Szpital przy Jaczewskiego świętował dzisiaj swoje 55-lecie.
– Swoją działalność opieramy na dwóch filarach: doświadczeniu i innowacyjności, które są nierozerwalne. To dzięki doświadczeniu powstają nowe pomysły – zaznacza Radosław Starownik, dyrektor SPSK4 w Lublinie. – Śmiało planujemy rozwój naszej działalności dotyczącej rozwijania procedur medycznych w zakresie m.in. leczenia udarów z wykorzystaniem trombektomii mechanicznej, a także rozbudowy bazy dla potrzeb kardiologii, na co już pozyskujemy środki.
Szpital przy ul. Jaczewskiego powstał w 1964 roku. Początkowo w jego ramach funkcjonowało 15 jednostek organizacyjnych, trzy sale wykładowe dla studentów oraz Ośrodek Naukowo-Badawczy Akademii Medycznej.
Obecnie to największy szpital kliniczny w województwie lubelskim, z którego usług korzystają pacjenci z całej Polski. Działa tu 30 wysokospecjalistycznych oddziałów, w których leczy się rocznie ponad 50 tys. pacjentów, a w przychodni przyszpitalnej i SOR udzielanych jest ponad 165 tys. porad. Poza usługami diagnostyczno-leczniczymi pełni również funkcję dydaktyczną.
– To największa baza naukowo-dydaktyczna naszego uniwersytetu. Pozycję szpitala budowały autorytety, których misję kontynuują wybitni specjaliści, m.in. członkowie towarzystw naukowych, konsultanci wojewódzcy lub krajowi, eksperci w Ministerstwie Zdrowia i Ministerstwie Szkolnictwa Wyższego – zaznacza prof. Andrzej Drop, rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.
A finanse? – To trudny element naszej działalności, ale walczymy, nie ma dramatu – komentuje dyr. Starownik.