9, 16 i 30 maja w Wojskowej Komendzie Uzupełnień w Lublinie odbędą się kolejne rozmowy kwalifikacyjne dla ochotników Terytorialnej Służby Wojskowej.
Służba w WOT cieszy się dużym zainteresowaniem społecznym w naszym regionie. Świadczy o tym fakt, że na rozmowy kwalifikacyjne w maju zgłosiło się już blisko 120 osób. A jakich pytań mogą spodziewać się ochotnicy? Na pewno będą pytania z zakresu wiedzy ogólnowojskowej, wiedzy o społeczeństwie, topografii województwa lubelskiego, czy też najważniejszych wydarzeń z historii naszego kraju. Materiały dydaktyczne obowiązujące podczas rozmów dostępne są na stronie internetowej WKU.
Kandydaci, którzy spełnią wymogi formalne już 30 czerwca br. rozpoczną szkolenie podstawowe terytorialsa – tzw. szesnastkę. To innowacyjne szkolenie 16-dniowe, które jest swoistym elementarzem każdego żołnierza. Właśnie w maju mija dokładnie rok od pierwszych „szesnastek” w lubelskiej brygadzie. Wojskowi oceniają, że ten system szkoleniowy sprawdził się i jest optymalnym rozwiązaniem dla WOT.
Wojska Obrony Terytorialnej to powszechna i ochotnicza służba wojskowa, budowana na polskich tradycjach niepodległościowych. Każdy w wieku 18–63 lat (w przypadku oficerów i podoficerów) oraz od 18–55 lat (w przypadku szeregowych), kto przejdzie pomyślnie postępowanie kwalifikacyjne, może zostać żołnierzem obrony terytorialnej.
Podstawowe wymagania to, m.in.: posiadanie obywatelstwa polskiego, zdolność fizyczna i psychiczna do pełnienia czynnej służby wojskowej, pełnoletniość, niekaralność, nie pełnienie innego rodzaju służby wojskowej oraz nie posiadanie przydziału kryzysowego.