Wierni Kościoła katolickiego rozpoczynają Wielki Post. W związku z pandemią Stolica Apostolska wydała specjalne zalecenie, upraszczając obrzędy Środy Popielcowej.
Zapisy umieszczone w specjalnej nocie Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów podaje archidiecezja lubelska. "Po pobłogosławieniu popiołu i pokropieniu go wodą święconą w milczeniu, kapłan zwraca się do obecnych, recytując jeden raz formułę, którą znajdujemy w Mszale Rzymskim: 'Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię' albo 'Pamiętaj, że jesteś prochem, i w proch się obrócisz'. Następnie kapłan oczyszcza ręce, zakłada maskę ochronną, zasłaniając usta i nos, i posypuje głowy tym, którzy do niego przychodzą, lub, jeśli to stosowne, idzie do tych, którzy stoją na swoich miejscach, nie wypowiadając żadnych słów."
W Kościele katolickim Środa Popielcowa rozpoczyna 40-dniowy okres Wielkiego Postu. Wielkanoc będzie w tym roku 4 kwietnia.
Biskup Artur Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski, biskup pomocniczy archidiecezji lubelskiej, zachęca do uczestnictwa w nabożeństwach wielkopostnych. – Wieki Post jest czasem duchowego przygotowania do godnego przeżycia świąt Zmartwychwstania Pańskiego – akcentuje biskup Miziński. – W tym roku będziemy przeżywać ten okres ponownie w atmosferze ograniczeń związanych z pandemią. Mimo tej trudnej sytuacji, zachęcam wszystkich do owocnego wykorzystania tego czasu przygotowania do świąt Zmartwychwstania Pańskiego.
Metropolita lubelski arcybiskup Stanisław Budzik w liście pasterskim na Wielki Post skupia się na postaci św. Józefa, którego rok jest obchodzony. – Życie prostego Cieśli z Nazaretu wplecione jest w bieg niezwykłych wydarzeń ‒ w wielką przygodę Boga i człowieka. Józef ma za zadanie otoczyć płaszczem opieki i miłości Zbawiciela całego rodzaju ludzkiego oraz Jego Matkę, Maryję. Rok św. Józefa kieruje więc w sposób naturalny naszą uwagę na Świętą Rodzinę, będącą wzorem dla wszystkich rodzin chrześcijańskich – pisze metropolita lubelski.
Arcybiskup Stanisław Budzik zachęca duszpasterzy do tego, by „nawiązywali do papieskiego nauczania o św. Józefie tak w homiliach, jak i w okolicznościowych katechezach i konferencjach”, a także wiernych do powrotu do „pięknego zwyczaju rodzinnego odmawiania modlitwy różańcowej” i „osobistego zawierzenia wykonywanej pracy Opiekunowi Świętej Rodziny”.
Metropolita lubelski zapowiada też inicjatywę ewangelizacyjną skierowaną do rodzin i małżeństw w archidiecezji lubelskiej. – W wielu wspólnotach parafialnych pogłębiają się niepokojące zjawiska spowodowane kruchością wiary i piętrzącymi się trudnościami w komunikacji między małżonkami – zauważa abp Budzik. – Są młodzi, którym brak odwagi podjęcia zobowiązania na całe życie.
Tymi tematami zajmie się działający w archidiecezji Zespół ds. Nowej Ewangelizacji, który „spróbuje wypracować duszpasterskie narzędzia odpowiadające na te wyzwania”.
Grupy ewangelizacyjne składające się z małżeństw, osób świeckich i kapłana zostaną posłane początkowo do kilku parafii w archidiecezji. – Celem ich posługi będzie rozpalenie na nowo wiary w Bożą miłość, na której można zbudować trwałą jedność i miłość między małżonkami – pisze metropolita lubelski. – Będziemy się starać osiągnąć ten cel przez przepowiadanie Słowa Bożego, modlitwę oraz świadectwa małżeństw oparte na ich doświadczeniach w odbudowywaniu jedności, odnawianiu dialogu i miłości małżeńskiej.
Metropolita zapowiada, że „takie formy ewangelizacyjne jak „randki małżeńskie”, owocujące zaproszeniem na kurs ewangelizacyjny dla małżeństw, rekolekcje dla małżonków, także dla osób żyjących w związkach niesakramentalnych oraz oferta ewangelizacyjna dla rodziców żyjących w takich związkach, a pragnących sakramentu chrztu dla swojego dziecka”.