W czwartek mieszkańcy borykający się z problemami mogą przyjść do lubelskiego ratusza. Dyżur będzie pełnić przedstawiciel biura Rzecznika Praw Obywatelskich
Od godziny 10 do 15 w czwartek (7 listopada) w ratuszu przy placu Łokietka 1 w sali nr 3 dyżur będzie pełnić przedstawiciel biura Rzecznika Praw Obywatelskich.
– W tym czasie będzie można przyjść osobiście i zgłosić swoją sprawę, złożyć pisemny wniosek lub uzyskać informację prawną, jak również skonsultować sprawę już prowadzoną przez Biuro RPO – informuje Anna Kabulska, rzeczniczka biura RPO.
Rzecznik Praw Obywatelskich sprawdza, czy prawa obywateli są szanowane przez instytucje państwowe. Bada, czy działania urzędów i różnych instytucji wobec obywatela były zgodne z prawem. Analizuje też, czy urzędnicy, sądy, szpitale, szkoły i inne służby nie zaniedbały spraw zgłaszanych im przez ludzi.
Jakie są główne zadania RPO?
Łącznie praw, którymi się zajmuje jest 50. Zapisane są one w II rozdziale Konstytucji RP. To m.in.:
- Prawem więźniów
- Prawem mieszkańców domów pomocy społecznej
- Kontrolowaniem wolności słowa
- Dostępem do służby zdrowia
- Prawem do nauki
- Dyskryminacją
- Sprawami osób niepełnosprawnych
Kto może zwrócić się o pomoc RPO?
Do Rzecznika Praw Obywatelskich zgłosić się może każdy obywatel Polski, grupa mieszkańców, organizacja lub cudzoziemiec (jeśli chce złożyć skargę na działalność polskich instytucji), którzy uważają, że ich prawa zostały naruszone.