Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

3 stycznia 2019 r.
20:32

Referendum ws. górek czechowskich. TBV się cieszy, a przeciwnicy: "Pytanie sformułowane w sposób tendencyjny"

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga

W czwartek ogłoszona została data pierwszego w historii Lublina miejskiego referendum, które ma rozstrzygnąć spór o przyszłość górek czechowskich. Ich właściciel, który chce tu zbudować bloki, z radością przyjął informację o referendum. Aktywiści przeciwni budowie zareagowali z rozgoryczeniem

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Górki czechowskie to dawny poligon na północy miasta. Ma ponad 100 ha i należy do deweloperskiej firmy TBV. Spółka zabiega w Ratuszu o zmianę planu zagospodarowania terenu, która umożliwi budowę bloków mieszkalnych na 30 ha gruntu. Na pozostałej części TBV obiecuje park.

Pomysł budzi w Lublinie tak wiele emocji, że górki były jednym z głównych tematów kampanii wyborczej. Na jej finiszu prezydent Krzysztof Żuk obiecał referendum w tej sprawie.

– Konkretne pytanie wypracujemy wspólnie ze środowiskami, społecznikami, którzy są zaangażowani w debatę na temat przyszłości górek – ogłosił w przedostatnim dniu kampanii prezydent walczący o kolejną kadencję. Po wygranej podtrzymał obietnicę.

Jest data, jest pytanie

W czwartek prezydent ogłosił proponowany termin referendum: niedziela, 7 kwietnia. I pytanie, które zamierza zadać mieszkańcom. – Pytanie odpowiada istocie problemu. Sformułowane jest tak, by można było odpowiedzieć „tak” lub „nie” – podkreśla prezydent.

„Czy jest Pan/Pani za tym,aby Gmina Lublin zmieniła obecnie dopuszczony miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego rodzaj zabudowy z usługowej, komercyjnej i sportowo-rekreacyjnej na zabudowę mieszkalno-usługową na ok. 30 ha terenu tzw. górek czechowskich, w zamian za przekazanie Gminie Lublin pozostałych ok. 75 ha tego terenu i współfinansowanie przez obecnego właściciela jego zagospodarowania, jako zieleni publicznej, przy zachowaniu cennych przyrodniczo walorów?”

Pytanie oraz termin musi jeszcze zatwierdzić Rada Miasta, która zajmie się sprawą 31 stycznia. Jej zgoda jest niemal pewna, bo Żuk ma poparcie 19 spośród 31 radnych.

Radość oraz gorycz

– To dobrze, że o tym, czy taki park powstanie, będą mogli współdecydować mieszkańcy Lublina – podkreśla Marta Hordyj w oświadczeniu TBV. Spółka nie narzeka ani na samo referendum, ani na brzmienie pytania. Zapowiada, że będzie namawiać do głosowania „tak”. – Będziemy tłumaczyć, że chcemy zachować zieleń i nie zamierzamy zająć ani jednego centymetra kwadratowego ponad to, na co pozwala obecne prawo – obiecuje spółka. W oświadczeniu nie pisze o blokach, za to kusi atrakcją „na miarę Central Parku w Nowym Jorku”.

– Pytanie sformułowane jest w sposób tendencyjny. Sugeruje, że chodzi jedynie o zmianę rodzaju dopuszczalnej zabudowy. Tymczasem w obecnym planie największa powierzchnia przeznaczona jest pod tereny rekreacyjne bez zabudowy – komentuje Krzysztof Gorczyca z Towarzystwa dla Natury i Człowieka. Przypomina, że Żuk obiecał wypracować pytanie w rozmowach ze stronami sporu o górki. – Prezydent nie spełnia danej wcześniej obietnicy – ocenia Gorczyca. – Nie wiadomo, z kim odbywały się konsultacje.

– Konsultowaliśmy to z prawnikami, z socjologiem – mówi prezydent Lublina. Wspomina też o osobach zajmujących się komunikacją społeczną.

Głosowanie i co dalej?

Na referendum będzie mógł pójść każdy, kto mieszka stale w Lublinie i ma prawo głosować w wyborach. – To około 260 tys. osób – mówi Łukasz Mazur z Urzędu Miasta. Referendum będzie ważne, gdy do urn pójdzie co najmniej 30 proc. uprawnionych. Jego wynik będzie wiążący dla Ratusza o ile za jedną z opcji (tak lub nie) oddanych będzie więcej niż połowa głosów.

Jeżeli wiążąco wygra opcja „tak” (po myśli TBV), Ratusz będzie mógł szybko dokończyć prace nad projektem nowego studium przestrzennego, które określa przeznaczenie poszczególnych terenów w mieście. Projekt dopuszcza budowę bloków na 30 ha górek i jest niemal gotowy. – Mógłby być uchwalony w tym roku – stwierdza Małgorzata Żurkowska, główny urbanista Lublina.

Jeżeli wiążąco wygra opcja „nie” (czyli TBV przegra), to deweloper nie będzie mógł liczyć na korzystne dla niego zmiany. Przychylny mu projekt studium nie trafi do zatwierdzenia przez Radę Miasta, tylko do poprawek. Planiści będą musieli przepisać do niego obowiązujące przeznaczenie gruntów.

Koszt referendum oceniany jest przez Urząd Miasta na kwotę „między 350 tys. a 500 tys. zł”.

Sonda: Jak zagłosujesz w referendum na temat górek czechowskich?

Liczba głosów: 4243
54.47%
Nie zgodzę się na zmianę planu zagospodarowania przestrzennego
45.53%
Zgodzę się na zmianę planu zagospodarowania przestrzennego

Pozostałe informacje

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Potrzebne będą trzecie mecze

W sobotę rozegrano drugie mecze półfinałowe w Konferencji A. Zwycięstwa odniosły w nich zespoły Patobasket i Matematyki, co oznacza, że do wyłonienia finalistów będą potrzebne trzecie spotkania.

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie
koncert
5 kwietnia 2025, 19:00

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie

W lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę, odżyje duch Seattle lat 90. Ze sceny popłyną brudne gitarowe brzmienia i chropowate wokale – zupełnie jak w klubach Seattle sprzed trzech dekad. Znów powrócą wspomnienia przy takich utworach jak: „Smells Like Teen Spirit”, „Would”, „Jeremy”, „Alive”, „Black Hole Sun” i innych. To nie będzie zwykły koncert, lecz muzyczna podróż w czasie: w rocznicę śmierci Kurta Cobaina i Layne’a Staleya Lublin odda im szczególny hołd.

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Filip Wójcik to kolejny zawodnik, który zostaje w Motorze na następny sezon

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt

W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS
ZDJĘCIA
galeria

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS

Cukiernik, optyk, ratownik medyczny, czy klasa psychologiczno-medyczna. Przed nami egzamin ósmoklasisty, a potem wybór szkoły średniej. Zespół Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego zaprosił swoich potencjalnych, przyszłych uczniów.

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji
ZDJĘCIA
galeria

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji

Magia i Fantazja – takie było hasło tegorocznej, XIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fryzjerskiego „Najlepszy uczeń w zawodzie fryzjer”. Uczestnicy konkursu puścili wodzę fantazji i swoje wyobrażenia przełożyli na włosy modelek.

Łukowskie PEC

Brakuje milionów i nie mogą ruszyć z budową elektrociepłowni. Będzie wniosek

Łukowskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej nie może ruszyć z budową nowej elektrociepłowni, bo oferty firm są droższe niż założony kosztorys. Miasto szuka nowych możliwości w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie

Po 25 latach milczenia Igor Jaszczuk wraca na scenę – bez presji wytwórni, za to z wielką autentycznością. Jego najnowszy singiel „Baobab” to nostalgiczna podróż do czasów młodości, spotkań pod drzewem, które stało się symbolem twórczych początków. Artysta, znany jako autor hitów dla innych, zaśpiewa własnym głosem.

Aleksandra Tomczyk

Aleksandra Tomczyk zostaje w Lublinie

Chociaż od dłuższego czasu nie ma jej w składzie MKS FunFloor, to Paweł Tetelewski nie wahał się przedłużyć umowy z Aleksandrą Tomczyk. 30-letnia rozgrywająca podpisała nowy kontrakt, chociaż na razie musi skupić się na leczeniu kontuzji.

Jedną z atrakcji Dnia otwartego na Politechnice Lubelskiej był tunel aerodynamiczny
galeria

Politechnika Lubelska: Informatyka, innowacje i rekrutacja

Był tunel aerodynamiczny i programowanie robotów. Były długopisy 3D i e-oko w inżynierii. A przede wszystkim: była możliwość lepszego poznania uczelni. Jak wyglądał Dzień Otwarty na Politechnice Lubelskiej?

Inspektor Andrzej Mioduna
KADRY

Komendant Wojewódzki Policji w Lublinie ma nowego zastępcę

Inspektor Andrzej Mioduna był komendantem w Janowie Lubelskim i w Zamościu. Teraz objął stanowisko p.o. Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie.

Cztery dni egzaminów i droga do zostania radcą prawnym otwarta
ZDJĘCIA
galeria

Cztery dni egzaminów i droga do zostania radcą prawnym otwarta

Blisko 100 osób, cztery dni egzaminów, trudne zadania, a na końcu upragniony tytuł. W Lublinie rozpoczął się egzamin radcowski. Po jego zdaniu aplikanci będą mogli nazywać się radcami prawnymi.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty