(
Lubelski UMCS otworzy nowy, niespotykany do tej pory, kierunek studiów - kognitywistykę. Zajęcia z filozofii, medycyny, fizyki i informatyki poprowadzą profesorowie z kilku instytutów z różnych uczelni, także z zagranicy.
To właśnie naukowcy tego wydziału przygotowali program zajęć. Ale poprowadzą je profesorowie z różnych uczelni – oprócz UMCS m.in. z Uniwersytetu Medycznego i jednego z uniwersytetów szwedzkich. W programie są przedmioty dotyczące filozofii, psychologii, języka polskiego, medycyny, fizyki i informatyki.
– Np. my zajmiemy się przedmiotami informatycznymi, w tym sztuczną inteligencją – mówi prof. Wiesław Kamiński z Zakładu Układów Złożonych i Neurodynamiki UMCS.
– Prowadzimy badania i wykłady na ten temat od dłuższego czasu. Teraz zgłosiliśmy swój udział także w nowym kierunku, który zapowiada się niezwykle interesująco.
W Polsce podobne zajęcia prowadzą tylko trzy uczelnie: w Poznaniu, Toruniu i Krakowie. Każda bada ludzki umysł pod innym kątem – filozoficznym, językowym czy biologicznym. W Lublinie nacisk będzie położony na filozoficzne wyjaśnienie działania mózgu i sztuczną inteligencję.
– Nasz absolwent będzie potrafił stworzyć system sztucznej inteligencji i nim zarządzać. Albo zbudować system komputerowych baz danych ale pod kątem człowieka. Tak, żeby ludzki mózg mógł je jak najlepiej wykorzystać – wyjaśnia jeden z profesorów pracujących przy tworzeniu nowego kierunku.
Na Uniwersytecie Jagiellońskim uruchomiona od tego roku kognitywistyka okazała się hitem. – O jedno miejsce walczyło ok. 8 kandydatów – mówi prof. Józef Bremer, szef Zakładu Kognitywistyki UJ.
To właśnie sztuczna inteligencja, nad którą będą pracować w Lublinie. Chodzi o zbadanie reguł rządzących inteligentnymi zachowaniami człowieka, tworzenie modeli tych zachowań i – w rezultacie – programów komputerowych czy maszyn symulujących te zachowania. M.in. dzięki temu powstają roboty.
Roboty przyszłością
W powstającym w Lublinie Centrum Spotkania Kultur (teraz to Teatr w Budowie) znajdzie się miejsce na… robotykę. Tomasz Pietrasiewicz, który tworzy program dla CSK, stawia na edukację i popularyzację nauki. Jednym z elementów ma być programowanie i budowa robotów oraz związana z tym informatyka i badania nad sztuczną inteligencją. Pietrasiewicz planuje współpracę z ośrodkiem robotyki na Politechnice Lubelskiej.