Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

14 lutego 2022 r.
20:18

Szukają miejsc dla uchodźców z Ukrainy. Lublin składa deklarację

94 11 A A
Urząd Wojewódzki poprosił o wskazanie należących do samorządów obiektów lub budynków, które „można by było wykorzystać jako miejsce zakwaterowania dla cudzoziemców”
Urząd Wojewódzki poprosił o wskazanie należących do samorządów obiektów lub budynków, które „można by było wykorzystać jako miejsce zakwaterowania dla cudzoziemców” (fot. Jacek Szydłowski / archiwum)

Lubelskie szykuje się na ewentualny napływ migrantów w wyniku konfliktu między Rosją a Ukrainą. Wojewoda pyta wójtów, burmistrzów i prezydentów miast z regionu o obiekty, w których można by zakwaterować uchodźców. Sam Lublin deklaruje miejsca dla nawet kilkunastu tysięcy osób.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

O podobnych działaniach wojewodów z różnych stron kraju informowały w weekend ogólnopolskie media. Jak ustaliliśmy, z podobnym apelem do samorządowców z naszego regionu zwrócił się Lubelski Urząd Wojewódzki. W piśmie rozesłanym do urzędów gmin i miast 31 stycznia dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego LUW Andrzej Odyniec prosił o wskazanie należących do samorządów obiektów lub budynków, które „można by było wykorzystać jako miejsce zakwaterowania dla cudzoziemców”. Czas na udzielenie odpowiedzi był bardzo krótki, bo tylko do 1 lutego.

Urząd wojewódzki ogranicza się do lakonicznego komunikatu. – Polska przygotowuje się na różne scenariusze w związku z napiętą sytuacją pomiędzy Rosją a Ukrainą. Jednym z nich są działania wojewodów związane z ewentualnym napływem uchodźców z Ukrainy, którzy z powodu możliwego konfliktu, mogą szukać w naszym kraju bezpiecznego schronienia – informuje rzeczniczka wojewody Agnieszka Strzępka. I dodaje, że możliwe scenariusze opracowuje zespół działający w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. W jego prace włączona jest m.in. Straż Graniczna, Urząd do Spraw Cudzoziemców oraz właśnie wojewodowie. Ile lubelskich samorządów odpowiedziało na apel i ile miejsc zostało wskazanych? Na to pytanie LUW nie odpowiada.

Nawet kilkanaście tysięcy

Współpracę zadeklarowały m.in. władze Lublina. Jak informuje Ratusz, w weekend prezydent Krzysztof Żuk uczestniczył w telekonferencji z wojewodą, w trakcie której rozmawiali o bieżącej sytuacji i możliwych scenariuszach jej rozwoju.

– Prowadzimy też rozmowy o ewentualnych możliwościach tymczasowego zakwaterowania uchodźców próbujących się wydostać z Ukrainy. W uzgodnieniu z wojewodą aktualizujemy listę obiektów i lokali miejskich, które mogłyby być do tego celu wykorzystane – mówi Justyna Góźdź z biura prasowego lubelskiego magistratu. Gdy pytamy o dokładną liczby miejsc, w których można by zakwaterować uchodźców, odsyła jednak do urzędu wojewódzkiego.

Z kolei jak poinformowało dzisiaj TOK FM, władze Lublina „na szybko” są w stanie przygotować nawet kilkanaście tysięcy miejsc dla ewentualnych migrantów. – Natomiast w skrajnych przypadkach jesteśmy w stanie udostępnić także inne obiekty użyteczności publicznej, gdzie możemy gromadzić tych, którzy będą potrzebować wsparcia – zadeklarował w rozmowie z reporterką stacji prezydent Żuk.

W położonym niedaleko ukraińskiej granicy Tomaszowie Lubelskim jako takie miejsce wskazany został Ośrodek Sportu i Rekreacji, w którym znajduje się ok. 40 miejsc noclegowych.

– W razie konieczności będziemy w stanie zaadaptować ten obiekt do przyjęcia uchodźców z godziny na godzinę. Na razie jednak nikt nie zgłaszał takiej potrzeby i mam nadzieję, że tak pozostanie – Wojciech Żukowski, burmistrz tego miasta.

Część gmin przekazała wojewodzie, że nie ma budynków, które można by zagospodarować do przyjęcia uchodźców. Takiej odpowiedzi udzieliły m.in. Lubartów, podlubelska Wólka, Izbica w powiecie chełmskim, czy Biała Podlaska.

– Zgodnie z prawdą odpisaliśmy, że nie dysponujemy takimi nieruchomościami. Mamy kilka mieszkań chronionych, z których część jest chwilowo wolna. Ale w piśmie wojewody było mało informacji, chociażby o tym, jak długo miałyby one być wykorzystywane i w jakim konkretnie celu – wyjaśnia burmistrz Izbicy Jerzy Lewczuk.

Podobnie odpisały władze Zamościa. – Wskazaliśmy jednak obiekty, które mogłyby pełnić taką funkcję po odpowiednim przystosowaniu – zaznacza prezydent Andrzej Wnuk. Dokładnych lokalizacji jednak nie podaje.

Wasyl Pawluk (fot. Maciej Kaczanowski)

Dla Dziennika

Wasyl Pawluk, były konsul generalny Ukrainy w Lublinie

Polska cały czas nas wspiera, co odczuwamy na co dzień. Agresja rosyjska trwa od ośmiu lat i codziennie giną nasi obywatele. Mam nadzieję, że do eskalacji konfliktu nie dojdzie, a nawet gdyby się tak stało, to Rosjanie nie zajmą całej powierzchni naszego kraju, bo Ukraina będzie walczyć. Myślę, że w takiej sytuacji część mieszkańców wschodnich terenów naszego kraju przemieści się do jego centralnej i zachodniej części, ale niewykluczone, że wiele osób będzie chciało wyjechać za granicę. Jeśli Polska będzie chciała nam pomóc, to mogę być tylko wdzięczny. Rozmawiałem na ten temat z wojewodą lubelskim Lechem Sprawką i po tych rozmowach widzę duże zaangażowanie i przygotowanie do wsparcia nas w razie potrzeby.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Zainwestują w zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży

Zainwestują w zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży

Szpital Neuropsychiatryczny w Lublinie oficjalnie zainaugurował dwa projekty. Na Lubelszczyźnie powstaną Regionalne Centra Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży, a nauczyciele, psycholodzy i kadra szpitala przejdą odpowiednie szkolenia.

„Imieniny Fotografa". Wystawa fotografii Feliksa Kaczanowskiego
ZDJĘCIA
galeria

„Imieniny Fotografa". Wystawa fotografii Feliksa Kaczanowskiego

18 maja – w imieniny Feliksa otwarto wystawę fotografii Feliksa Kaczanowskiego. Wernisaż poprzedzony był spotkaniem imieninowym, na którym kuratorzy wystawy Joanna Zętar, Patryk Pawłowski i Agnieszka Dybek - współwłaścicielka zbiorów przedstawili historię lubelskiego fotografa oraz zaprezentowali na slajdach i szerzej omówili wybrane zdjęcia jego autorstwa.

Cementowscy i Betonowscy czekają na pisklęta. Podpatruj pierwsze dni

Cementowscy i Betonowscy czekają na pisklęta. Podpatruj pierwsze dni

Lada dzień, a być może właśnie w tej chwili, pęknie skorupka jaj w gniazdach dwóch sokolich rodzin – Betonowskich i Cementowskich. Ten cud można obserwować w mediach społecznościowych, gdzie jest prowadzona transmisja live z gniazd w chełmskiej cementowni. Jest to duża gratka dla ornitologów-amatorów.

Ciężarówka związana z handlem ludźmi przyjedzie na Lubelszczyznę

Ciężarówka związana z handlem ludźmi przyjedzie na Lubelszczyznę

ESCAPETRUCK, czyli holenderski projekt mający na celu podnoszenie świadomości społeczeństwa na temat zjawiska handlu ludźmi, w szczególności pracy przymusowej i wykorzystywania seksualnego zaparkuje w województwie lubelskim.

"Wynik nie do końca oddaje tego, co działo się na boisku". Opinie po meczu Górnika Łęczna ze Stalą Rzeszów

"Wynik nie do końca oddaje tego, co działo się na boisku". Opinie po meczu Górnika Łęczna ze Stalą Rzeszów

Górnik Łęczna nie zagrał wcale złego meczu na swoim stadionie przeciwko Stali Rzeszów, ale w kluczowym elemencie gry - czyli finalizacji akcji - podopieczni trenera Pavola Stano byli gorsi od rywali. Dlatego zielono-czarni zeszli z boiska przegrani. Jak sobotni mecz podsumowali szkoleniowcy obu ekip?

Policyjny pościg zakończony dachowaniem
ZDJĘCIA/WIDEO
galeria

Policyjny pościg zakończony dachowaniem

Kierowca auta nie zatrzymał się do policyjnej kontroli i próbował uciekać. Skończyło się to dachowaniem i potrzebą użycia specjalistycznego sprzętu by wydostać z auta kierowcę i pasażera.

Jak dbać o wzrok by móc oglądać świat?
MAGAZYN
galeria
film

Jak dbać o wzrok by móc oglądać świat?

Wzrok to jeden z najważniejszych zmysłów. Dzięki niemu poznajemy blisko 85 proc. otaczającego nas świata. Jak dbać o wzrok i kto może nam w tym pomóc? Rozmawiamy z Katarzyną Piątkowską, optometrystką oraz Bożeną Klizą-Puszką, optyczką

Hetman Zamość wraca do Hummel IV Ligi!

Hetman Zamość wraca do Hummel IV Ligi!

Wszystko już jasne. Po dwóch sezonach gry w zamojskiej klasie okręgowej Hetman Zamość na cztery kolejki przed zakończeniem rozgrywek zapewnił sobie awans. Stało się to po efektownym zwycięstwie nad Olimpiakosem Tarnogród. Hattrickiem w tym starciu popisał się Oleksandr Kushch-Vasylyshyn, a gościom niejako na osłodę pozostał przepiękny honorowy gol po kapitalnym strzale Grzegorza Ciosa

Czas na party!
foto
galeria

Czas na party!

To była muzyczna podróż przez najpiękniejsze polskie piosenki. Wydarzenie, które przeniosło zgromadzonych tej nocy imprezowiczów w świat polskiej muzyki. Zapraszamy Was do obejrzenia naszej fotogalerii i zobaczcie, jak się bawił Lublin w klubie Rzut Beretem.

KULturalia dzień drugi - uczestnicy bawili się przy piosenkach Myslovitz i Krzysztofa Cugowskiego
ZDJĘCIA
galeria

KULturalia dzień drugi - uczestnicy bawili się przy piosenkach Myslovitz i Krzysztofa Cugowskiego

Za nami drugi dzień KULturaliów. Studenci oraz lublinianie na terenach Poczekajki bawili się wręcz koncertowo.

Otwarcie tarasu w Pięknej Pszczole. Dużo zdjęć!
foto
galeria

Otwarcie tarasu w Pięknej Pszczole. Dużo zdjęć!

To była przepiękna noc w popularnym lubelskim klubie Pięknej Pszczole. Wreszcie otworzono taras, z którego niektórzy obejrzeli wschód słońca. Zobaczcie, co się działo w Pszczole podczas ostatniej imprezy. Tak się bawi Lublin!

Kolejne gwiazdy na świdnickim niebie
15 czerwca 2024, 0:00

Kolejne gwiazdy na świdnickim niebie

Już niecały miesiąc został do kolejnej edycji Świdnik Air Festival. Organizator odsłania kolejne karty i przedstawia kolejne gwiazdy.

Może zagrzmieć i popadać. IMGW wydaje kolejny alert

Może zagrzmieć i popadać. IMGW wydaje kolejny alert

Po słonecznym przedpołudniu województwo lubelskie mogą nawiedzić burze. IMGW wydaje alert dla części województwa lubelskiego.

Noc Muzeów 2024. Jak wyglądała w Lublinie?
DUŻO ZDJĘĆ
galeria

Noc Muzeów 2024. Jak wyglądała w Lublinie?

Noc Muzeów co roku jest okazją, do tego aby odwiedzić nocą muzea, ale również galerie i inne instytucje kultury. Często nocne zwiedzanie związane jest z udostępnieniem wystaw czy miejsc na co dzień niedostępnych dla oczu odwiedzających. Jak wyglądała tegoroczna Noc Muzeów w Lublinie zobaczycie w galeriach przygotowanych przez naszych fotoreporterów.

Trzecia porażka Górnika Łęczna na swoim boisku. Baraże wciąż pod znakiem zapytania

Trzecia porażka Górnika Łęczna na swoim boisku. Baraże wciąż pod znakiem zapytania

Kapitalne widowisko w Łęcznej, ale bez happy endu dla Górnika. Podopieczni trenera Pavola Stano stworzyli sobie bardzo dużo okazji do strzelenia bramek przeciwko Stali Rzeszów, ale wykorzystali tylko jedną i przegrali 1:3. O tym czy zielono-czarni zagrają w barażach o PKO BP Ekstraklasę zadecyduje więc ostatni mecz sezonu w Tychach z tamtejszym GKS

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty