Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

7 lipca 2021 r.
19:12

Lublin. Straszny wypadek na pasach. Mężczyzna zmarł w szpitalu

0 9 A A

Nie żyje starszy mężczyzna potrącony na przejściu dla pieszych przy al. Tysiąclecia w Lublinie. Po zaostrzeniu przepisów tego typu wypadków jest mniej. Policjanci obawiają się jednak, że taka sytuacja może nie potrwać długo.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Do wypadku doszło w piątek 2 lipca, w rejonie skrzyżowania al. Tysiąclecia i ul. Mełgiewskiej. Całe zdarzenie zarejestrowała kamera w jednym z samochodów. Na nagraniu widać jak kierowca jadący prawym pasem zatrzymuje się przed przejściem dla pieszych. Zrobili to również kierowcy jadący za nim. Na wszedł wówczas mężczyzna. Nie rozglądał się na boki. Kiedy wybiegł zza stojącego auta wpadł prosto pod volkswagena, jadącego lewym pasem. Prowadząca ten samochód kobieta omijała auta stojące przed przejściem. Kiedy zauważyła pieszego nie miała już szans na reakcję. Uderzony mężczyzna spadł kilka metrów za przejściem. 72-latek doznał licznych złamań. Został przewieziony do szpitala. Niestety, mimo początkowo dobrych rokowań, stan mężczyzny nagle się pogorszył. W niedzielę 72-latek zmarł.

Prowadząca volkswagena kobieta była trzeźwa. Zignorowała jednak wszelkie przepisy, dotyczące ruchu w rejonie przejść dla pieszych.

Co zmieniły przepisy?

Przypomnijmy, że od czerwca obowiązują nowe regulacje w tym zakresie. Już wcześniej kierowca miał obowiązek zachowania szczególnej ostrożności przed przejściem dla pieszych. Obecnie pieszy znajdujący się na przejściu ma pierwszeństwo przed każdym pojazdem. Dotyczy to również pieszych dopiero wchodzących na pasy. Wyjątkiem od tej zasady są tramwaje.

Jednocześnie kierowcy zbliżający się do przejścia dla pieszych mają obowiązek zachować szczególną ostrożność. Muszą również zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego.

>>> Lubelskie. Tragedia na drodze. Kierowca opla zginął na miejscu wypadku

Policyjne statystyki dowodzą, że wprowadzeniu nowych przepisów znacznie spadła liczba zdarzeń drogowych, spowodowanych przez nieustąpienie pierwszeństwa na przejściu. W czerwcu lubelscy policjanci zanotowali trzy takie sytuacje. Jeden wypadek i dwie kolizje. Nie było żadnych ofiar śmiertelnych. Dla porównania, w czerwcu 2020 r. było 10 takich zdarzeń, z których aż siedem zakwalifikowano jako wypadki. Zginęły w nich dwie osoby. W czerwcu 2019 r. na lubelskich ulicach doszło do 9 zdarzeń związanych z nieustąpieniem pierwszeństwa pieszym. Cztery z nich to wypadki. Jedna osoba zginęła.

– Statystyki pokazują, że faktycznie tego rodzaju zdarzeń jest teraz znacznie mniej. Mamy nadzieję, że taka tendencja się utrzyma – mówi kom. Kamil Gołębiowski, rzecznik KMP w Lublinie. Przestrzega jednocześnie przed zbytnim optymizmem.

– Historia pokazuje, że w pierwszych miesiącach po zmianach przepisów kierowcy jeżdżą ostrożniej. Bardziej się pilnują. Wpływają na to m.in. różnego rodzaju akcje informacyjne. Niestety z biegiem czasu sytuacja się zmienia. Kierujący przyzwyczajają się do sytuacji i wracają do starych nawyków – zwraca uwagę kom. Gołębiowski.

Tak sytuacja miała miejsce np. po wprowadzeniu przepisów dotyczących przekraczania dozwolonej prędkości w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h. Zgodnie z nowymi regulacjami, kierowca przyłapany na takim wykroczeniu traci prawo jazdy na trzy miesiące. Po zaostrzeniu przepisów widać było, że kierowcy zwolnili. Po paru miesiącach jednak znowu zaczęli jeździć szybciej.

– Policjanci będą zwracać szczególną uwagę na bezpieczeństwo w rejonie przejść dla pieszych – zapowiada kom. Gołębiowski. – Potrącenia niosą bowiem ze sobą bardzo poważne skutki. Zwykle są ranni lub ofiary śmiertelne. Pieszy w zetknięciu z samochodem nie ma przecież żadnych szans.

Mundurowi zwracają jednak uwagę, że nowe przepisy nałożyły dodatkowe obowiązki nie tylko na kierowców. Dotyczą one również pieszych. Wchodząc na pasy nie mogą oni teraz korzystać z żadnych urządzeń zakłócających percepcję, np. telefonów komórkowych.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Marcin Miller, lider grupy Boys
Dożynki

Jesteś szalona, czyli Boys na powiatowym święcie plonów

Zgodnie z decyzją władz samorządowych, w tym roku dożynki powiatu puławskiego odbędą się w Wąwolnicy. Ich gwiazdą będzie wykonujący muzykę taneczną Marcin Miller z zespołem Boys.

Noc Kultury 2023
WYDARZENIE

Noc Kultury 2024: To będzie noc pełna niespodzianek

Najbardziej ekscytujący i magiczny festiwal w Polsce. Noc Kultury już w nocy z soboty na niedzielę (1-2 czerwca). Będą spektakle, spacery, film, warsztaty, instalacje artystyczne oraz koncerty. Podpowiadamy, na co warto się wybrać.

Padwa Zamość nie zagra w Orlen Superlidze w przyszłym sezonie

Padwa Zamość przegrała z Zagłębiem Lubin w drugim barażu o Orlen Superligę

W rewanżowym barażu o Orlen Superligę KPR Padwa Zamość przegrała na wyjeździe z Zagłębiem Lubin 28:38. Taki wynik przesądził o tym, że to gospodarze utrzymali się w lidze zawodowej.

Dzień Samorządu Terytorialnego: wojewoda wręczył odznaczenia od ministra
Zdjęcia
galeria

Dzień Samorządu Terytorialnego: wojewoda wręczył odznaczenia od ministra

Są samorządowcami z wieloletnim stażem. We wtorek za pracę na rzecz swoich „Małych Ojczyzn” z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego otrzymali od wojewody lubelskiego Krzysztofa Komorskiego odznaczenia i dyplomy nadane przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Prowadziła mimo zakazu. I 2,5 promila alkoholu

Prowadziła mimo zakazu. I 2,5 promila alkoholu

Kara pozbawienia wolności do lat 5 oraz surowe konsekwencje finansowe. To finał kolizji zgłoszonej przez osobę, która widziała jak kierująca Peugeotem kobieta wjechała do rowu w Karmanowicach.

Kozłówka. Pałac Zamoyskich.
patronat
27 czerwca 2024, 10:00

Wystawa w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. „1944. Meandry historii”

Wystawa czasowa „1944. Meandry historii”, której wernisaż jest planowany na 26 lipca br., będzie stanowić główne wydarzenie obchodów jubileuszu 80-lecia utworzenia Muzeum w Kozłówce. Tytułowy rok „1944” ma akcentować datę powstania placówki w dawnej rezydencji arystokratycznej.

Świdnik: Będzie sześć nowych stacji ładowania elektryków
MOTORYZACJA

Świdnik: Będzie sześć nowych stacji ładowania elektryków

Już niedługo mieszkańcy Świdnika będą mogli skorzystać z 6 stacji ładowania samochodów elektrycznych. Obecnie trwają prace ziemne pod budowę ogólnodostępnej infrastruktury.

zdjęcie ilustracyjne
PROBLEMY

Tablet psuje wzrok radnemu. Kto jeszcze chce papierową wersję uchwał?

Bateria za słaba, rozmiar za mały, wzrok się psuje. Troje radnych powiatu bialskiego ma problem z tabletami. Wolą papierową wersję uchwał. Ale takiej możliwości nie będzie.

Petycja i sprzeciw. Mieszkańcy mówią „nie” budowie sklepu
Jakubowice Konińskie

Petycja i sprzeciw. Mieszkańcy mówią „nie” budowie sklepu

Jakubowice Konińskie: niewielka wieś położona kilka kilometrów na północ od Lublina. Spokojne i atrakcyjne miejsce położone na Obszarze Chronionego Krajobrazu doliny Ciemięgi. Teraz w samym centrum wsi pojawić ma się nowa Biedronka. Mieszkańcom ten pomysł się nie podoba.

Zespół Cyganeria z Góry Puławskiej w sobotę wystapi na Placu Chopina w Puławach
PUŁAWY

Piana party, akrobaci i tancerze na Dzień Dziecka

W sobotę, 1 czerwca, na Placu Chopina w Puławach najmłodsi nie powinni się nudzić. W programie zabawy w strażackiej pianie, występy akrobatyczne, mydlane bańki, mega-klocki i helowe balony.

Ogólnopolski Festiwal Sztuki Osób Niepełnosprawnych
ZDJĘCIA
galeria

Pasję i talent mają we krwi. I już szykują się do trzeciej edycji

Dwa dni warsztatów i występów oraz spacer po Lublinie – tak w skrócie można opisać Ogólnopolski Festiwal Sztuki Osób Niepełnosprawnych, który po raz drugi odbył się w naszym mieście.

Posłanka Wcisło uderza w Suwerenną Polskę i Fundusz Sprawiedliwości
POLITYKA

Posłanka Wcisło uderza w Suwerenną Polskę i Fundusz Sprawiedliwości

Marta Wcisło na zorganizowanej we wtorek konferencji prasowej odniosła się do wydawania pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwości przez działaczy Zjednoczonej Prawicy. Jej zdaniem doszło do znacznych naruszeń prawa.

Każda z drużyn miała grupę swoich kibiców
BEZ BARIER

Olimpiada bez barier. Te przedszkolaki mają moc

V Paraolimpiada Przedszkolaków zorganizowana przez Przedszkole Integracyjne nr 39 w Lublinie. Hasło przewodnie: Czy Ty, czy Ja - każdy w sporcie szansę ma.

Cleo
DECYZJA

Cleo nie zaśpiewa na jarmarku. Ośrodek kultury musi oszczędzać

Mieszkańcy Radzynia Podlaskiego nie usłyszą Cleo ani zespołu Afromental podczas jarmarku Kozirynek. Miasto zaoszczędzi 200 000 złotych. To kwota, której Radzyński Ośrodek Kultury potrzebuje na wypłatę pensji dla pracowników za ostatni kwartał.

Jest gdzie usiąść i odpocząć. Siedem nowych altan przy szlaku rowerowym
NA ROWERZE
galeria

Jest gdzie usiąść i odpocząć. Siedem nowych altan przy szlaku rowerowym

Kosztowało to ok. 400 tys. zł, ale połowę pieniędzy samorząd dostał z Unii Europejskiej za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania Ziemia Zamojska. Przy szlaku rowerowym w gminie Łabunie powstało siedem drewnianych altan.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty