Policja zapewni m.in. bezpieczeństwo w rejonach miejsc pobytu zorganizowanych grup pielgrzymów. Po stronie Kościoła będzie zaś np. dostarczenie funkcjonariuszom imiennych list gości z zagranicy
W czwartek lubelski komendant wojewódzki policji podpisał umowę o współpracy z władzami kościelnymi. Chodzi o organizację wydarzeń w naszym regionie, które poprzedzą spotkanie młodzieży z papieżem w Krakowie.
Lipcowe Światowe Dni Młodzieży w Krakowie są obok uroczystości związanych z 1050. Rocznicą Chrztu Polski najważniejszym tegorocznym wydarzeniem dla Kościoła katolickiego.
– Młodzież za całego świata przyjedzie do Polski – do Lublina, Krakowa, a także do innych diecezji – mówi arcybiskup Stanisław Budzik, metropolita lubelski. – Jest to wielka radość, którą przeżywamy od momentu w Rio de Janeiro, w którym papież Franciszek ogłosił, że następne dni młodzieży odbędą się w Krakowie. W stolicy miłosierdzia. W ojczyźnie św. Jana Pawła II, w którego sercu i umyśle ta idea światowych spotkań młodzieży powstała.
– Podpisane porozumienie jest bardzo ważne. Dokładnie dzieli obowiązki i zadania po stronie kościelnej i państwowej, jeśli chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa pielgrzymów, którzy będą brać udział w uroczystościach na terenie województwa lubelskiego, związanych ze Światowymi Dniami Młodzieży – podkreśla Przemysław Czarnek, wojewoda lubelski.
Współpraca policją z Kościołem w sprawie organizacji ŚDM już trwa. – Teraz ubieramy ją w formalne ramy – wyjaśnia inspektor Paweł Dobrodziej, komendant wojewódzki. – Światowe Dni Młodzieży to wielkie przedsięwzięcie i zrobimy wszystko, abyśmy byli jak najlepiej przygotowani Ze strony policji i służb wszystko będzie dopięte na ostatni guzik.
Na spotkanie z papieżem w dniach 25–31 lipca może przyjechać blisko 2,5 mln młodych ludzi z całego świata. Wcześniej pielgrzymów będą gościć poszczególne diecezje. Do nas może przyjechać ok. 6 tys. osób. Główne wydarzenie pod nazwą „Arena Młodych” zaplanowano na 23 lipca na stadionie w Lublinie.