Dwa rodzinne domy opieki powstaną przy ul. Kalinowszczyzna. Został ogłoszony przetarg na ich budowę. Prace mają potrwać najdłużej do czerwca przyszłego roku. Miasto zapowiada jeszcze dwie podobne inwestycje
Domy opieki, które powstaną na Kalinowszczyźnie będą kameralnymi placówkami. – Będą to dwupiętrowe, wolnostojące budynki – mówi Tadeusz Dziuba, dyrektor Wydziału Inwestycji i Remontów w Urzędzie Miasta Lublin.
– W każdym z nich będzie miejsce dla 8 osób – zapowiada Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta Lublina. – Rodzinne domy pomocy wpisują się w nowe podejście do tworzenia placówek wsparcia. Zależy nam na tym, by stworzyć seniorom rodzinną atmosferę poprzez możliwość zamieszkania w domach jednorodzinnych.
Ogłoszono przetarg na budowę obu domów i zagospodarowanie przyległego terenu. Miasto ma nadzieję, że w połowie marca pozna oferty firm gotowych podjąć się budowy. Na uruchomienie rodzinnych domów pomocy Lublin zdobył unijną dotację i to niemałą. Koszt inwestycji szacowany jest na 3,3 mln zł, zaś dofinansowanie przyznane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego to 2,7 mln zł.
To nie koniec miejskich inwestycji w domy pomocy. Lada dzień ogłoszony ma być przetarg na rozbudowę placówki przy ul. Głowackiego. Mieszczący się tu DPS im. Matki Teresy z Kalkuty zostanie powiększony o nowy budynek z mieszkaniami dla 24 osób z niepełnosprawnością intelektualną. – Budowa powinna się zakończyć latem przyszłego roku – mówi Dziuba.
W nowej części będą trzy piętra, na każdym z nich urządzonych ma być po osiem jednopokojowych mieszkań z aneksami kuchennymi i łazienkami. Z kolei na parterze powstanie Dzienne Centrum Aktywności zaprojektowane z myślą o 26 osobach. Będzie tu pokój do światłoterapii, stołówka, pokój wyciszenia i rozmaite pracownie.
Kolejna inwestycja przygotowywana przez miasto to rozbudowa Środowiskowego Domu Samopomocy „Kalina”, który ma kompleksowo wspierać rodziny dotknięte chorobami otępiennymi. Będą tu specjalistyczne gabinety rehabilitacyjne, psycholog, psychiatra i prawnik. W nowej części powstaną 24 miejsca stałego pobytu dla podopiecznych z zaburzeniami pamięci, chorobą Alzheimera i pokrewnymi jej schorzeniami.
Będzie również 6 miejsc czasowego pobytu dla osób, o które trzeba się zatroszczyć podczas nieobecności ich stałego opiekuna.