Rozpoczęła się rekrutacja do szkół ponadgimnazjalnych. Na tegorocznych absolwentów gimnazjów przygotowano możliwość zdobycia bardzo wielu zawodów. Nie zapomniano też o dorosłych, którzy chcą uzupełnić wykształcenie.
• Lubelskie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego zaprasza do nauki w Technikum Mechanicznym w zawodzie technik mechanik, technik mechatronik, technik informatyk oraz technik grafiki i poligrafii cyfrowej, a w Branżowej Szkole Mechaniczna I stopnia w zawodzie mechanik-monter maszyn i urządzeń, a także operator obrabiarek skrawających.
• Działające w ramach Państwowych Szkół Budownictwa i Geodezji im. Hieronima Łopacińskiego, Technikum Budowlano-Geodezyjne przyjmie chętnych do zdobycia uprawnień technika budownictwa, technika robót wykończeniowych w budownictwie, technika geodety, technika informatyka, technika urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, technika inżynierii sanitarnej, technika renowacji elementów architektury oraz technika budowy dróg. Technikum Terenów Zieleni przyjmie do pierwszej klasy uczniów na kierunku technik architektury krajobrazu, a Branżowa Szkoła Budownictwa I stopnia nr 2 - monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie.
• Szeroką ofertę przygotował Zespół Szkół Budowlanych im. Eugeniusza Kwiatkowskiego. W Technikum Budowlane absolwenci gimnazjów będą mogli zdobyć zawód technika budownictwa, technika renowacji elementów architektury, technika urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, technika inżynierii sanitarnej. W Technikum Drzewnym czekają na chętnych na do nauki przyszłych techników technologii drewna. Branżowa Szkoła Budownictwa I stopnia nr 1 przyjmie chętnych do zdobycia zawodu: monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie, murarz-tynkarz, dekarz, monter sieci i instalacji sanitarnych, elektryk oraz stolarz.
• Zespół Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego im. gen. Franciszka Kleeberga w Technikum Chemicznym otworzyć chce trzy pierwsze klasy - technik analityk, technik technologii chemicznej oraz technik optyk, a w Technikum Przemysłu Spożywczego - technik technologii żywności. W ramach Branżowej Szkoły Spożywczej I stopnia uczyć będzie można się zawodu cukiernika, piekarza i wędliniarza.
• Zespół Szkół Ekonomicznych im. Augusta i Juliusza Vetterów szuka chętnych do nauki zawodu technik ekonomista, technik informatyk, technik obsługi turystycznej, technik hotelarstwa.
• Zespół Szkół Elektronicznych w Technikum Elektroniczne im. Obrońców Lublina 1939 roku uczyć chce na kierunkach technik elektronik i technik teleinformatyk.
• Z kolei Zespół Szkół Energetycznych im. prof. Kazimierza Drewnowskiego dla chętnych do rozpoczęcia nauki w Technikum Energetyczno-Informatycznym szykuje klasy o kierunku technik informatyk, technik elektronik, technik elektryk, technik energetyk, technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej oraz technik urządzeń dźwigowych, a w ramach Branżowej Szkoły Elektrycznej I stopnia – elektryk.
• Zespół Szkół nr 1 im. Władysława Grabskiego chce otworzyć pierwsze klasy o profilach technik ekonomista, technik informatyk, technik handlowiec i technik organizacji reklamy (w ramach Technikum Ekonomiczno-Handlowego).
• Zespół Szkół nr 5 im. Jana Pawła II do prowadzonego przez siebie Technikum Gastronomiczno-Hotelarskie szuka uczniów zainteresowanych nauką kończącą się uzyskania tytułu technika żywienia i usług gastronomicznych, technika obsługi turystycznej, technika hotelarstwa oraz kelnera, a do Branżowej Szkoły Gastronomicznej I stopnia – kucharza.
• Zespół Szkół nr 6 w ramach Branżowej Szkoły Wielozawodowa I stopnia nr 1 utworzy pierwsze klasy dla przyszłych mechaników pojazdów samochodowych, ślusarzy i ogrodników.
• Zespół Szkół Odzieżowo-Włókienniczych im. Władysława Stanisława Reymonta zaprasza zainteresowanych zdobyciem zawodu technika usług fryzjerskich, technika przemysłu mody oraz technika fotografii i multimediów (w ramach Technikum Usługowo-Gospodarczego), fryzjera i fotografa (w ramach Branżowej Szkoły Usługowej I stopnia nr 1)
• Zespół Szkół Samochodowych im. Stanisława Syroczyńskiego zaprasza do Technikum Samochodowego na naukę w klasie technik pojazdów samochodowych oraz do Branżowej Szkoły Samochodowej I stopnia - mechanik pojazdów samochodowych i elektromechanik pojazdów samochodowych.
• Zespół Szkół Transportowo-Komunikacyjnych im. Tadeusza Kościuszki w ramach Technikum Transportowo-Komunikacyjne otworzyć chce klasy dla techników transportu kolejowego, techników elektroenergetyków transportu szynowego, techników mechatroników, techników informatyków, techników logistyków i techników spedytorów. W ramach Branżowej Szkoły Transportowo-Komunikacyjnej I stopnia uczyć będzie można się w klasach: mechanik-monter maszyn i urządzeń, mechatronik, mechanik automatyki przemysłowej i urządzeń precyzyjnych oraz magazynier-logistyk.
Osoby ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi
Mogą wybrać naukę w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczy nr 1, gdzie w ramach Branżowej Szkoły Wielozawodowa I stopnia nr 2 dla Uczniów z Upośledzeniem Umysłowym w Stopniu Lekkim im. Marii Grzegorzewskiej zdobędą zawód cukiernika, piekarza, kucharza, ogrodnika, stolarza, fryzjera, mechanika pojazdów samochodowych i tapicera lub w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnych im. prof. Zofii Sękowskiej.
• W ramach Technikum Specjalne nr 2 dla Uczniów Niesłyszących, Słabo Słyszących, Niewidomych, Słabo Widzących, z Niepełnosprawnością Ruchową, w tym z Afazją, z Autyzmem, w tym z Zespołem Aspergera oraz z Niepełnosprawnościami Sprzężonymi przygotowano tam klasy dla przyszłych techników informatyków i techników masażystów.
• W Branżowej Szkole Usługowej Specjalna I stopnia nr 2 – kucharza i introligatora. Szkoła Policealna Specjalna nr 11 dla Uczniów Niesłyszących, Słabo Słyszących, Niewidomych, Słabo Widzących, z Niepełnosprawnością Ruchową, w tym z Afazją, z Autyzmem, w tym z Zespołem Aspergera oraz z Niepełnosprawnościami Sprzężonymi zaprasza natomiast do klas o profilu technik informatyk i technik archiwista.
• Z kolei Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży Niesłyszącej i Słabo Słyszącej im. Jana Pawła II w ramach Technikum Specjalnego nr 1 dla Uczniów Niesłyszących i Słabo Słyszących oferuję naukę w klasie dla przyszłych techników turystyki wiejskiej.
Oferta dla osób dorosłych
• Centrum Kształcenia Ustawicznego nr 1 im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w ramach Szkoły Policealnej dla Dorosłych nr 1 szuka przyszłych techników administracji, techników rachunkowości, techników turystyki wiejskiej, techników usług pocztowych i finansowych oraz techników transportu drogowego. Centrum Kształcenia Ustawicznego nr 2 w Szkole Policealnej dla Dorosłych nr 2 utworzy klasy: technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, technik archiwista i technik informatyk.
• Zespół Szkół Odzieżowo-Włókienniczych im. Władysława Stanisława Reymonta w Szkole Policealnej dla Dorosłych nr 4 przygotowało naukę dla przyszłych techników usług kosmetycznych, opiekunów osoby starszej oraz florystów.