Rada Miasta ma zamiar podnieść opłaty za noc spędzoną w Ośrodku Wczesnej Interwencji dla Osób z Problemem Alkoholowym i ich Rodzin.
Ośrodek, który potocznie można nazwać izbą wytrzeźwień, działa w strukturach Centrum Interwencji Kryzysowej. To tam przewożeni są np. przez policję pijani zabierani z ulic Lublina.
O tym, ile kosztuje pobyt w ośrodku decyduje Rada Miasta. Obecnie jest to 343,54 zł. To się jednak zmieni. Już w czwartek radni określą nowy cennik. W projekcie uchwały zapisano kwotę 393,01 zł.
– W związku z waloryzacją maksymalnej opłaty jaka może być pobrana za pobyt w Ośrodku Wczesnej Interwencji dla Osób z Problemem Alkoholowym i ich Rodzin oraz uwzględniając koszty podejmowanych wobec osób w stanie nietrzeźwości działań, takich jak sprawowanie opieki, wykonywanie zabiegów higieniczno-sanitarnych oraz udzielanie pierwszej pomocy – proponowana wysokość opłaty jest uzasadniona – czytamy w uzasadnieniu do projektu uchwały.
Jest tam także mowa, że wyższe opłaty sprawą, że zwiększą się w 2023 r. wpływy do budżetu miasta.
Zaznaczmy, że sam fakt bycia pod wpływem alkoholu nie wystarczy, by nocować w ośrodku. Osoby mające mniej niż pół promila nie są przyjmowane. Tak samo bardziej pijani, ale którzy nie są agresywni i nie stwarzają zagrożenia dla siebie i innych oraz nie dopuścili się „nieobyczajnego zachowania”.
Placówka nie przenocuje też nikogo, kto wydmucha więcej, niż cztery promile. Takich delikwentów odeśle karetką na oddział toksykologiczny, podobnie jak tych, którzy będą odurzeni nie tylko alkoholem, ale też narkotykami lub dopalaczami.