Utworzenie Alei Sław Żużlowych obok stadionu przy Al. Zygmuntowskich proponuje jedna z miejskich radnych, która oficjalnie zgłosiła tę prośbę prezydentowi Lublina. Ratusz nie przesądza jednoznacznie, czy upamiętni w ten sposób sportowców.
O miejsce, które mogłoby być ważne dla kibiców upomniała się miejska radna Monika Kwiatkowska (klub Żuka).
– Przez ponad 30 lat przez lubelski klub żużlowy przewinęło się wiele sław, m.in. Hans Nielsen, Leigh Adams, Jerzy Mordel, Robert Jucha, Marek Muszyński, Tomasz Pawelec, Dariusz Stenka czy Marek Kępa – wylicza radna Kwiatkowska w piśmie do prezydenta Lublina. – Moda na żużel i pragnienie coraz większych sukcesów sprawiły, że i w tym roku klub postarał się o zakontraktowanie najlepszych zawodników w Polsce i na arenie międzynarodowej: Bartosza Zmarzlika, Fredrika Lindgrena i Jacka Holdera.
Zdaniem radnej wielkie nazwiska należy upamiętnić tworząc „Aleję Sław Żużlowych” tuż obok stadionu przy Al. Zygmuntowskich 5.
– Takie miejsce z pewnością sprawiłoby, że Lublin stałby się jeszcze chętniej odwiedzanym miastem przez turystów, w którym sport odgrywa bardzo istotną rolę. Bez wątpienia byłaby to atrakcja, która sprawiłaby, że o Lublinie ponownie byłoby głośno, a żeby zobaczyć odcisk dłoni swojego idola, przyjeżdżaliby ludzie z całego kraju – twierdzi radna Kwiatkowska. – Sport żużlowy cieszy się powodzeniem wśród kibiców w całej Polsce, przez co Aleja Sław Żużlowych zyskałaby rangę ogólnopolską.
Ratusz nie przesądza jeszcze, czy zabierze się za utworzenie „Alei Sław Żużlowych”.
– Zgodnie z procedurą interpelacja będzie analizowana, m.in. przez Wydział Sportu oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji – stwierdza Katarzyna Duma, rzeczniczka prezydenta Lublina. – Zależy nam jednak nie tylko na upamiętnieniu wyłącznie osób związanych ze sportami motorowymi, ale również innych zawodników i działaczy zasłużonych dla sportowego Lublina. Szukamy właściwej formy i miejsca.
Urząd Miasta przekonuje, że stara się dbać o pamięć o zasłużonych mieszkańcach.
– Zależy nam na upamiętnianiu osób związanych z Lublinem, by ulice, place, skwery czy placówki oświatowe miasta nosiły imiona wybitnych lublinian, przypominając o ich życiu i zaangażowaniu w rozwój miasta – dodaje Duma. – Ten cel wypełniają także wydarzenia w przestrzeni miasta, imprezy sportowe, kulturalne czy memoriały. Upamiętnianiu wybitnych sportowców związanych z Lublinem służą również wydarzenia organizowane w Centrum Historii Sportu na Stadionie Arena Lublin. Znajdują się tam medale, puchary i inne pamiątki związane z dokonaniami wybitnych lubelskich sportowców.