Kościół "Czy Europa, Zachód, nasza cywilizacja mogą istnieć bez krzyża? Dokąd nas prowadzi dystansowanie się i odrywanie od najgłębszego fundamentu naszej kultury?” – pyta w corocznym liście wielkanocnym rektor KUL ks. prof. Antoni Dębiński.
Autor listu nawiązuje w nim do słów mówiących, że Europa została zbudowana na trzech wzgórzach: Akropolu, Kapitolu i Golgocie.
– W rzeczywistości te trzy wzniesienia nie są jednak sobie równe. Golgota odgrywa rolę szczególną. Cywilizację europejską tworzyli bowiem chrześcijanie, którzy z zagłady starożytnego świata ocalili i przechowali to, co ten świat stworzył i miał najcenniejszego: grecką filozofię i rzymskie prawo, czyli rozum i sprawiedliwość. (…) Chrześcijanie nie tylko przenieśli ideały Greków i Rzymian przez okres wędrówki ludów, ale również przyswoili te ideały, dogłębnie je przetworzyli i udoskonalili, dając początek prawdziwemu humanizmowi – pisze rektor KUL. Zauważa też, że Europę zbudowano na Golgocie, czyli na krzyżu, który dziś jest symbolem naszej cywilizacji i prawdziwego humanizmu oraz "najwłaściwszym godłem Europy”.
Ksiądz rektor podkreśla jednak, że Europa odrywa się od swoich chrześcijańskich fundamentów. – (...) obserwujemy odrodzenie różnych form fanatyzmu i fundamentalizmu, które na naszych oczach uzewnętrzniają się w terroryzmie. Kiedy w aktach terroru giną niewinni ludzie, wszyscy jesteśmy przerażeni.
Solidaryzujemy się z ofiarami, nawet jeśli ideowo jest nam do nich bardzo daleko. Przez europejskie miasta przechodzą marsze wsparcia. Można jednak zapytać, czy zlaicyzowana Europa może skutecznie przeciwstawić się rosnącym w siłę fundamentalizmom, które w swej istocie są sprzeczne z ideałami Ewangelii – czytamy w liście.
List rektora KUL czytany jest co roku w Wielki Poniedziałek we wszystkich polskich kościołach. Tego dnia datki przekazywane przez wiernych podczas nabożeństw przekazywane są na rzecz uczelni.