Za nami pierwszy dzień nowej dorocznej imprezy muzycznej w Lublinie. Publiczność dopisała nie tylko podczas ulicznej parady otwierającej festiwal.
Po tym atrakcyjnym, nieco ludycznym wstępie zaczęło się w wirydarzu dominikańskim regularne koncertowanie wedle idei łączenia tego, co korzenne i z tym, co współczesne. W "Maratonie intuicjonistów” twórcy muzyki współczesnej i elektronicznej zagrali z artystami ludowymi. W ruch poszły nie tylko instrumenty i laptopy, ale także liście i łańcuchy.
Japońsko-włoskie Angeli Fukushima Duo czarowało muzyką świata na głos i preparowaną sardyńską gitarę. Śpiewacy i śpiewaczki Chóru Muzyki Kameralnej "Aidija” z Litwy urzekali dźwiękowo, wykonując m.in. litewskie wielogłosowe sutartiny, i wizualnie, przemieszczając się z pieśni na pieśń w ramach półkola.
Przed nami jeszcze dwa festiwalowe dni. W ramach piątkowego bloku koncertowego w studiu muzycznym Polskiego Radia Lublin (start o 18) zabrzmią najstarsze polskie pieśni. Zaśpiewa je archaicznie Zespół Międzynarodowej Szkoły Muzyki Tradycyjnej. Akompaniować będą awangardowi perkusiści Jan Pilch i Marek Olma.
Realizacja: Janek Taraszkiewicz/MM Lublin
Tego samego dnia w bloku w wirydarzu dominikańskim (początek o 20.30) trio laptopowe Phonos Ek Mechanes oraz Jan Gaca, Ewa Grochowska i Maciej Filipczuk dadzą koncert "Zbyt ostra wymiana dźwięków na laptopy i skrzypce”.
Sobotnią sekwencję w studiu muzycznym Polskiego Radia Lublin (start o 17) otworzy Piotr Kurek.
W swoim występie wykorzysta nagrania z koncertu "Pieśni Bałkanów” w wykonaniu Slobodana Markovica, Petara Todorovica oraz Srbskiej Arhaiki i Argjiro, który odbył się w tym samym miejscu w listopadzie 2008. Wzbogacając utwory o partie wibrafonu, skrzypiec i instrumentów własnej konstrukcji oraz dokonując elektronicznych przetworzeń, przedstawi zupełnie nowe jakości muzyczne.
Największym wydarzeniem soboty będzie występ Tomasza Stańki z Zespołem Międzynarodowej Szkoły Muzyki Tradycyjnej podczas bloku w filharmonii (start o godz. 19). Wybitny trębacz jazzowy i śpiewacy zaprezentują odświeżone wersje polskich ludowych kołysanek.
W ramach tego samego bloku zabrzmią "Szymanki kurpianowskie”. Będą to piętrowe przeróbki pieśni kurpiowskich, dokonane przez Agatę Zubel i Cezarego Duchnowskiego w oparciu o cykl Karola Szymanowskiego Dwanaście pieśni kurpiowskich op. 58 na głos i fortepian. Gościnnie wystąpią pianista Marcin Grabosz i wokalistka Anastazja Bernad.
Bilety kosztują od 20 do 40 zł. Można je kupić w Ośrodku Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych "Rozdroża”, ul. Krakowskie Przedmieście 39.