Zaczynają się prace nad urządzeniem mającej urosnąć Strefy Płatnego Parkowania. Jej operator ma przejrzeć wszystkie ulice i sprawdzić, ile miejsc postojowych da się przy nich wyznaczyć. Wiadomo już, że w ścisłym centrum takich miejsc będzie mniej niż obecnie.
Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę
Miejsc ubędzie dlatego, że zgodnie z przepisami każde z nich musi być z osobna wydzielone liniami malowanymi na jezdni lub chodniku. Takiego miejsca nie będzie można wyznaczyć w mniejszej niż 10 m odległości od przejścia dla pieszych. Ponadto przy niektórych śródmiejskich ulicach, gdzie teraz dopuszczone jest parkowanie skośne, miejsca mają być wyznaczane równolegle do jezdni, a w takim przypadku samochodów mieści się mniej. Taka zmiana planowana jest m.in. na ul. Okopowej.
Zadaniem operatora strefy będzie teraz sporządzenie projektu wyznaczenia miejsc, a projekt ten będzie podlegać zatwierdzeniu przez miasto. Dokument powinien być gotowy do maja, później zacznie się malowanie linii, które pojawią się najprawdopodobniej także na chodnikach wzdłuż Krakowskiego Przedmieścia.
Miasto zastrzegło, że uzgodnieniu podlegać ma również lokalizacja parkomatów w nowej części Strefy Płatnego Parkowania. – W starej części urządzenia zostaną tu gdzie są, ale będą zmodernizowane – wyjaśnia Karol Kieliszek z Urzędu Miasta. Każdy z parkomatów ma umożliwiać płatność kartą, także bezprzewodowo. Osoby zostawiające samochód będą musiały wpisać numer rejestracyjny pojazdu. To zasadnicze różnice między starymi a nowymi urządzeniami.
Wszystkie prace mają się zakończyć przed 1 lipca, kiedy to strefa zacznie działać w nowym kształcie i z nowymi cenami. Tu, gdzie już teraz płaci się za parkowanie, postój będzie droższy.
Natomiast obecnie obowiązujące stawki będą wprowadzone na nowych terenach strefy, które z jednej strony obejmą m.in. ul. Skłodowskiej, ul. Uniwersytecką i Ofiar Katynia, zaś z drugiej Wschodnią, Graniczną, Gminną, Górną, Rusałkę, Szerwentke i Dolną Panny Marii.
Mieszkańcy obu tych obszarów nie unikną opłaty za parkowanie przed własnym domem. Kupując roczny abonament za 100 zł będą mieć prawo postoju na trzech wpisanych na kartoniku ulicach znajdujących się najbliżej domu. Przed 1 lipca operator strefy, będzie musiał uprzedzić mieszkańców o poszerzeniu strefy wkładając ulotki za wycieraczki aut stojących na ulicach, na których wprowadzone zostaną opłaty. Zorganizowanie strefy i zarządzanie nią będzie zadaniem spółki City Parking Group z Grudziądza, która będzie zatrzymywać dla siebie 29,6 proc. prowizji od opłat wnoszonych przez kierowców.