56 proc. autorów publikacji naukowych na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie to kobiety. Tak dużą przewagą nad dorobkiem naukowców płci męskiej nie może się pochwalić żadna inna uczelnia na świecie
Chodzi o zestawienie, które jest częścią corocznego międzynarodowego The CWTS Leiden Ranking, który mierzy naukową aktywność uczelni w oparciu o liczbę publikacji naukowych ich pracowników. W tym roku po raz pierwszy pojawił się wskaźnik dotyczący równowagi płci. A wraz z nim wielki sukces lubelskiej uczelni. Uniwersytet Medyczny w Lublinie znalazł się na pierwszym miejscu tego rankingu (56 proc. autorów publikacji naukowych to kobiety). Tuż za UM znalazły się uczelnie z Brazylii, Serbii czy Argentyny.
Sukces lubelskiej uczelni medycznej to zasługa głównie Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Analityki Medycznej, gdzie pracuje 114 kobiet i 41 mężczyzn.
– Najwyższa nota jest potwierdzeniem osiągnięć i potencjału naukowego naszego wydziału. Naszą pozycję budowaliśmy przez lata – podkreśla prof. Anna Malm, dziekan Wydziału Farmaceutycznego. – Wyniki międzynarodowego rankingu potwierdza nasz wewnętrzny uczelniany ranking autorów z 2018 roku. Prace naszych pracowników są bardzo wysoko oceniane. Możemy się pochwalić najwyższą kategorią A+ wśród wydziałów farmaceutycznych.Przyznaje ją Komitet Ewaluacji Jednostek Naukowych, który skupia specjalistów z różnych polskich uczelni.
– W naszej katedrze jest bardzo dużo pasjonatek, które potrafią i chcą przełożyć naukę np. na patenty. W tym momencie czekamy na rozpatrzenie dwóch wniosków patentowych. Mogę zdradzić, że oba dotyczą leków – mówi prof. Ewa Poleszak, szefowa Katedry Farmacji Stosowanej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. – Nasi pracownicy prowadzą badania farmakologiczne czyli sprawdzają właściwości nowych związków lub interakcji pomiędzy lekami. Specjalizujemy się w badaniach leków przeciwdepresyjnych i przeciwlękowych.
Drugi zespół zajmuje się technologią postaci leku czyli opracowaniem takiej jego formy, by przyswajalność była jak najlepsza. Katedra Farmacji Stosowanej współpracuje też z przemysłem przy wprowadzaniu na rynek konkretnych produktów.
Dobry wynikiem w międzynarodowym rankingu mogą się też pochwalić dwie inne polskie uczelnie: Uniwersytet Gdański, który zajął czwarte miejsce (kobiety stanowią 52,9 proc. wszystkich autorów publikacji naukowych). Na siódmym miejscu jest Uniwersytet Medyczny w Poznaniu (51 proc.).
Uczelnie europejskie, zwłaszcza z Europy Środkowo-Wschodniej wypadły w rankingu znacznie lepiej niż szkoły wyższe z Ameryki Północnej. Najsłabiej wypadły ośrodki azjatyckie.