzeba za to dokumentów, np. dowodu osobistego. – Wszystkie zachowują ważność do wskazanej w nich daty – uspokaja Radosław Brzózka, rzecznik wojewody.

Nowych nazw trzeba jeszcze „nauczyć” autobusy. Linia 20 będzie od dziś wozić na wyświetlaczu napis „HERBERTA”, a linia 74 „ZESŁAŃCÓW SYBIRU”. – Zgodnie ze zmienionymi nazwami ulic – mówi Anna Zalewska z Zarządu Transportu Miejskiego.

Trudniej od napisów będzie zmienić przyzwyczajenia. – Niektórzy nadal zamawiają taksówki na Gomułki albo Buczka – przyznaje pani Małgorzata, do niedawna dyspozytorka w popularnym radio taxi. Zastrzega, że tylko starszym ludziom zdarza się używać nazw zmienionych tuż po upadku PRL, gdy z niebieskich tabliczek znikał Lenin i Armia Czerwona.

Lenina usuwał pierwszy samorząd, z Hemplem rozprawia się dziś wojewoda. Powołuje się na ustawę dekomunizacyjną, która ma wymazać z map wszystko to, czego przed laty nie skreślili samorządowcy. Ale o tym, która nazwa jest niesłuszna, w praktyce przesądza Instytut Pamięci Narodowej.

To IPN stwierdził, że Hempel (założyciel działającej wciąż spółdzielni Społem) działał w partii będącej „instrumentem sowieckiej polityki”. Kruczkowskiemu zarzucił wspieranie komunistycznej propagandy, a Seidlerowi (twórcy miasteczka akademickiego) zbyt bliskie związki z Polską Zjednoczoną Partią Robotniczą.

Decyzje wojewody uprawomocniły się o północy. Samorząd Lublina nie zaskarżył ich do sądu. Może to jeszcze zrobić, ale zapowiada, że nie skorzysta z tej możliwości.

– Wojewoda podjął decyzję, miał do tego prawo – mówi Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta Lublina. – Nie będziemy się odwoływać, ani tego komentować.

A co z listami?

– Przesyłki zostaną doręczone również w przypadku podania przez nadawcę „starej” nazwy ulicy – zapewnia nas Maciej Michalski z biura zarządu Poczty Polskiej. – Listonosze mają wiedzę dotyczącą zmian – dodaje. Nie precyzuje jednak, przez jak długi czas poczta będzie „rozumieć” stare adresy. Czy doręczyciele poradziliby sobie z listem adresowanym jeszcze na al. Lenina lub ul. 22 Lipca? Na zadane wprost pytanie poczta nam nie odpowiedziała.

>>>

Zobacz także: Wojewoda nadaje nowe nazwy ulic w Lublinie

Quiz: Czy rozpoznasz te miejsca w Lublinie?

Czy rozpoznasz te miejsca w Lublinie?

Pozostałe informacje

Twierdziła że ukradli jej samochód. A tak naprawdę zapomniała gdzie zaparkowała

Twierdziła że ukradli jej samochód. A tak naprawdę zapomniała gdzie zaparkowała

Zgłoszenie o kradzieży auta otrzymali ryccy policjanci. Jak się okazało, do żadnego przestępstwa nie doszło

"Czerwona kalina" to ukraińska pieśń patriotyczna z 1911 roku, którą za hymn uznał Legion Ukraińskich Strzelców Siczowych. Z kolei według zamojskich Wołyniaków to utwór wykorzystywany również przez banderowców, co przywołuje nie najlepsze skojarzenia historyczne po polskiej stronie

Fala hejtu na puławską szkołę za "Czerwoną Kalinę"

Nagranie grupy dzieci śpiewających ukraińską pieśń "Czerwona kalina" podczas akademii z okazji 11 listopada w puławskiej podstawówce wywołało falę hejtu. Słowna agresja była tak duża, że nauczyciele zaczęli obawiać się o bezpieczeństwo uczniów. Filmik już usunięto, a komentarze na szkolnym profilu zablokowano. O pomoc poproszono policję.

Anna Nehrebecka weźmie udział w spotkaniu zaplanowanym na środę, 27 listopada
27 listopada 2024, 18:30

Anna Nehrebecka i Tomasz Włosok w Zamościu. Będą gośćmi Alchemii Kina

Z udziałem aktorów Anny Nehrebeckiej i Tomasza Włosoka oraz krytyka Łukasza Maciejewskiego odbędzie się tegoroczna, 12. edycja Alchemii Kina. Na ten filmowy przegląd, promujący polskie produkcje zaprasza Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu.

Ulica 1 Maja (na zdj.) wraz z al. Lipową i ul. Bochotnica do niedawna tworzyły kilkukilometrowy fragment drogi wojewódzkiej nr 830. Po zmianach cały ten odcinek trafił w ręce miasta Nałęczów
galeria

Kaskadowa degradacja dróg w centrum Nałęczowa

Otwarcie obwodnicy Nałęczowa doprowadziło do szybkiej, kaskadowej degradacji blisko czterokilometrowego fragmentu byłej drogi wojewódzkiej nr 830. Ulice w centrum uzdrowiska najpierw trafiły w ręce powiatu puławskiego, a następnie zostały podarowane gminie

poznaliśmy 20 najpopularniejszych słów używanych przez młodzież. głosować można do końca listopada
SONDA
galeria

Czemu bambik ma delulu? Znamy finałową dwudziestkę Młodzieżowego Słowa Roku 2024

Dwadzieścia słów spośród tysięcy zgłoszonych powalczy o tytuł Młodzieżowego Słowa Roku 2024. "Boomersi" mogą mieć problem ze zrozumieniem tego słownika, ale przychodzimy wam z pomocą

Prawie 3 tys. mieszkańców lubelskiej dzielnicy będzie ewakuowanych z powodu znalezienia niewybuchu
WAŻNE INFORMACJE
galeria

Prawie 3 tys. mieszkańców lubelskiej dzielnicy będzie ewakuowanych z powodu znalezienia niewybuchu

W związku ze środowym znalezieniem niewybuchu na terenie budowy nowego komisariatu przy ulicy Walecznych w Lublinie, na piątek zarządzono ewakuację 2800 mieszkańców z pobliskich budynków.

Mecz w Szczecinie będzie dla Julii Ostrowskiej okazją do budowania swojej pozycji w zespole Górnika

W weekend zostanie rozegrana druga runda rozgrywek Orlen Pucharu Polski kobiet

W tej fazie województwo lubelskie ma aż trzech przedstawicieli

Prezent za grube pieniądze. Pacjentom będzie lepiej
galeria

Prezent za grube pieniądze. Pacjentom będzie lepiej

Gdyby chcieli to wszystko kupić, musieliby wydać jakieś 500, może nawet 600 tys. zł. Ale nie wydali. Spory transport sprzętu zupełnie za darmo dotarł do szpitala w Tomaszowie Lubelskim. Skorzystają na tym pacjenci

Na targach prezentowano innowacyjne rozwiązania w zakresie sprzętu i technologii wspierających pracę służb więziennych.
galeria

Niecodzienne targi w Lublinie - # Więziennictwo- Nowinki dla osadzonych i strażników

W dniach 14-15 listopada w Lublinie odbywa się ogólnokrajowa konferencja i targi służby więziennej #Więziennictwo, które stanowią platformę do dyskusji na temat kluczowych zagadnień związanych z funkcjonowaniem systemu penitencjarnego w Polsce. W wydarzeniu bierze udział 70 wystawców. Ale głownie chodzi o przedstawienie aktualnego stanu systemu penitencjarnego, zaprezentowanie innowacji w zakresie technologii więziennych, a także wymiana doświadczeń i idei na temat przyszłości tego sektora

SM Czuby w Lublinie ogłasza KONKURS NA STANOWISKO PREZESA ZARZĄDU

SM Czuby w Lublinie ogłasza KONKURS NA STANOWISKO PREZESA ZARZĄDU

Umowa majątkowa małżeńska? Bezpłatne porady notariuszy - kiedy?

Umowa majątkowa małżeńska? Bezpłatne porady notariuszy - kiedy?

Notariusze zapraszają na dni otwarte. W ramach wydarzenia będzie można porozmawiać z ekspertami o swoich sprawach majątkowych

Z maczetą i bronią na innego kierowcę

Z maczetą i bronią na innego kierowcę

Policjanci zatrzymali mężczyznę, który zaatakował i pobił kierowcę auta, które jechało przed nim. Powodem było to, że kierowca rzekomo utrudniał mu przejazd

Lubelski Rower Miejski zapada w zimowy sen

Lubelski Rower Miejski zapada w zimowy sen

Z uwagi na zmianę warunków atmosferycznych miasto zdecydowało, że na ulicach lublina pozostanie mniej rowerów miejskich.

O 14 w całej Polsce zawyły syreny. W hołdzie dla zmarłego ratownika

O 14 w całej Polsce zawyły syreny. W hołdzie dla zmarłego ratownika

W czwartek o godzinie 14 w całej Polsce zawyły syreny strażackie i policyjne. To w hołdzie zmarłemu ratownikowi, który zginął w środowym wypadku w Jedlińsku koło Radomia.

Ustawa ma poprawić bezpieczeństwo mieszkańców w przypadku wystąpienia zagrożenia.

Będą pieniądze na obronę i ochronę ludności: „Każdy Polak i Polka będzie miał prawo do schronienia”

Wszystkie samorządy w Polsce, w tym także Lublin, otrzymają środki na zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców w sytuacjach zagrożenia. W planach Lublina jest przeniesienie Centrum Zarządzania Kryzysowego na ulicę ul. Spokojną.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty