Politechnika Lubelska i Poczta Polska chcą zatrudnić słońce. Wczoraj podpisano projekt o współpracy w dziedzinie elektromobilności, fotowoltaiki i transportu
W ramach umowy o współpracy naukowo-technicznej, poczta i uczelnia będą wspólnie realizować projekty dofinansowywane z funduszy Unii Europejskiej, które dotyczą badań i możliwej budowy instalacji fotowoltaicznych na terenie sortowni Poczty Polskiej w Lublinie.
Jednym z planowanych projektów będzie budowa magazynu energii. Jego podłączenie do instalacji fotowoltaicznej pozwoli na ładowanie i późniejsze przekazywanie magazynowej energii samochodom elektrycznym Poczty Polskiej. Instalacje te wspomogą zasilenie stacji ładowania samochodów elektrycznych używanych przez pocztę.
Innym rozważanym przedsięwzięciem jest projekt agregujący technologię OZE, magazynów energii i stacji ładowania wraz z usługą systemową uczestnictwa w rynku mocy. Powyższe działania mogą ułatwić rozwój elektromobilności w Poczcie Polskiej, wpisując się w rządowy plan jej zrównoważonego rozwoju.
– Chcemy dbać o czyste środowisko. Realizowany przez nas program ma na celu wprowadzenie do floty samochodowej aut elektrycznych, które są nie tylko tańsze w użytkowaniu od spalinowych, ale przede wszystkim mniej zanieczyszczają środowisko – mówi Paweł Przychodzeń, członek zarządu Poczty Polskiej.
– Działania na rzecz rozwoju elektromobilności przybierają na naszej uczelni formę konkretnych projektów. Od 2 lat razem z PGE Dystrybucja SA pracujemy przy budowie stacji do dwukierunkowego ładowania pojazdów elektrycznych połączonej z infrastrukturą oświetleniową. Ponadto nasi naukowcy opracowali rozwiązanie dotyczące sposobu i układu magazynowania ciepła albo chłodu w pojazdach elektrycznych – podkreśla prof. Piotr Kacejko, rektor Politechniki Lubelskiej.
Poczta Polska w kwietniu ogłosiła przetarg na najem 20 elektrycznych samochodów dostawczych o ładowności do 800 kg i dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony. Pierwsza grupa elektryków dołączy do pocztowej floty pojazdów jesienią br. Elektryczne auta trafią m. in. do Lublina.
Lubelska uczelnia techniczna będzie współpracować z Pocztą Polską także w zakresie organizacji praktyk studenckich oraz realizacji prac dyplomowych, a także naukowo-badawczych.