(JACEK ŚWIERCZYŃSKI
Strażnik miejski pomoże uruchomić samochód, a urzędnik przyjedzie do domu. Zimą petenci mają trochę lżej
– Zeszłej zimy skorzystało z tego prawie 130 kierowców – mówi Robert Gogola, rzecznik Straży Miejskiej. – Teraz też podczas silnych mrozów będziemy pomagać kierowcom. Wystarczy zadzwonić pod bezpłatny numer 986, a na miejsce pojedzie radiowóz i przy pomocy naszych kabli rozruchowych odpalimy silnik.
W ślady Lublina poszedł Kraśnik. A potem tutejszy Urząd Miasta postanowił być jeszcze bardziej przyjazny i otwarty. Swoim mieszkańcom proponuje nie tylko darmowe skorzystanie z akumulatorów czy holownika Straży Miejskiej (tel. 986, radiowóz straży dostępny jest w godz. 7–22). Do domu można też zamówić wizytę urzędnika. Wystarczy zadzwonić.
– Chodzi o wszelkie sprawy, jakie można załatwić w Biurze Obsługi Mieszkańców. Czyli np. złożenie wniosku o dodatek mieszkaniowy czy dowód osobisty – tłumaczy Michał Mulawa, rzecznik kraśnickiego magistratu.
By urzędnikom było łatwiej dotrzeć do petenta, do dyspozycji dostali nawet dwa skutery. – Używali ich gdy pogoda pozwalała, zimą muszą korzystać z innych środków transportu – mówi Mulawa. – Urzędnik wsiada w samochód czy autobus i jedzie do człowieka.
Niestety, nie do każdego. Chodzi o mieszkańców miasta znajdujących się "w wyjątkowej sytuacji”. – To ludzie starsi, niepełnosprawni i tacy, którzy z różnych innych przyczyn nie mogą dojechać do urzędu, aby dostarczyć czy wypełnić dokumenty – tłumaczy rzecznik. Jak dodaje, pomysł się sprawdził. – W tym toku mieliśmy kilkadziesiąt zgłoszeń. Nie było też żadnego przypadku, by ktoś sobie robił żarty czy też sytuacji niebezpiecznych dla pracowników urzędu.
Zgłoszenia wizyt domowych przyjmuje pracownik referatu organizacyjnego UM Kraśnik – Joanna Prażmo – tel. 81 825 15 69. (DRS)
KRAŚNIK NIE BYŁ PIERWSZY
Od trzech lat starszych i niepełnosprawnych mieszkańców odwiedzają w ich domach urzędnicy w Piotrkowie Trybunalskim. Od 2011 r. domowe wizyty składają też lokatorom mieszkań komunalnych w Białymstoku pracownicy Zarządu Mienia Komunalnego. Z kolei w Warszawie nie wychodząc z domu można załatwić wszelkie sprawy dotyczące wyrobienia dowodu osobistego. Wystarczy zadzwonić do swojego urzędu dzielnicy i ustalić datę wizyty urzędnika.