Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

14 lutego 2022 r.
20:18

Szukają miejsc dla uchodźców z Ukrainy. Lublin składa deklarację

94 11 A A
Urząd Wojewódzki poprosił o wskazanie należących do samorządów obiektów lub budynków, które „można by było wykorzystać jako miejsce zakwaterowania dla cudzoziemców”
Urząd Wojewódzki poprosił o wskazanie należących do samorządów obiektów lub budynków, które „można by było wykorzystać jako miejsce zakwaterowania dla cudzoziemców” (fot. Jacek Szydłowski / archiwum)

Lubelskie szykuje się na ewentualny napływ migrantów w wyniku konfliktu między Rosją a Ukrainą. Wojewoda pyta wójtów, burmistrzów i prezydentów miast z regionu o obiekty, w których można by zakwaterować uchodźców. Sam Lublin deklaruje miejsca dla nawet kilkunastu tysięcy osób.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

O podobnych działaniach wojewodów z różnych stron kraju informowały w weekend ogólnopolskie media. Jak ustaliliśmy, z podobnym apelem do samorządowców z naszego regionu zwrócił się Lubelski Urząd Wojewódzki. W piśmie rozesłanym do urzędów gmin i miast 31 stycznia dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego LUW Andrzej Odyniec prosił o wskazanie należących do samorządów obiektów lub budynków, które „można by było wykorzystać jako miejsce zakwaterowania dla cudzoziemców”. Czas na udzielenie odpowiedzi był bardzo krótki, bo tylko do 1 lutego.

Urząd wojewódzki ogranicza się do lakonicznego komunikatu. – Polska przygotowuje się na różne scenariusze w związku z napiętą sytuacją pomiędzy Rosją a Ukrainą. Jednym z nich są działania wojewodów związane z ewentualnym napływem uchodźców z Ukrainy, którzy z powodu możliwego konfliktu, mogą szukać w naszym kraju bezpiecznego schronienia – informuje rzeczniczka wojewody Agnieszka Strzępka. I dodaje, że możliwe scenariusze opracowuje zespół działający w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. W jego prace włączona jest m.in. Straż Graniczna, Urząd do Spraw Cudzoziemców oraz właśnie wojewodowie. Ile lubelskich samorządów odpowiedziało na apel i ile miejsc zostało wskazanych? Na to pytanie LUW nie odpowiada.

Nawet kilkanaście tysięcy

Współpracę zadeklarowały m.in. władze Lublina. Jak informuje Ratusz, w weekend prezydent Krzysztof Żuk uczestniczył w telekonferencji z wojewodą, w trakcie której rozmawiali o bieżącej sytuacji i możliwych scenariuszach jej rozwoju.

– Prowadzimy też rozmowy o ewentualnych możliwościach tymczasowego zakwaterowania uchodźców próbujących się wydostać z Ukrainy. W uzgodnieniu z wojewodą aktualizujemy listę obiektów i lokali miejskich, które mogłyby być do tego celu wykorzystane – mówi Justyna Góźdź z biura prasowego lubelskiego magistratu. Gdy pytamy o dokładną liczby miejsc, w których można by zakwaterować uchodźców, odsyła jednak do urzędu wojewódzkiego.

Z kolei jak poinformowało dzisiaj TOK FM, władze Lublina „na szybko” są w stanie przygotować nawet kilkanaście tysięcy miejsc dla ewentualnych migrantów. – Natomiast w skrajnych przypadkach jesteśmy w stanie udostępnić także inne obiekty użyteczności publicznej, gdzie możemy gromadzić tych, którzy będą potrzebować wsparcia – zadeklarował w rozmowie z reporterką stacji prezydent Żuk.

W położonym niedaleko ukraińskiej granicy Tomaszowie Lubelskim jako takie miejsce wskazany został Ośrodek Sportu i Rekreacji, w którym znajduje się ok. 40 miejsc noclegowych.

– W razie konieczności będziemy w stanie zaadaptować ten obiekt do przyjęcia uchodźców z godziny na godzinę. Na razie jednak nikt nie zgłaszał takiej potrzeby i mam nadzieję, że tak pozostanie – Wojciech Żukowski, burmistrz tego miasta.

Część gmin przekazała wojewodzie, że nie ma budynków, które można by zagospodarować do przyjęcia uchodźców. Takiej odpowiedzi udzieliły m.in. Lubartów, podlubelska Wólka, Izbica w powiecie chełmskim, czy Biała Podlaska.

– Zgodnie z prawdą odpisaliśmy, że nie dysponujemy takimi nieruchomościami. Mamy kilka mieszkań chronionych, z których część jest chwilowo wolna. Ale w piśmie wojewody było mało informacji, chociażby o tym, jak długo miałyby one być wykorzystywane i w jakim konkretnie celu – wyjaśnia burmistrz Izbicy Jerzy Lewczuk.

Podobnie odpisały władze Zamościa. – Wskazaliśmy jednak obiekty, które mogłyby pełnić taką funkcję po odpowiednim przystosowaniu – zaznacza prezydent Andrzej Wnuk. Dokładnych lokalizacji jednak nie podaje.

Wasyl Pawluk (fot. Maciej Kaczanowski)

Dla Dziennika

Wasyl Pawluk, były konsul generalny Ukrainy w Lublinie

Polska cały czas nas wspiera, co odczuwamy na co dzień. Agresja rosyjska trwa od ośmiu lat i codziennie giną nasi obywatele. Mam nadzieję, że do eskalacji konfliktu nie dojdzie, a nawet gdyby się tak stało, to Rosjanie nie zajmą całej powierzchni naszego kraju, bo Ukraina będzie walczyć. Myślę, że w takiej sytuacji część mieszkańców wschodnich terenów naszego kraju przemieści się do jego centralnej i zachodniej części, ale niewykluczone, że wiele osób będzie chciało wyjechać za granicę. Jeśli Polska będzie chciała nam pomóc, to mogę być tylko wdzięczny. Rozmawiałem na ten temat z wojewodą lubelskim Lechem Sprawką i po tych rozmowach widzę duże zaangażowanie i przygotowanie do wsparcia nas w razie potrzeby.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Sygnatariusze listu intencyjnego. Intencją jest odbudowa polskich zdolności do produkcji materiałów wybuchowych, w tym prochów strzelniczych
zbrojenia

Polska potrzebuje własnego prochu do amunicji. Pomoże Grupa Azoty

Grupa Azoty będzie współpracowała z Polską Grupą Zbrojeniową, Mesko oraz Agencją Rozwoju Przemysłu. Celem jest rozwój bazy surowcowej i zdolności do produkcji polskiej amunicji. Docelowo chodzi o budowę fabryki nitrocelulozy.

U zbiegu ulicy Nałęczowskiej i alei Kraśnickiej może stanąć 70-metrowy wieżowiec

Ma być najwyższym wieżowcem w Lublinie. Będą negocjacje z inwestorem

U zbiegu Nałęczowskiej i Kraśnickiej może stanąć 70-metrowa wieża - najwyższy budynek mieszkalny na Lubelszczyźnie. Żeby go postawić konieczne będą zmiany planistyczne, bo tak wysokie obiekty w tym miejscu Lublina nie były przewidziane. Co miasto chce uzyskać za ewentualną zgodę? Lista życzeń jest długa.

Torby, na które czekają organizatorzy akcji nie muszą być nowe, ale powinny być w dobrym stanie. Najmilej widziane są te duże, ale tak naprawdę także mniejsze również się przydadzą
Zamość

Wędrujące, używane torby na prezenty. Masz na zbyciu? Oddaj

Z ciekawą inicjatywą wyszła Zamojska Akademia Kultury. Zachęca mieszkańców do przekazywania używanych, ale jeszcze w dobrym stanie toreb na prezenty. Będą w nie pakowane upominki dla potrzebujących.

Powiat puławski ma już projekt budżetu na przyszły rok. Na inwestycje tym razem przeznaczy 37 mln zł, z czego lwia część trafi na drogi oraz dokończenie siedziby puławskiej PSP
Puławy
galeria

Nowy budżet mniejszy od starego. Połowa wydatków trafi na oświatę

Radni powiatu puławskiego otrzymali już projekt budżetu na 2025 rok. Przyszłoroczne dochody mają spaść z ponad 250 do niecałych 240 mln zł. Cięcie czekają również wydatki, zwłaszcza te na inwestycje. Najwięcej pieniędzy pochłonie oświata i wychowanie.

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”
galeria

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”

Dzisiaj obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. To okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych oraz podjęcia dyskusji o zmianach, których potrzebują osoby wykonujące ten zawód.

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Maszyny i narzędzia -> Sprzedam

silnik 3 fazowy

Lublin

0,00 zł

Nieruchomości -> Sprzedam -> Mieszkania

mieszkanie sprzedam

Lublin

0,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

115,00 zł

Różne -> Sprzedam

redukc

ZAMOŚĆ

52,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

29,00 zł

Komunikaty