Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

15 maja 2016 r.
9:33

Remanent w śmietnikach. Urzędnicy policzyli ile odpadów powstało na terenie Lublina

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 6 A A

Miejscy urzędnicy policzyli, ile odpadów wytworzono na terenie Lublina w zeszłym roku. Na każdego mieszkańca wyszło po 364 kg śmieci. A głębiej grzebiąc w liczbach dowiadujemy się, że każdy z nas wyrzucił 21 deko telewizora, 11 deko lodówki i szczyptę świetlówek

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

System zbiórki odpadów to skomplikowana machina. Samorząd zbiera od mieszkańców pieniądze na wywóz śmieci, a z zebranych funduszy opłaca taką usługę. To, co wyrzucimy trafia potem do sortowni, by na wysypisku śmieci wylądowało już tylko to, czego nie da się przetworzyć. Są jednak odpady, które w żadnym wypadku nie powinny się znaleźć na składowisku. Wśród nich lekarstwa, dla których zorganizowany jest osobny system zbiórki.

Przyroda nie łyka pigułek

- Substancje aktywne w lekach rozkładają się zwykle długo lub bardzo długo. Mogą stanowić bezpośrednie i pośrednie zagrożenie dla ludzi, mikroorganizmów, grzybów, a także zwierząt i roślin. Dlatego nie powinny być wrzucane do zwykłych koszy na śmieci, ale zbierane selektywnie i utylizowane przez specjalistyczne firmy - podkreśla Olga Mazurek-Podleśna z Urzędu Miasta. - Również opakowań po lekach nie należy zbierać razem z innymi opakowaniami, ale wrzucać do specjalnych pojemników. Opakowania zawierają śladowe ilości leków, które już mogą być niebezpieczne dla środowiska.

Zanieś leki do apteki

Z roku na rok mieszkańcy oddają coraz więcej przeterminowanych i zbędnych leków. W 2013 r. oddano 6 400 kg starych leków, rok później już 8 900 kg, zaś w zeszłym roku uzbierało się już 9 535 kg. Są to wyłącznie dane ze zbiórki organizowanej za pośrednictwem 74 aptek, w których stoją specjalne pojemniki na przeterminowane medykamenty. Poza tymi aptekami starych leków można się pozbywać wrzucając je do specjalnych kontenerów na odpady niebezpieczne. Na terenie miasta jest 20 takich kontenerów w biało-czerwone pasy, z marszu trudno do nich trafić.

To właśnie leki są na drugim miejscu „listy przebojów” w pojemnikach na odpady niebezpieczne. Stanowią niemal 25 proc. tego, co do tych kontenerów w zeszłym roku wrzucili mieszkańcy. A co wrzucili?

To, co najgorsze
Pierwsze miejsce zajmują „farby, tusze, farby drukarskie, kleje, lepiszcza i żywice zawierające substancje niebezpieczne”. Uzbierało się tego 2 200 kg, czyli 38,6 proc. zawartości kontenerów. Wspomniane już leki pojawiły się w ilości 1 400 kg. Trzecie miejsce przypadło „olejom i tłuszczom innym niż jadalne”, których wyjęto z kontenerów 600 kg. Było tam również m.in. 480 kg baterii i akumulatorów zawierających ołów, nikiel, kadm lub rtęć, 240 kg lamp fluorescencyjnych i innych wyrobów zawierających rtęć, jak również 60 kg najbardziej toksycznych środków ochrony roślin.

Nie do śmietnika

Podobnie jak starych leków, do zwykłego śmietnika nie wolno też wrzucać tzw. elektroodpadów, czyli zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Do tej kategorii zaliczają się zarówno niewinne słuchawki do przenośnego odtwarzacza, sam odtwarzacz, ale i komputer, z którego zgrywamy sobie muzykę, głośniki, ekspres do kawy, odkurzacz, lodówka, pralka... Najprościej: wszystko co jest na prąd, choćby i z baterii. Elektrośmieci powinny być zbierane osobno. O tym, jak się ich pozbyć, piszemy nieco dalej.

Lodówki na wagę

W zeszłym roku w Lublinie pozbyliśmy się 72 648,7 kg telewizorów, 48 006,3 kg wszystkiego co da się zaliczyć do „wielkogabarytowych urządzeń AGD” (nie mylić z lodówkami), 38 669,1 kg chłodziarek i zamrażarek oraz 20 148,5 kg sprzętu audiowizualnego (nie mylić z telewizorami). Do tego jeszcze 18 287,7 kg „urządzeń małogabarytowych”, czy też 17 530,6 kg sprzętu informatycznego i telekomunikacyjnego. Oczywiście dane nie uwzględniają lodówek, pralek i telewizorów, które ktoś prostacko wkomponował w krzaki.

Tu oddasz graty

- Elektrośmieci można się pozbyć na wiele sposobów - podkreśla Mazurek-Podleśna. Dwa stałe punkty odbioru takich gratów działają przy Orkana (na rogu Armii Krajowej) oraz przy Metalurgicznej 17d. Ponadto zbiórki odbywają się w ostatnią sobotę każdego miesiąca przy markecie Auchan przy Chodźki, obu Leclerkach, OBI przy Chemicznej i Zwycięskiej oraz na parkingu obok ogrodu botanicznego przy Willowej. Można nawet oddać stary sprzęt nie ruszając się z domu, zamawiając odbiór pod numerem 22 22 333 00.

Pamiętać trzeba też o tym, że kupując nowy sprzęt możemy zostawić w sklepie ten stary. To nasze prawo: jeśli kupujemy lodówkę, to sklep musi od nas przyjąć tę starą, nieważne czy jest zepsuta, czy nam się znudziła. I to bez szemrania: pralka za pralkę, toster za toster... Ciekawostką jest fakt, że jeśli żaden z wymiarów starego urządzenia nie przekracza 25 cm to sklep musi je od nas odebrać nawet wtedy, jeśli nic nie kupujemy w zamian, ale pod warunkiem, że jest to sklep o powierzchni sprzedaży nie mniejszej niż 400 mkw.

124 618 300
kg odpadów komunalnych powstało w ub. r. na nieruchomościach zamieszkałych i niezamieszkałych

85 297 100
kg - czyli zdecydowana większość śmieci z miasta - to tzw. odpady zmieszane

22 463 400
kg śmieci trafiło w zeszłym roku z Lublina na wysypisko w Rokitnie

223 813
kg tyle zebrano zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego

9 535
kg przeterminowanych leków zebrano w zeszłym roku w lubelskich aptekach

5 700
kg odpadów niebezpiecznych zebrano z terenu miasta

40 607 947
zł wydało w zeszłym roku miasto na gospodarkę odpadami komunalnymi

Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Niczym białe złoto. Dziś Dzień Honorowej Dawczyni Mleka Kobiecego
Foto
galeria

Niczym białe złoto. Dziś Dzień Honorowej Dawczyni Mleka Kobiecego

45 dawczyń, 240 litrów mleka i 3622 wypełnionych butelek. Taki wynik przez 5 lat uzyskał jedyny w naszym województwie Bank Mleka Kobiecego.

Lubelskie Dni Integracji: Wsparcie, różnorodność i współpraca
galeria

Lubelskie Dni Integracji: Wsparcie, różnorodność i współpraca

Innowacyjne rozwiązania technologiczne, aplikacje i różnorodność, czyli Piknik Integracyjny w ramach Dni Integracji. Wydarzenie przed pomnikiem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie było okazją do zaprezentowania organizacji pozarządowych i studenckich lubelskich uczelni działających na rzecz osób z niepełnosprawnością.

Szukają najlepszego policjanta. Dziś kierowanie, jutro jazda
galeria

Szukają najlepszego policjanta. Dziś kierowanie, jutro jazda

W Lublinie trwają wojewódzkie eliminacje XXXIV Edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Policjant Ruchu Drogowego”. Turniej składa się z sześciu konkurencji podzielony jest na dwa dni.

Koniec dobrej passy Świdniczanki i złej Podlasia, Orlęta Spomlek praktycznie w IV lidze

Koniec dobrej passy Świdniczanki i złej Podlasia, Orlęta Spomlek praktycznie w IV lidze

W środę na ośmiu meczach zakończyła się passa meczów bez porażki Świdniczanki. Trzy punkty ze stadionu przy ul. Turystycznej wywiozła Wisłoka Dębica. Jedno spotkanie krócej na przełamanie kiepskiej serii czekali za to w Białej Podlaskiej. Drużyna Artura Renkowskiego wreszcie wywalczyła jednak pełną pulę – w Sieniawie ograła Sokoła 2:0.

Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Gdzie szukać pomocy?
LISTA

Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Gdzie szukać pomocy?

W województwie lubelskim jest ponad 30 ośrodków, które w różnym zakresie udzielają pomocy psychologicznej dzieciom i młodzieży. Gdzie i jaką pomoc można otrzymać?

Radny PiS na lodzie. Nie dostał obiecanego stanowiska

Radny PiS na lodzie. Nie dostał obiecanego stanowiska

Samorządowiec z Prawa i Sprawiedliwości rzucił posadę z-cy dyrektora inspekcji handlowej dla obiecanego stanowiska w zarządzie powiatu puławskiego. Gdy niespodziewanie PiS władzę w powiecie stracił, radny został z niczym. Czy pomoże mu wojewoda?

Dziekani kierunków technicznych przyjechali do Lublina
PATRONAT
galeria

Dziekani kierunków technicznych przyjechali do Lublina

Sztuczna Inteligencja to główny temat dziekanów, prodziekanów i przewodniczących rad dyscyplin z 22 uczelni technicznych w Polsce.

Te Urzędy Skarbowe są przyjazne przedsiębiorcom. Wśród wyróżnionych także trzy z Lubelskiego

Te Urzędy Skarbowe są przyjazne przedsiębiorcom. Wśród wyróżnionych także trzy z Lubelskiego

Ponad 10 600 przedsiębiorców oceniło pracę 378 urzędów skarbowych - Business Centre Club po raz 21. wyróżnił najlepiej funkcjonujące urzędy skarbowe w kraju. Wśród 43 laureatów ogólnopolskiego konkursu „Urząd Skarbowy Przyjazny Przedsiębiorcy” znalazły się trzy z województwa lubelskiego.

Nowy festiwal w Lublinie. Znamy szczegóły Festiwalu Sztuki Nad Rzeką
1 czerwca 2024, 19:00

Nowy festiwal w Lublinie. Znamy szczegóły Festiwalu Sztuki Nad Rzeką

Festiwal Sztuki Nad Rzeką (czerwiec – październik 2024) to najnowsze wydarzenie w kulturalnym kalendarzu Lublina, które obok Nocy Kultury, Wschodu Kultury – Innych Brzmień, Carnavalu Sztukmistrzów i Festiwalu Re:tradycja – Jarmark Jagielloński wpisuje się w lubelskie starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029.

Szefowa MOPS odwołana. Urząd wytyka jej nieprawidłowości

Szefowa MOPS odwołana. Urząd wytyka jej nieprawidłowości

Szykuje się zmiana kierownictwa w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. Prezydent odwołał dotychczasową szefową, Ewę Borkowską. Urząd zarzuca jej nieprawidłowości przy dofinansowaniach do turnusów rehabilitacyjnych.

Kierowca zasnął za kierownicą. W wypadku zginęła mała dziewczynka i dwie kobiety

Kierowca zasnął za kierownicą. W wypadku zginęła mała dziewczynka i dwie kobiety

Bus roztrzaskał się o drzewo. Na miejscu zginęły dwie kobiety i sześcioletnia dziewczynka. Prokuratura właśnie skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko ukraińskiemu kierowcy.

Zachowaj ostrość widzenia, zadbaj o swój wzrok
WIDEO
film

Zachowaj ostrość widzenia, zadbaj o swój wzrok

Optyk, okulista, optometrysta – wszystkie te zawody zaczynają się na literę O, ale łączy ich także coś innego. Wszyscy dbają o nasz wzrok. Jak zadbać o nasze oczy, kto i kiedy powinien się wybrać na badania, a także coś o soczewkach kontaktowych i okularach przeciwsłonecznych opowiedzą Katarzyna Piątkowska oraz Bożena Kliza-Puszka – optometrystka i optyczka.

Lubelski Dworzec zostanie Cudem Polskim 2024?

Lubelski Dworzec zostanie Cudem Polskim 2024?

Dworzec Lublin ma szanse na wygraną w konkursie organizowanym przez czasopismo National Geographic Polska.

Egzamin ósmoklasisty 2024. Arkusze i rozwiązania egzaminu z matematyki

Egzamin ósmoklasisty 2024. Arkusze i rozwiązania egzaminu z matematyki

W środę uczniowie musieli wykazać się wiedzą matematyczną i na przykład obliczyć zysk ze sprzedaży truskawek i czy różnicę w wysokości wież.

Po ponad pięciu latach zmienił urząd. U wojewody zarobi mniej niż u prezydenta

Po ponad pięciu latach zmienił urząd. U wojewody zarobi mniej niż u prezydenta

Po ponad pięciu latach u boku prezydenta Michała Litwiniuka (PO), Maciej Buczyński zmienił miejsce pracy. Od wtorku jest szefem bialskiej delegatury Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego. Zarobi tu mniej niż w ratuszu.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty