Budowa Alchemii może ruszyć z początkiem października. W ciągu dwóch tygodni inwestor podpisze umowę z wykonawcą robót. Na początek budowlańcy rozkopią jezdnię i chodniki.
– Najpóźniej w przyszłym tygodniu podpiszemy umowę z wykonawcą – mówi Marek Woliński, przedstawiciel spółki. – Prace rozpoczniemy od strony ul. Świętoduskiej. Nie będziemy jej zamykać, ale kierowcy powinni się liczyć z pewnymi utrudnieniami.
Inwestycja rozpocznie się od budowy tymczasowej stacji trafo, na wysokości skrzyżowania ul. Świętoduskiej i Staszica. To oznacza spore zmiany w organizacji ruchu. Lewy pas ul. Wodopojnej będzie przeznaczony do jazdy w dół, w kierunku Al. Solidarności. Będą mogli z niego skorzystać wszyscy kierowcy, opuszczający skrzyżowanie ul. Staszica ze Świętoduską.
W prawo skręcą także samochody wyjeżdżające z uliczki, łączącej ul. Lubartowską i Świętoduską. W tym rejonie pojawi się ograniczenie prędkości do 30 km/h.
Roboty drogowe obejmą połowę ul. Świętoduskiej, od skrzyżowania z ul. Staszica do wysokości Instytutu Stomatologii. Znikną miejsca parkingowe i postój taksówek, bo robotnicy zamkną prawy pas ulicy.
Po zakończeniu tego etapu, prace przeniosą się w górę, do skrzyżowania z ul. Przystankową. Zamknięty zostanie kolejny fragment parkingu. W dalszej kolejności ekipy budowlane zabiorą się za przebudowę instalacji pod samym skrzyżowaniem.
Z początkiem nowego roku, podobne prace rozpoczną się u zbiegu ul. Przystankowej i Lubartowskiej. Potem budowlańcy rozkopią chodnik od strony Starego Miasta. Zaczną na wysokości Ratusza, by zatrzymać się przy ul. Olejnej. Następnie będą kopać aż do skrzyżowania ul. Kowalską. Kierowcom pozostaną dwa pasy ruchu. Trzeci będzie służył pieszym.
Przebudowa podziemnych instalacji ma potrwać do końca marca. Inwestor zapewnia, że to realny termin. Na rozpoczęcie budowy samego kompleksu przyjdzie jeszcze poczekać. Miasto wydało pozwolenie, ale dokument nie jest prawomocny.
– Musimy powiadomić o naszej decyzji właścicieli wszystkich sąsiednich posesji – mówi Ewa Boguta, zastępca dyrektora Wydziału Architektury Urzędu Miasta. – To jest kilkadziesiąt osób. Zawiadomienia wysłaliśmy do wszystkich, ale parę osób wciąż ich nie odebrało. Tak czy inaczej, końca września sprawa powinna być zamknięta.
Formalności się przeciągają, bo urząd chce by każdy z sąsiadów mógł zgłosić swoje pytania lub wnioski. To metoda na uniknięcie późniejszych protestów. Mogłyby one skutkować nawet wstrzymaniem prac.
Budowa głównej części Alchemii rozpocznie się najpóźniej wiosną – zapewnia spółka Arkady. Między ul. Lubartowską i Świętoduską powstanie podziemny parking na tysiąc miejsc. Obiekt będzie miał od czterech do siedmiu kondygnacji. Alchemia to nie tylko parking. Będzie tam również niewielka galeria handlowa, kawiarnie i restauracje. Budowa potrwa do 2012 roku.