Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

8 września 2024 r.
13:17

Suseł przegonił helikoptery, a las pójdzie pod topór

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
25 marca br. w Porcie Lotniczym w Lublinie wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz, podpisał list intencyjny o współpracy Ministerstwa Obrony Narodowej i Województwa Lubelskiego<br />
<br />
25 marca br. w Porcie Lotniczym w Lublinie wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz, podpisał list intencyjny o współpracy Ministerstwa Obrony Narodowej i Województwa Lubelskiego

(fot. MON)

Ogłoszona z wielką pompą 25 marca decyzja o budowie Stałej Bazy Lotnictwa Wojsk Lądowych oraz Miejsca Czasowego Bazowania Lotnictwa Śmigłowcowego na ternach Portu Lotniczego Lublin trafiła na pierwszy poważny problem. Jest nim kolonia susła perełkowatego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Kolonia susła perełkowatego zmusiła wojsko do zmiany planów budowy bazy śmigłowcowej w Świdniku. Mundurowi nie zajmą, jak planowali, lotniska użytkowanego przez Aeroklub Lubelski, ale przeniosą się na północną część lotniska i do Lasu Poszpitalnego, graniczącego z Portem Lotniczym Lublin. Do wycinki pójdzie 50-60 hektarów tego terenu zielonego.

Wojskowi pierwotnie zamierzali pozyskać 113 hektarów gruntu niezbędnego do realizacji ich planów. Baza śmigłowcowa miała powstać na terenie trawiastego lotniska użytkowanego dziś przez Aeroklub Lubelski.

Decyzję o budowie bazy ogłosił wicepremier, szef MON zarazem, Władysław Kosiniak-Kamysz w obecności marszałka Jarosława Stawiarskiego oraz prezydenta Krzysztofa Żuka. Podczas uroczystości podpisania listu intencyjnego w Porcie Lotniczym Lublin, po wymianie uszczypliwości dotyczących sporu, kto był duchowym ojcem tej bazy, wszyscy byli zgodni, że jest to potrzebna i dobra inicjatywa, bo „wróg u bram”.

– To bardzo dobra wiadomość dla bezpieczeństwa Rzeczpospolitej i rozwoju regionalnego, ale przede wszystkim dla województwa lubelskiego i dla miasta Lublina. Umiejscowienia stałej bazy lotnictwa śmigłowcowego Wojsk Lądowych tutaj w Świdniku, w Porcie Lotniczym Lublin, będzie służyła potrzebom Sił Zbrojnych RP — zaznaczył wówczas wicepremier Władysława Kosiniak – Kamysz. – Ta stała baza będzie zlokalizowana na przestrzeni 100 hektarów, które pozyskujemy w umowie pomiędzy Ministerstwem Obrony Narodowej a naszymi samorządowymi partnerami — dodał szef MON.

Dziennik Wschodni jako pierwszy dowiedział się, że wicepremier mówiąc o owych 100 hektarach, miał na myśli teren lotniska obecnie użytkowanego przez Aeroklub Lubelski.
Po kilku miesiącach ciszy zapytaliśmy MON, co dzieje się w tej sprawie. – Wiceprezes Rady Ministrów – minister Obrony Narodowej zatwierdził „Protokół lokalizacyjny w sprawie ustalenia lokalizacji Stałej Bazy Lotnictwa Wojsk Lądowych oraz Miejsca Czasowego Bazowania Lotnictwa Śmigłowcowego, zgodnie z którym lokalizacja stałej bazy śmigłowcowej została ustalona na terenach lotniska użytku publicznego w m. Świdnik - - czytamy w odpowiedzi udzielonej przez Wydział Prasowy Centrum Operacyjne Ministra Obrony Narodowej. – W celu realizacji ww. przedsięwzięcia strona wojskowa uzgodniła pozyskanie od Spółki Port Lotniczy Lublin S.A. na rzecz Skarbu Państwa w trwały zarząd Rejonowego Zarządu Infrastruktury w Lublinie nieruchomości przylegających do lotniska, tj. terenu o powierzchni około 113 ha.

Pojawiły się jednak „schody”, a dokładniej gryzonie z rodziny wiewiórkowatych, objęte w Polsce ochroną gatunkową. - Resort obrony narodowej odstąpił od pozyskania nieruchomości przyległej do lotniska ze względu na występujące ograniczenia przyrodnicze i środowiskowe dotyczące Natury 2000 – Siedlisko Susła Perełkowatego – czytamy dalej w odpowiedzi służby prasowej MON. – Z zarządzającym lotniskiem oraz z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Lublinie uzgodniono teren alternatywny możliwy do zagospodarowania przez wojsko na kierunku północnym składający się z części nieruchomości lotniska cywilnego, oraz części nieruchomości PGL Lasy Państwowe o łącznej pow. ok. 50 – 60 ha – dodają pracownicy Wydziału Prasowego Centrum Operacyjne Ministra Obrony Narodowej.

O te informacje zapytaliśmy Port Lotniczy Lublin. – Potwierdzam informację, że Ministerstwo Obrony Narodowej jest zainteresowane nieruchomością, której właścicielem jest spółka Port Lotniczy Lublin. Chodzi o teren na północ od drogi startowej, obszar ok. 20 ha. Trwają czynności zmierzające do sprzedaży przez spółkę tej nieruchomości MON – odpowiedział Piotr R. Jankowski, rzecznik spółki PLL.

A nieruchomości PGL Lasy Państwowe o łącznej pow. ok. 50-60 ha, o której wspomina resoprt obrony, to Las Poszpitalny Świdnicki, leżący na obszarze gminy Wólka, zarządzany przez Nadleśnictwo Świdnik. Jeżeli wojsko dogada się z leśnikami, wówczas cześć tego lasu, owe 50-60 ha, pójdzie pod topór.

– Obecnie w resorcie obrony narodowej trwają prace koncepcyjno-planistyczne, mające na celu sprecyzowanie zakresu utworzenia infrastruktury niezbędnej do lokalizacji Stałej Bazy Lotnictwa Wojsk Lądowych w m. Świdnik. Szczegółowy zakres budowy obiektów i niezbędnej infrastruktury będzie wynikać z zatwierdzonego „Programu Rozwoju Sił Zbrojnych na lata 2025-2039” – precyzują wojskowi, w kontekście konkretnego terminarza działań w sprawie budowy bazy śmigłowcowej.

 

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Paweł Łukaszczuk (z prawej) rozegrał znakomite zawody w barwach Sky Jumpers

LNBA: Trwa walka o play-off

Alfachem Team pokonał Polski Cukier Rodmos i jest bardzo blisko awansu do fazy play-off.

Gdzie będzie druga elektrownia jądrowa w Polsce? 4 miejsca do wyboru

Gdzie będzie druga elektrownia jądrowa w Polsce? 4 miejsca do wyboru

Rząd w przyszłym roku chce podjąć decyzję o lokalizacji drugiej elektrowni jądrowej – zapowiedział wiceminister przemysłu Wojciech Wrochna. Do wyboru mają być cztery lokalizacje: dwie preferowane i dwie dodatkowe.

W środę w Zamościu Szymon Hołownia będzie walczył o głosy wyborców
WYBORY PREZYDENCKIE

Trzaskowski liderem, Mentzen zyskuje, Hołownia jedzie do Zamościa

Liderem sondażu prezydenckiego Opinii24 dla RMF FM jest Rafał Trzaskowski. Ale to Sławomir Mentzen zanotował największy wzrost poparcia. Natomiast Szymon Hołownia w środę odwiedzi Zamość.

Technologia i ekologia idą w parze. Wiesz jak w Lublinie ograniczyć smog?

Technologia i ekologia idą w parze. Wiesz jak w Lublinie ograniczyć smog?

Urząd Miasta Lublin zaprasza dzieci i młodzież do konkursu ekologicznego. Do udziału zachęca kuszącymi nagrodami.

Do Ryk miałoby trafiać od 60 do 80 tys. ton odpadów rocznie. Według Sireco, wysypisko, przy zainwestowaniu w sortownię i zakład przetwarzania, powinno wystarczyć na około 15 lat

Ryki ze śmieciowym problemem. Mieszkańcy nie chcą sortowni

Gminie Ryki grozi zamknięcie komunalnego składowiska odpadów. Lokalne władze rozważają skorzystanie z oferty zagranicznej spółki, która chciałaby przejąć i rozbudować obiekt przy ul. Janiszewskiej. Temu z kolei sprzeciwiają się mieszkańcy. Co zrobi samorząd?

Powrót muzycznych legend
koncert
28 lutego 2025, 18:00

Powrót muzycznych legend

Kobranocka, Proletaryat i Closterkeller na jednej scenie! 28 lutego (piątek) zabiorą nas do czasów, kiedy definiowały polską muzykę rockową lat 80. i 90 i kształtowały masowy gust muzyczny, a utwory takie jak: „Kocham cię jak Irlandię” czy „Hipisówka” okupowały przez wiele tygodni listy przebojów.

Zbadaj piersi w busie. Tu zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi w busie. Tu zaparkuje mammobus

Mammografia pozwala wcześnie wykryć zmiany w piersiach, co daje szansę na szybsze i skuteczniejsze leczenie. Mobilny punkt badań z lekarzem na pokładzie znów parkuje w regionie.

Przewodnicy świętują i zapraszają na wyjątkowy spacer
22 lutego 2025, 10:00

Przewodnicy świętują i zapraszają na wyjątkowy spacer

21 lutego będziemy obchodzić Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego. Z tej okazji lubelski oddział PTTK zaprasza na wyjątkowy spacer.

Miał ponad 2,5 promila, pojechał na stację po alkohol

Miał ponad 2,5 promila, pojechał na stację po alkohol

A podczas zakupów na stacji paliw w Tomaszowie Lubelskim, proponował innym kierowcom by wypili z nim po piwie.

 Maja Klajda z Łęcznej, Miss Polonia 2024

Chcesz być jak Maja Klajda? Zgłoś się do konkursu Miss Lubelszczyzny

Zostało już tylko kilka dni na zgłoszenie się do konkursu Miss Polonia 2025 Województwa Lubelskiego.

Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski i prezydent Turcji, Recep Erdogan

Zełenski: Nigdy nie zaakceptujemy żadnych rosyjskich ultimatów

Rozmowy na temat Ukrainy pomiędzy USA a Rosją w Arabii Saudyjskiej toczone są bez udziału Ukrainy, a ta nigdy nie zaakceptuje żadnych rosyjskich ultimatów – oświadczył prezydent Wołodymyr Zełenski.

Narkotyki ukryto w foliowych workach na dnie Zatoki Gdańskiej. W ubiegłym tygodniu zostały wydobyte z wody przez płetwonurków Straży Granicznej

Ponad 100 kg kokainy na dnie Zatoki Gdańskiej

Przechwyciła je Straż Graniczna. To efekt skoordynowanej akcji funkcjonariuszy Morskiego Oddziału Straży Granicznej, Europolu oraz amerykańskiej Agencji do Walki z Narkotykami (DEA).

Ferie zimowe: Pierogi, anime i korepetycje. Kiedy i gdzie?
CO ROBIĆ

Ferie zimowe: Pierogi, anime i korepetycje. Kiedy i gdzie?

Do tego kawiarenki językowe, wieczory planszówkowe i szydełkowanie. W Lublinie działa osiem Przestrzeni Młodych. Co przygotowały na czas ferii zimowych?

Alkohol, szybkość i płonący samochód

Alkohol, szybkość i płonący samochód

20-latek z Tomaszowa Lubelskiego wsiadł za kierownicę mając blisko 2 promile alkoholu. Taka jazda zakończyła się na drzewie.

Mateusz Wójcik to nowy zawodnik Avii Świdnik

Avia Świdnik ma nowego pomocnika

Zgodnie z zapowiedziami Avia Świdnik ogłosiła transfer środkowego pomocnika. Do drużyny Wojciecha Szaconia dołączył 19-letni Mateusz Wójcik, który ostatnio był piłkarzem innego trzecioligowca z grupy czwartej – KS Wiązownica.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

34,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Różne -> Sprzedam

redukc

ZAMOŚĆ

52,00 zł

Różne -> Sprzedam

zlacz

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

zawór

ZAMOŚĆ

80,00 zł

Komunikaty