Tomasz Pietrasiewicz, założyciel i dyrektor Ośrodka Brama Grodzka-Teatr NN, został uhonorowany nagrodą POLIN. To wyróżnienie warszawskie Muzeum Historii Żydów Polskich przyznawało po raz pierwszy
Ośrodek powstał w 1990 r. w Bramie Grodzkiej, łączącej niegdyś dwie części miasta: chrześcijańską i żydowską. Głównym celem placówki jest ratowanie przed zapomnieniem historii wymordowanych podczas II wojny światowej Żydów.
– Dzięki działalności Tomasza Pietrasiewicza, Brama Grodzka symbolicznie odzyskała swoją dawną funkcję. Jest miejscem, w którym nieustannie pielęgnuje się pamięć o wspólnej polsko-żydowskiej przeszłości miasta – mówił Marian Turski, przewodniczący kapituły nagrody i szef rady Muzeum Historii Żydów Polskich.
– Czuję się fantastycznie – cieszy się Pietrasiewicz. – Ta nagroda pokazuje, że nasz ośrodek wcale nie jest tylko lokalną instytucją, która istnieje z powodu jakichś lokalnych układów, jak mówią niektórzy. Zostaliśmy docenieni na zewnątrz. Muzeum Historii Żydów Polskich to instytucja o światowym wymiarze – mówi Pietrasiewicz.
Do nagrody nominowani byli także: Jan Jagielski, pracownik Żydowskiego Instytutu Historycznego im. E. Ringelbluma; Ośrodek „Pogranicze - sztuk, kultur, narodów”; Joanna Podolska, dyrektor łódzkiego Centrum Dialogu im. Marka Edelmana oraz Stowarzyszenie Dzieci Holocaustu w Polsce.
Jak podkreśla laureat, warszawskie muzeum oraz lubelski ośrodek stale ze sobą współpracują. – Gdy muzeum powstawało, go władze korzystały z naszego doświadczenia. Choć nasze instytucje zdecydowanie się różnią to nadal wymieniamy się doświadczeniami – mówi Pietrasiewicz. I zapowiada, że przyszłe działania ośrodka będą skupiały się na zbieraniu dokumentacji o dziejach lubelskich Żydów.