Do Ratusza trafił wniosek o pozwolenie na rozbiórkę budynku poniemieckiej kręgielni przy ul. Wieniawskiej. O zgodę wystąpił właściciel działki, który zamierza tu zbudować nową siedzibę Urzędu Miasta
Losy budynku wzniesionego w czasach okupacji na wzór kręgielni Adolfa Hitlera są praktycznie przesądzone. Obiekt nie figuruje w rejestrze zabytków.
Prezydent Lublina już na kwietniowej sesji Rady Miasta wprost oznajmił, że nie widzi powodów, by otoczyć budynek ochroną. – Co by nie mówić, to ten obiekt był miejscem rozrywki zbrodniarzy wojennych i ja to nazywam po imieniu – mówił Krzysztof Żuk do radnych. – Nie widzę powodów dla upamiętniania miejsc, gdzie jeden z największych zbrodniarzy w Polsce, odpowiedzialny za śmierć Polaków i Żydów, spędzał sobie przyjemnie czas.
Pasjonatom historii pozostało już niewiele czasu na zrobienie ostatnich zdjęć kręgielni. – Wniosek o pozwolenie na rozbiórkę faktycznie do nas wpłynął. Decyzję podejmiemy pod koniec tego tygodnia lub na początku przyszłego – mówi Joanna Bobowska z Urzędu Miasta. – Budynek nie jest zabytkiem, ale znajduje się w chronionym obszarze śródmieścia, dlatego decyzja musi być konsultowana z konserwatorem zabytków.
Poniemiecka kręgielnia jeszcze niedawno była własnością miasta, które kupiło go od Skarbu Państwa tylko po to, by sprzedać nieruchomość. Teraz jej właścicielem jest firma Orion, do której należą sąsiednie działki na górce między Wieniawską a Spokojną. Na gruntach tych ma powstać nowy biurowiec, gdzie Urząd Miasta ma najpierw wynajmować pomieszczenia, które po dwóch latach będzie mógł odkupić.
Orion musi się spieszyć, bo zgodnie z umową biura dla urzędników mają być gotowe we wrześniu 2017 r. Dlatego budowa ma się zacząć jeszcze tej jesieni, by w lutym możliwa była budowa płyty fundamentowej i aby już w maju gotowe były wszystkie trzy kondygnacje podziemne mieszczące 300 samochodów.
Wjazd do parkingu znajdzie się na początku ul. Tramecourta, tuż obok ul. Spokojnej, zaś wyjeżdżać będziemy po stronie ul. Wieniawskiej prosto w ul. Karskiego, która zmieni kierunek ruchu.
Nad ziemią zaplanowano siedem kondygnacji. Tyle będzie od strony ul. Wieniawskiej. Od strony ul. Spokojnej biurowiec będzie czterokondygnacyjny.