Już w sobotę WOT otworzy bramy koszar na Majdanku w Lublinie, a w niedzielę zaprasza na rodzinny piknik sportowy w Grabowcu.
Oba spotkania w terytorialsami są zorganizowane z okazji święta Wojsk Obrony Terytorialnej oraz 100. rocznicy zakończenia wojny 1920 roku z bolszewikami.
Celebracja czwartego święta WOT zacznie się w Lublinie. – W sobotę organizujemy dni otwarte w naszej jednostce przy Drodze Męczenników Majdanka w Lublinie. O godzinie 12 otworzymy bramy. Na miejscu będą czekać grupy rekonstrukcyjne z historycznym sprzętem. Nie zbraknie też wystawy wyposażenia, zarówno używanego przez żołnierzy 2 LBOT oraz przez 19 Brygadę – mówi kpt. Damian Stanula, oficer prasowy 2 LBOT.
W niedzielę w Grabowcu (powiat zamojski) zaplanowano drugą odsłonę obchodów święta WOT. Będzie to rodzinny piknik sportowy „WOTGames”. Dla najmłodszych przygotowano specjalną strefę „Akademia Terytorialsa”. Będzie to przestrzeń edukacyjno-zabawowa dla dzieci oraz ich opiekunów. – W ośmiu punktach edukacyjnych dzieci spotkają żołnierzy, specjalistów z różnych dziedzin wojskowych, gdzie poznają tajniki tematyki wojskowej i służby w WOT. Wybrane zabawy „Akademii Terytorialsa” to na przykład „sokole oko”, „szkoła przetrwania” czy „poszukiwacz skarbów” – dodaje kpt. Stanula.
Dorośli będą mogli sprawdzić się w sportowej rywalizacji w strefie „Wspaniała dwunastka” – jej nazwa związana jest z podstawowym modułem szkoleniowym WOT, czyli 12-osobową sekcją lekkiej piechoty. – W ramach tej strefy będzie rozgrywanych 12 konkurencji sportowych w dwóch kategoriach wiekowych: „Rekrut” i „Terytorials”. Wybrane konkurencje to na przykład: „Relaks celowniczego”, „Sprint sapera”, „Zaprawa poranna”, „Dostawa amunicji”. Będą też konkurencje o tak wyszukanych nazwach jak „Wymagający porucznik”, „Surowy sierżant” czy „Musztra z pojazdami” – dodaje kpt. Stanula. Aby dołączyć do rywalizacji, należy się wcześniej zarejestrować na stronie www.wotgames.wp.mil.pl.
Przygotowano strefę „Park Sprzętu Technicznego”, gdzie będzie można poznać wyposażenie i uzbrojenie oraz strefę „Plac apelowy”; miejsce na pogadankę z kombatantem, lub skosztowanie wojskowej grochówki. „Akademia Terytorialsa” w Grabowcu będzie „czynna” w godz. 11-16.